داوداوغلو: شرط بازپس گیری پناهجویان، لغو روادید برای شهروندان تركیه است | اتاق خبر
کد خبر: 336253
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 10:04
در نشست مشترك رهبران اروپایی و تركیه
احمد داوداوغلو نخست وزیر تركیه در نشست مشترك خبری با صدراعظم آلمان و مقامات بلندپایه اتحادیه اروپا شنبه شب در شهر مرزی تركیه با سوریه، گفت: بازپس گیری پناهجویان از سوی تركیه منوط به لغو روادید اتحادیه اروپا برای شهروندان تركیه است.

اتاق خبر - آنگلا مركل صدر اعظم آلمان فدرال، دونالد توسك رئیس شورای اروپا و فرانس تیممرمانس معاون اول كمیسیون اتحادیه اروپا برای بازدید از وضعیت آوارگان سوری در اردوگاه های پناهجویان در مرز سوریه، روز شنبه به شهرستان غازی آنتپ تركیه سفر كرده و مورد استقبال احمد داوداوغلو نخست وزیر تركیه قرار گرفتند.

مقامات تركیه و اتحادیه اروپا بعداز بازدید از اردوگاهها، در كنفرانس مطبوعاتی مشتركی نتایج مرحله نوینی از مذاكرات اتحادیه اروپا و تركیه در مقابله با بحران پناهجویان را تشریح كردند.
داوداوغلو با اشاره به اینكه مذاكرات تركیه و اتحادیه اروپا در این زمینه از 29 نوامبر سال گذشته شروع شده و تاكنون سه نشست عالی بین رهبران تركیه و اتحادیه اروپا در بروكسل، آنكارا و برلین برگزار شده است، مدعی شد: روابط تركیه و اتحادیه اروپا در چارچوب محور همكاری خوبی به پیش می رود. در نتیجه تعامل و همكاری دو طرف میزان عبورهای غیر مجاز پناهجویان به اروپا از طریق تركیه از 6000 نفر در روز در ژانویه سال جاری به 780 و اخیرا نیز به 130 نفر افت كرده است.
نخست وزیر تركیه گفت: امروز روز نوین و امیدوار كننده ای برای آوارگان سوری است. تركیه و اتحادیه اروپا و آلمان شانه به شانه برای مقابله با مشكلات آوارگان سوری به ویژه كودكان باهم همكاری می كنند.
او با اشاره به اینكه تعهدات اتحادیه اروپا در مورد آوارگان سوری، به طور مرحله ای عملی می شود، گفت: حداكثر تا ماه جولای، یك میلیارد یورو از كمك 3 میلیارد یورویی تخصیصی اتحادیه اروپا به آوارگان سوری، هزینه خواهد شد. در ظرف سه سال نیز در مجموع 6 میلیارد یورو برای بهبود وضعیت آوارگان سوری، هزینه خواهد شد.
نخست وزیر تركیه تصریح كرد، این پول، كمك به تركیه نیست و صرفا برای كمك به آوارگان سوری، هزینه خواهد شد.
او با اشاره به اینكه تركیه پذیرای 3 میلیون آواره سوری است، گفت: از این نظر كشورش در دنیا صدرنشین است.
دونالد توسك نیز با اشاره به اینكه مذاكرات جامع تركیه با اتحادیه اروپا نهایی شده است، گفت: هدف از توافقات دو طرف، هدایت موضوع مهاجرت به یك بستر قانونی است و سفر هیات بلند پایه اروپایی به تركیه، نظارت بر اجرایی شدن این تواففات می باشد.
رئیس شورای اروپا گفت: هدف از عملیات، همكاری برای بازگرداندن آندسته از آوارگان سوری است كه از تركیه به كشورهای اروپایی متواری شده اند.
توسك این عملیات را بسیار پیچیده و بزرگ ارزیابی كرد و گفت: كاری بزرگی پیش رو داریم.
وی مذاكرات مقامات اروپایی با داوداغلو در غازی آنتپ را مثبت و گامی به جو ارزیابی كرد و گفت: ابعاد مختلف روابط دوجانبه تركیه و اتحادیه را نیز گفت و گو كرده اند.
صدراعظم آلمان نیز با اشاره به اینكه حدود 20 – 15 درصد از 3 میلیون آواره سوری در اردوگاهها در تركیه به سر می برند، گفت: در مذاكرات راههای كمك بیشتر اروپا به تركیه در مساله آوارگان سوری گفت و گو شده است.
آنگلا مركل اعطای مجوز كار برای آوارگان سوری در تركیه را گامی جسورانه ارزیابی كرد و گفت: بیكاری و جستجوی كار وضعیت دشواری را برای آوارگان فراهم می كند.
خانم مركل در مورد تامین امكانات برای حضور آوارگان سوری در تركیه نیز گفت: اتحادیه اروپا نیز باید مسئولیت پذیری داشته و برای وی حضور در تركیه و دیدن عملكرد توافقات از نزدیك حایز اهمیت بود.
معاون اول كمیسیون اروپا نیز گفت: دولت آنكارا به تمامی توافقات انجام شده با اتحادیه اروپا پایبند مانده است.
به دنبال این توضیحات، داوداوغلو در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در خصوص توافقات اتحادیه اروپا و تركیه گفت: موضوع لغو روادید اتحادیه اروپا برای شهروندان تركیه عنصر اصلی توافقات است.
او تصریح كرد بین مقوله بازپس گیری آوارگان از اروپا و لغو روادید برای شهروندان تركیه از سوی اتحادیه، ارتباط مستقیم وجود دارد. بازپس گیری، به شرط معافیت ویزا اجرایی خواهد شد.
او معافیت ویزا برای شهروندان تركیه را عهد به وفای اتحادیه اروپا خواند و ابراز امیدواری كرد كه روابط تركیه با اتحادیه اروپا رو به تعمیق باشد.
اتحادیه اروپا و تركیه حدود سه سال پیش توافقی را به امضا رسانده اند كه تركیه آن دسته از پناهجویانی را كه از این كشور به اروپا متواری می شوند، بازپس بگیرد.
در مقابل اتحادیه اروپا نیز به شرط انجام برخی اصلاحات در قوانین و مقررات تركیه، مقررات روادید برای شهروندان تركیه را لغو كند.
داوداوغلو در این خصوص گفت: مجلس ملی تركیه بی وفقه برای اصلاح قوانین مورد نظر فعالیت می كند. تركیه می خواهد تا تابستان امسال اتحادیه اروپا روادید ورود برای شهروندان این كشور لغو شود.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید