محاكمه اساتيد دانشگاه منتقد دولت تركيه آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 335802
تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1395 - 21:32
محاكمه چهار تن از يكهزار و 128 استاد دانشگاه منتقد دولت تركيه به اتهام 'تبليغ براي تروريسم' امروز (جمعه) در دادگاه استانبول آغاز شد.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاري دوغان، اين چهار تن از اعضاي جامعه دانشگاهي تركيه از مجموع يك هزار و 128 اساتيدي هستند كه بهمن ماه گذشته در اعتراض به عمليات نظامي دولت آنكارا در مناطق كرد نشين شرق و جنوب‌شرق اين كشور بيانيه اي را امضا كردند كه موجب خشم رجب طيب اردوغان، رييس‌جمهوري تركيه شد.

اولين دور محاكمه اساتيد ياد شده با حضور برخي ديپلماتهاي غربي امروز (جمعه) در دادگاه استانبول آغاز شد و متهمان با رد اتهام دادستان عليه آنان ، گفتند كه اقدام آنان در راستاي حق آزادي بيان بوده و ارتباطي با تروريسم ندارد.
دادستان خواهان 1.5 الي 7.5 سال مجازات زندان براي متهمان شده است.
در پي تشديد عمليات ارتش تركيه عليه عناصر «پ .ك. ك» در استان هاي كردنشين اين كشور، بهمن ماه گذشته گروهي از اساتيد دانشگاه ها و روشنفكران 89 دانشگاه خارجي و داخلي از جمله «نوام چامسكي»، «ديويد هاروي» و «امانوئل والرستين» با امضاء طوماري خواستار توقف حملات ارتش تركيه به گروه «پ.ك.ك» و از سرگيري مذاكره شدند.
امضا كنندگان اين بيانيه دولت آنكارا را به اعمال فشار به كردهاي مخالف متهم كرده و خواهان بازگشت به مذاكرات صلح با «پ.ك.ك» كه تيرماه گذشته متوقف شده است، شدند.
دادستان استانبول در پي انتقادهاي شديد رييس جمهوري و نخست وزير تركيه از اين اقدام اساتيد دانشگاهها، خواهان پيگرد قانوني آنان شد.
دادستان استانبول امضا كنندگان اين طومار را به تحقير دولت و ملت تركيه و توهين به دستگاههاي دولتي متهم كرده است.
تاكنون شماري از اساتيد ياد شده از كار بركنار شده اند.
«رجب طيب اردوغان» در واكنش به اين اقدام استادان دانشگاه ها و روشنفكران داخلي و خارجي آنها را جاهل خوانده بود.
وي گفته بود: حقوق بشر در جنوب شرق تركيه (مناطق كردنشين) توسط تروريست ها (عناصر پ.ك.ك) نقض مي شود و نه دولت تركيه.
اردوغان ذهنيت امضاء كنندگان طومار را استعمارگرانه دانست و مدعي شد: كشور بار ديگر با خيانت روشنفكران مواجه است.
بر اساس آمار رسمي، در 9 ماه گذشته در درگيريهاي مسلحانه ميان عناصر پ.ك.ك با نظاميان تركيه در داخل خاك تركيه و بمباران مواضع پ.ك.ك توسط جنگنده هاي تركيه در شمال عراق بيش از پنج هزار تن از عناصر پ.ك.ك و حدود 400 نيروي نظامي ، امنيتي و غيرنظامي كشته شدند.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید