فیلم‌رهای «نه ترس، نه مرگ» و «پونت» اکران می‌شوند | اتاق خبر
کد خبر: 336164
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 04:24
در هفته فیلم فرانسه در روز یکشنبه ۵ اردیبهشت در ۲ سانس ۳ و ۵ بعدازظهر فیلم‌های «نه ترس، نه مرگ» به کارگردانی کلر دنی و «پونت» به کارگردانی ژاک دوآیون در سینما تک موزه‌‎ هنرهای معاصر تهران به نمایش در می‌آید.

به گزارش اتاق خبر، در دومین روز از هفته فیلم فرانسه، فیلم «نه ترس، نه مرگ» به کارگردانی کلر دنی محصول سال 1989 به مدت 91 دقیقه رأس ساعت 3 و درساعت 5 بعدازظهر، فیلم «پونت» به کارگردانی ژاک دوآیون محصول 1996 به مدت 97 دقیقه اکران می‌شود.

«نه ترس، نه مرگ» دومین فیلم کلر دنی، یکی از بزرگ‌ترین نمونه­‌های حضور زنان در عرصه‌ کارگردانی در فرانسه مطرح است. فیلم از نظر جنبه‌های هنری، سبب درخشش این مولّفِ بزرگ پس از ساخت فیلمی در باره کودکان و مستندی درباره گروه موزیسین­‌های آفریقایی شده است. جلوه‌‌های مسحورکننده و جاذبه‌ها و دافعه­‌های فراوان و به شدّت متنوعِ فیلم، به واسطه‌ تمهیداتِ فیلم­برداری از بدن‌ها، صورت‌ها، فریادها و سکوت­ها، بیننده را میخکوب می‌کند. این مسیرِ پر تنش به واسطه‌ دوربینِ روی دستِ بازیگوش به یک مدفن باز منتهی می‌­شود. در طول این مسیر، دینامیسمِ دوربین آنهایی که بازی می‌کنند، آنهایی که دیده نمی‌­شوند، آن‌چه که توقف‌ناپذیر است، آن‌چه که میان مردان و یک زن، میان انسان‌ها و حیوانات و میان دوستانِ به ظاهر شبیه به‌ هم و در عین حال بسیار متفاوت رخ می‌دهد را ثبت می‌کند. در این دنیای غیرقابل تحمّل، مرده یا زنده، باید دوباره برخاست.

«پونت» فیلمی است که می­‌بایست بدون دانستن چیزی درباره‌­­اش، آن را دید. در نگاه نخست، این فیلم داستانی خشن و در عین حال ملایم را نقل می‌­کند. داستان این‌گونه آغاز می­‌شود که زاویه بووآ با حالتی مهرآمیز و در عین حال پریشان خاطر، بر بالینِ پونت کوچک، دختر چهارساله‌­اش قرار دارد، در حالی که به شدت از مادرِ بدکاره‌ این دختر که برای خود چاره­‌ای جز خودکشی در اتومبیل متصور نبوده، خشمگین است. داستان از این قرار است: ماجرای رویاروییِ پونت با مرگ مادرش.

علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه هفته فیلم‌ فرانسه به صورت آزاد و رایگان به موزه هنرهای معاصر تهران، واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.

تسنيم

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید