پیشنهاد آمریکا برای تقویت آتش بس در سوریه بررسی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 336315
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 14:03
روسیه:
یک مقام وزارت امور خارجه روسیه با استقبال از دیدگاه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای تقویت آتش بس در سوریه گفت: اگر طرف آمریکایی پیشنهادی برای تقویت نظام ترک مخاصمه بین طرف های درگیری از طریق نظام نظارتی دارد، آن را بررسی خواهیم کرد.

اتاق خبر - مقام وزارت خارجه روسیه امروز (شنبه) به خبرگزاری روسیا سگودنیا گفت: مسکو از ایده واشنگتن برای تقویت نظام آتش بس در سوریه از جمله از طریق نظارت بر آن استقبال می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا امروز اعلام کرد که امیدوار است روزهای آینده درباره نظام جدید نظارت بر آتش بس و ترک مخاصمه در سوریه با روسیه توافق کند.
مقام وزارت خارجه روسیه در این باره گفت: نظامیان روسی و آمریکایی در مساله سوریه ارتباط همیشگی دارند. مقام های وزارت خارجه دو کشور روزانه در مورد این مساله گفت وگو و تبادل نظر می کنند و مسایل مهم در این زمینه در سطوح وزیران خارجه بررسی می شود.
آتش بس سوریه از اسفند ماه گذشته براساس بیانیه مشترک روسای جمهوری روسیه و آمریکا برقرار شد و ارتش این کشور و گروه های معارض مسلح پذیرنده پیمان ترک مخاصمه موظف به رعایت آن هستند.
این آتش بس شامل گروه های تروریست ضدسوری از جمله داعش و جبهه النصره نمی شود و مبارزه با این گروه ها مطابق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ادامه دارد.
شماری از معارضان از این مجموعه خارج شده اند و برخی گروه های تروریستی از جمله جیش الاسلام در آن حضور دارند.
داعش و جبهه النصره براساس توافق برقراری آتش بس سوریه شامل پیمان ترک مخاصمه نیستند و مواضع آنان زیر حمله های نیروی هوا فضای روسیه و نظامیان سوری قرار می گیرد.
پس از شکست عملیات پنج ساله ضد سوری گروه های تروریستی تکفیری مورد حمایت چند کشور غربی عربی بویژه آمریکا و عربستان، گسترش تروریسم به اروپا و شکل گیری حرکت موج پناهندگان سوری به کشورهای این قاره، سبب شد آمریکا اسفند ماه گذشته راهبرد روسیه و ایران را برقراری آتش بس در سوریه بپذیرد، ولی گروه های مسلح مورد حمایت عربستان که از تندروترین گروه های تروریستی شناخته می شوند در صدد بازگشت به دوران درگیری هستند.
برخی گروه های تروریستی همچون جیش الفتح که با فشار ریاض و متحدانش در فهرست سازمان های تروریستی شورای امنیت قرار نگرفته اند، همچنان به نقض آتش بس در سوریه ادامه می دهند و مراکز تحت کنترل نیروهای سوری و مناطق مسکونی را هدف حمله و تیراندازی قرار می دهند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید