مولفه‌های موثر در ارز | اتاق خبر
کد خبر: 33625
تاریخ انتشار: 2 آذر 1391 - 10:28

 مسعود خوانساری*

آرمان- نرخ دلار در بازار آزاد به طور تدریجی به نرخ دلار در اتاق مبادلات ارزی نزدیک شد. هرچند در آن زمان نرخ دلار در بازار به رقم دو درصد بیشتر از نرخ دلار در اتاق مبادلات ارزی نرسیده بود اما بر‌اساس مقایسه انواع نرخ، این اختلاف قیمت به کمترین سطح خود از ابتدای کار اتاق مبادلات ارزی تا به امروز رسیده است.

 این اختلاف نرخ که در روزهای گذشته و ظرف 24 ساعت به 156 تومان رسید واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. البته اینکه نرخ دلار در یک روز به میزان 2600 تومان کاهش یابد و البته با توجه به نزولی بودن روند قیمت در طول هفته، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که این میزان افزایش به صورت برنامه‌ریزی شده صورت گرفته بود.

 البته افزایشی که در روز بعد از کاهش بی‌سابقه در نرخ دلار روی داد همه پیش‌بینی‌‌ها را از بین برد. واقعیت این است که در شرایط فعلی آنچه در مورد دلیل کاهش نرخ دلار می‌توان گفت این است که یا به دلیل بی‌برنامگی این کاهش نرخ صورت گرفته یا به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده و تنها برای کاهش بار روانی افزایش دلار بوده تا دیگر کسی جرات نکند از دلار به عنوان یک کالای سرمایه‌ای استفاده کند. البته واقعیت این است که اگر دولت برنامه‌ اثرگذاری داشته باشد نباید قیمت دلار بالاتر از 2500 تومان شود اما مسئله این است که بحث دلار تنها به خود دلار وابسته نیست بلکه به عواملی وابسته است که دولت باید ابتدا به این موارد بپردازد.

 یکی از مهم‌ترین عوامل بحث نقدینگی است که از یک طرف با پمپاژ نقدینگی در جامعه همراه شده و از طرف دیگر بحث محدودیت‌های بین‌المللی برای اقتصاد ما است که تاثیراتی را در این مسئله داشته است. در حقیقت به دلیل مسائلی که در مورد محدودیت‌های بین‌المللی برای اقتصاد ما ایجاد شده مشخص نیست که چقدر نفت می‌توان فروخت تا بتوان روی آن حساب کرد. البته کاهش نرخ دلار به دیگر عوامل نیز وابسته است که از جمله آن می‌توان به سود بانک‌ها برای سپرده‌ها یا توقف معاملات مسکن اشاره کرد که این مشکلات را بیشتر کرده است. به طور قطع توقف و در کل معاملات مسکن در بازار ارز تاثیرگذار است اما باید تاکید کرد که این کاهش نوسانات نرخ ارز که در کمتر از 24 ساعت روی داد به دلیل دخالت‌های عمدی یا سهوی بود که صورت گرفت و در نتیجه با عرضه بیشتر ارز این نرخ کمی نزولی شد.

* عضو اتاق بازرگانی ایران

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید