طرحی که مخالف منافع ملت سوریه باشد مورد پذیرش ایران نخواهد بود | اتاق خبر
کد خبر: 335955
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1395 - 16:11
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با بیان اینکه طرحی که مخالف منافع ملت سوریه باشد مورد پذیرش ایران نخواهد بود گفت: ایران ازحق تعیین سرنوشت مردم و دولت قانونی سوریه حمايت می کند.

اتاق خبر: علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل روز شنبه پنجم اردیبهشت ماه با سفیر سوریه در ایران ملاقات و آخرین وضعیت سیاسی، منطقه ای و تحولات میدانی به ویژه در ارتباط با مذاکرات را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

در این ملاقات ولایتی با اشاره به مقاومت چندین ساله ملت و دولت سوریه در مقابل گروه های تروریستی و حامیان آنان تصریح کرد:محور مقاومت توانست نشان دهد که مقاومت و ایمان می تواند در برابر همه مشکلات و جریانات افراطی ، تکفیری و تروریستی ایستادگی نماید و بی تردید در این مسیر پیروزی نصیب خواهد شد .

مشاور مقام معظم رهبری افزود: آنچه مسلم است آن که جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی و استقلال سوریه و حکومت قانونی جناب بشار اسد که با رای مردم انتخاب شده و ادامه دارد حمایت می کند و هیچ طرحی که مخالف منافع ملت سوریه باشد مورد پذیرش نخواهد بود و انتخابات اخیر پارلمانی در شرایط سخت، اقدام مهمی بود که نشانه اقتدار  حکومت سوریه و توجه به رای مردم در تعیین سرنوشت خود بوده است و ایران هم با دعوت دولت مشروع و قانونی سوریه و نه اجازه دیگر کشورها در آن کشور حضور دارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک به علت مخالفت برخی کشورها با دولت قانونی سوریه هم اشاره و تصریح کرد:علت این مخالفت،مشروعیت و جایگاه مردمی آن است و آمریکایی‌ها و برخی کشورهای حامی تروریست ها و جریانات افراطی و تکفیری خواهان روی کار آمدن دولتی دست نشانده در آن کشور هستند که البته محقق نخواهد شد.

سفیر سوریه هم ضمن تشکر از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از ملت و دولت سوریه و ارایه گزارشی از مذاکرات و طرح هایی که مورد بحث و تبادل نظر قرار دارد گفت: دولت سوریه علیرغم همه مشکلات و تنگناها از سوی معارضین، تروریست ها و حامیان آنان تلاش خود را برای دستیابی به طرحی که منافع ملت را بعد از گذشت حدود 5 سال مقاومت تامین نماید به کار خواهد بست.

وی افزود:طرح های ارایه شده از سوی تروریست ها و گروه های معارض شباهت های جدی و فراوانی با طرح رژیم صهیونیستی دارد و متاسفانه برخی کشورهای عربی که حامی تروریست ها هستند هیچ موضع و بیانیه ای بر علیه اقدامات رژیم صهیونیستی ندارند اما همه نوع اقدام و موضع گیری را بر علیه ملت های مسلمان عرب منطقه اعمال می کنند.

عدنان حسن سفیر سوریه خطاب به دکتر ولایتی تصریح کرد : در جریان مقاومت ملت سوریه حمایت ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری نقش بسیار مهمی را داشته و از این بابت تشکر دولت و ملت سوریه را اعلام می کنم و اظهارات اخیر جنابعالی هم پیرامون سوریه و منطقه در برهه حساسی بیان شد که تاثیرات جدی و مثبتی را براي منطقه و گفتگوها به دنبال داشته است و پاسخ جدی برای معارضین، تروریست ها و حامیان آنان محسوب شد.

سفیر سکریه به مصاحبه اخیر حمد بن جاسم نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر در مصاحبه اخیر خود با فایننشال تایمز اشاره نمود و افزود: وی اعتراف کرده که  ایرانی ها بهتر و صبورتر از ما هستند و هوشيارانه گفتگو می کنند و امریکایی ها مانند گذشته نمی توانند به منطقه بازگردند و می توان این اعتراف را از چنین فرد مطلعی  در واقع اعلام فروپاشی طرح عربستان و حامیان آنان در منطقه دانست.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید