پهنه های سرمایه گذاری یزد زمینه ای مناسب برای هیات های خارجی | اتاق خبر
کد خبر: 336564
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 03:55
یزد یكی از استان های هدف و از ضلع های مثلث گردشگری در مركز ایران و جزء نخستین استانهای صنعتی كشور به حساب می آید و در این حوزه ها آماده پذیرش شركتهای خارجی به منظور سرمایه گذاری در طرحهای بزرگ است.

اتاق خبر:یزد جزء استانهای غنی از نظر معدنی است و در كنار استانهای كرمان، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی 92 درصد از ذخایر و مواد معدنی كشور را دراختیار دارد و از این مقدار 5 میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده كه بیش از دو میلیارد تن آن به قطعیت رسیده است.
معادن یزد متنوع و وجود معادن سنگ آهن، سرب، روی، مس، سنگهای زینتی و خاكهای نادر در استان قابل توجه است و زمینه های سرمایه گذاری برای انواع صنایع فلزی و غیرفلزی مهیاست.
در استان یزد در زمینه صنایع پایین دستی نیز زمینه های خوبی وجود دارد و احساس ما این است كه باتوجه به ظرفیت مشخص معادن زمینه برای سرمایه گذاری در این بخش نیز فراهم است.
رئیس مركز خدمات سرمایه‌گذاری استان یزد در ارزیابی از چشم‌انداز سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی این استان، گفت: با توجه به اینكه در استان زمینه‌های گردشگری، استفاده از انرژی خورشیدی، معادن گسترده استان و علم و فناوری كه در استعدادهای استان وجود دارد قطعا چشم‌انداز خوبی در استان در این زمینه داریم و شاهد رونق سرمایه‌داری در استان بیش از پیش خواهیم بود.
استاندار یزد با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان یزد اظهار كرد: شایسته است در معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان برندسازی دارالعباده و دارالعلم بودن یزد بدرستی صورت گیرد.
سیدمحمد میرمحمدی افزود: امروز نباید بر مبنای روال سنتی با سرمایه گذاران برخورد و مسیر گرفتن مجوزها را طولانی كرد بلكه باید با آزاد كردن پهنه های سرمایه گذاری مسیر كار آنان را تسهیل كنیم.
وی اظهار كرد: شایسته است با تعیین كاربری این پهنه ها بر اساس آمایش سرزمینی و هدایت سرمایه گذاران به مركز سرمایه گذاری استان با استقرار مشاور در این مركز به آنان كمك كنیم.
رئیس مركز خدمات سرمایه گذاری یزد درباره وضعیت هیات های خارجی علاقمند به سرمایه گذاری در این استان اظهار كرد: برخی افراد خیلی شیفته به حضور این هیات ها و سرمایه گذاری آنها هستند ولی استانداری ابتدا اهلیت، وضعیت و توان این سرمایه گذاران را رصد و سپس با آنها وارد مذاكره می شود.
میرمحمدی خاطرنشان كرد: در این بخش هم سفر هیات های خارجی به استان را داریم و هم سفر هیات های داخلی به خارج از كشور كه در هر دو مورد باید از نتایج سفر بهره برداری مناسب شود.
** سرمایه گذاری خارجی زمینه ساز توسعه پایدار، متعادل و متوازن استان
رئیس سازمان مدیریرت و برنامه ریزی استان یزد درباره برنامه های استان در جذب سرمایه های خارجی گفت: باتوجه به تصمیم دولت درباره وارد كردن منابع ارزی حاصل از آزادشدن تحریم در امر تولید و سرمایه گذاری خارجی، این سازمان برنامه هایی را برای هدایت و تخصیص منابع مالی در امر تولید و جذب سرمایه های خارجی در نظر گرفته است.
حمیدرضا نصیری زاده افزود: طبیعی است برنامه سازمان مدیریت در خصوص مسائل پساتحریم، كاملا تابع برنامه های كلی دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور خواهد بود، لیكن از بعد استانی این سازمان خواهد كوشید تا منابع مالی ناشی از دوران پساتحریم بویژه سرمایه گذاری های خارجی در جهت محورهای اصلی توسعه استان (مصرح در چشم انداز و نظریه پایه توسعه) بكار گرفته شود تا زمینه توسعه پایدار، متعادل و متوازن استان را در پی داشته باشد.
وی اضافه كرد: در این راستا توسعه گردشگری سلامت، طبیعی و تاریخی، صنایع هایتك و دانش بنیان، علم و فناوری، بازرگانی و تجارت نوین، فرآوری مواد معدنی، كشاورزی نوین و ارگانیك، مدیریت منابع آب و توسعه انرژی های نو در اولویت استان قرار دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد ، اعطای كمك های فنی اعتباری، كاهش بوروكراسی اداری، ایجاد هماهنگی و انسجام سازمانی در جهت فراهم سازی بسترهای سرمایه گذاری از جمله زیرساخت های مورد نیاز مانند آب، برق و زمین و اولویت در اعطای تسهیلات بانكی را از جمله راهكارهای استان برای دستیابی به اهداف بالا عنوان كرد.
این مسئول همچنین با بیان اینكه متغیرهای اقتصادی مانند زنجیر به هم پیوند یافته اند و نمی توان اقتصاد را به حالت دستوری مدیریت كرد، ادامه داد: سالهای گذشته، شرایط اقتصادی كشور چندان مطلوب نبود و اگر با اراده مردم، دولت تدبیر و امید بر روی كار نمی آمد با شرایط دشوار و جبران ناپذیری در آینده روبرو می شدیم.
نصیری زاده با اشاره به تدوین سندهای توسعه ای در شهرستانهای استان اظهار كرد: باید سندهای توسعه بروز شود و دوباره مورد بازنگری قرار گیرد و مباحث توسعه ای شهرستان ها مرور و زمینه ها و برنامه های لازم برای تحقق و اجرایی شدن آنها مهیا شود.
** مذاكره استان یزد با سرمایه گذاران كشورهای آلمان ، ایتالیا، فرانسه ، ژاپن ، كره جنوبی و چین
نایب رئیس مركز خدمات سرمایه گذاری استان یزد گفت: هم اكنون استان یزد به لحاظ رونق فضای كسب و كار در رتبه دوم كشور قرار دارد كه بیانگر سرمایه گذاری و ورود آنها به فضای توسعه كسب و كار در استان است.
علی نمازی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره فعالیتهای این مركز برای معرفی ظرفیت های استان تصریح كرد: در سال گذشته در مجموع 10 جلسه این مركز با حضور استاندار به عنوان رئیس مركز ، معاونان استاندار و مدیران كل اقتصادی و مرتبط برگزار شد و 45مصوبه در پی داشت.
وی افزود: در این خصوص لوح فشرده ای كه با استفاده از نظرات دستگاهها تهیه شده بیش از 73 فرصت سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با همكاری دستگاههای اجرایی و شركت مشاور تهیه شده و در قالب لوح فشرده با عنوان 'یزد سرزمین فرصت های سرمایه گذاری' با قابلیت ترجمه به زبان انگلیسی تهیه شده است.
مدیركل اقتصاد و دارایی استان یزد اضافه كرد: این لوح در نوع خود باكیفیت ترین و بروزترین مجموعه كشور است و امیدواریم بتوانیم بزودی آن را در قالب كتاب نیز منتشر كرده و ظرفیت های سرمایه گذاری استان را در زمینه های كشاورزی، صنعت ، انرژی و میراث فرهنگی معرفی كنیم.
نایب رئیس مركز خدمات سرمایه گذاری استان یزد درباره استقبال شركت های خارجی از سرمایه گذاری در این استان گفت: در سال گذشته 9 نشست با متقاضیان سرمایه گذاری و عمدتا از كشورهای آلمان ، ایتالیا، فرانسه ، ژاپن ، كره جنوبی و چین مذاكراتی صورت گرفت .
نمازی افزود: هم اكنون یك مجوز سرمایه گذاری خارجی از سازمان سرمایه گذاری و كمك های اقتصادی و فنی ایران با سرمایه مصوب 3 میلیون و 200هزار دلار در زمینه كاشی و سرامیك از كشور چین صادر شده است.
** توسعه استان در گرو جذب سرمایه گذاران خارجی
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد گفت: توسعه استان در گرو جذب سرمایه گذار و واگذاری طرح های عمرانی به آنان است و برای تحقق این مهم باید بروكراسی اداری به شدت كاهش یابد.
محمدرضا سیدحسینی درباره راهكارهای تشویق سرمایه گذاران برای مشاركت در فعالیت های عمرانی افزود: دولت باید از فعالیت های عمرانی كنار بكشد و آن را به بخش خصوصی واگذار كند.
وی خاطرنشان كرد: باید صدور مجوز و انتقال خدمات در مسیرهای مورد درخواست بخش خصوصی برای سرمایه گذاری به راحتی صورت گیرد و سرمایه گذاران درگیر بروركراسی نشود.
سید حسینی توضیح داد: اكنون طی كردن مسیرهای قانونی از جمله صدور مجور، آب، برق و گاز و تسهیلات برای سرمایه گذاران زمان بیشتری نسبت به اجرای طرح می برد؛ به طور مثال اخذ مجوز طرحی كه بهره برداری از آن 10 ماه طول می كشد باید دو سال پیگیری نیاز دارد و در این صورت توجیه اقتصادی طرح از بین می رود كه باید این مدت برای سرمایه گذار به یك هفته كاهش یابد.
معاون استاندار یزد همچنین با بیان اینكه سرمایه گذار نباید دغدغه رفتار دولت را داشته باشد اظهار كرد: رفتار ما باید بگونه ای باشد كه سرمایه گذاران بدانند كه پشتیبان آنها هستیم.
سیدحسینی تاكید كرد: نباید سرمایه گذاران را چنان درگیر بروكراسی كنیم كه از تصمیم خود منصرف شوند.
وی خاطر نشان كرد: هر استانی كه بتواند این مسیرها را كوتاه تر و آسان تر كند و مدیران با همدلی بیشتر، درك مناسبی از سرمایه گذار داشته باشند موفق تر است.
این مسئول تاكید كرد: باید بیشتر هزینه های قانونی كه توسط دستگاه های مختلف سرمایه گذار می شود به پس از بهره برداری از طرح موكول شود تا سرمایه گذار طرح خود را زودتر به اتمام برساند؛ با توجه به محدودیت های استان از جمله آب با چنین فعالیت هایی می توان سرمایه گذار جذب كرد.
** بافت تاریخی یزد فرصتی طلایی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی
مدیركل میراث فرهنگی استان یزد درباره اولویت های این استان و زمینه های جذاب سرمایه گذاری گفت: قابلیت و زمینه ثبت بافت تاریخی یزد در یونسكو و جهانی شدن آن مهیا شده و فرصتی طلایی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی به حساب می آید.
محمدمهدی شرافت در گفت وگو با ایرنا با بیان اینكه نقش اساسی سرمایه گذاری در گردشگری استان یزد بر افزایش درآمد ملی امری غیر قابل انكار است افزود: صنعت گردشگری در برنامه چشم انداز ‎2‎0ساله به عنوان یكی از صنایع جذب درآمد شناخته شده و در آینده نیز جایگزینی مناسب برای صنعت تك محصولی نفت خواهد بود.
وی با اشاره به ظرفیت های بالای استان یزد در بخش گردشگری تصریح كرد: استفاده از موقعیت های گردشگری استان نظیر آثار متعدد تاریخی ـ فرهنگی و مذهبی پیش از اسلام و دوره اسلامی، خانه های سنتی و قدیمی، آب انبارها و بادگیرها، جاذبه های طبیعی منحصر به فرد اقلیمی و زیست محیطی در فاصله ای اندك كویر و كوهستان برخوزدار است كه نگاه جهانگردان را جلب و مجذوب خود می كند.
مدیركل میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به مراحل ثبت جهانی بافت تاریخی یزد هم گفت: سرمایه گذاری برای آماده سازی بافت های تاریخی بویژه بافت تاریخی شهر یزد با مساحت ‎7‎4‎3هكتار، به عنوان اولین شهر خشتی جهان زمینه خوبی برای جذب سرمایه گذاران محسوب می شود .
شرافت خاطرنشان كرد: در كنار این امر ، وجود كویر و بیابانها به عنوان پدیده های طبیعی در این استان باید تلقی شده و مسئولان و مردم با نگرشی مثبت و جهت گیری سرمایه های سرگردان در توسعه زیرساختهای صنعت گردشگری، گام مهمی در مسیر اشتغالزایی و فقرزدایی از منطقه و كشور بردارند.
** صنایع با فناوری بالا و خدمات برتر اولویت نخست سرمایه گذاری در یزد
در همین خصوص معاون اقتصادی مدیركل امور اقتصادی و دارایی استان یزد نیز معتقد است كه با توجه به اسناد بالا دستی اولویت نخست استان در جذب سرمایه گذاری صنایع با فناوری بالا و كم آب خواه و خدمات برتر همچون گردشگری، بهداشت و درمان، آموزش و پژوهش و فناوری اطلاعات و ارتباطات تعریف شده است.
محمد دهقان منشادی گفت: همواره نام یزد با فعالیت‏های تولیدی و صنعتی همراه بوده و صنعتگران این استان از گذشته‏های دور در تامین كالاهای مورد نیاز كشور نقش قابل توجهی داشته‏اند.
وی اظهار كرد: این زمینه خوب فرهنگی همراه با مزیت‏های نسبی دیگر مانند مدیران و كارآفرینان كاردان و باتجربه، رشد مطلوب آموزش عالی، خدمات درمانی و بهداشتی مناسب، معادن غنی، قرار گرفتن در مركز جغرافیایی كشور، وجود زیرساخت‏های مناسب در زمینه راه، راه‏آهن، فرودگاه، انرژی و مخابرات، بستر مناسب را برای توسعه استان در زمینه‏های مختلف فراهم كرده است.
وی از بهبود روند سرمایه گذاری در استان پس از اجرای برجام خبر داد و اضافه كرد: امید می رود با اجرای برجام و برنامه ریزی و هماهنگی ایجاد شده برای جذب سرمایه گذاری، شاهد جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیشتری در استان باشیم.
معاون مدیركل اقتصاد و دارایی استان یزد در عین حال گفت: درسال گذشته هیات های خارجی مذاكراتی درباره سرمایه گذاری در حوزه های انتقال آب، انرژی خورشیدی، لوله های انتقال اب، فرایند اكواپونیك، نورد، تولید تجهیزات پزشكی و مدیریت پسماند در استان انجام داده اند.
این مسئول لزوم تامین مالی طرح های سرمایه گذاری را یادآور شد و اضافه كرد: یكی از بهترین روش‏های مطرح در زمینه نظام تأمین مالی طرح‏های سرمایه‏گذاری، بهره‏گیری از سرمایه‏گذاری مستقیم خارجی است كه غیر از تامین مالی پروژه‏ها، دستاوردهای دیگری همچون انتقال تكنولوژی، ارتقاء سطح فناوری و كیفیت عرضه كالا و خدمات، توسعه مهارت و مدیریت، افزایش بهره‏وری، توسعه صادرات، افزایش رشد اقتصادی و بهبود سطح رفاه عمومی جامعه را به همراه خواهد داشت.
دهقان منشادی ادامه داد: آگاهی از جایگاه سرمایه‏گذاری خارجی در توسعه اقتصادی و عوامل تأثیرگذار بر جذب سرمایه‏گذاری مستقیم خارجی می‏تواند بر تصمیم‏گیری و اتخاذ سیاست‏های كارآمد اقتصادی در راستای بهبود فضای كسب و كار، شفاف‏سازی قوانین مربوط به سرمایه‏گذاری و در نهایت توسعه و جلب سرمایه‏گذاری خارجی در كشور مفید باشد.
یزد با یك میلیون و 74هزار نفر جمعیت و متوسط 1.63 درصد رشد سالانه، نخستین استان كشور از لحاظ سرانه صنعتی ( كل سرمایه گذاری تقسیم بر جمعیت) ، چهارمین استان كشور از لحاظ كشت گلخانه ای ، 22 سال متوالی جایگاه نخست قبولی كنكور سراسری ، 51 درصد از تولید سنگ آهن كشور ، تولید 45 درصد كاشی و سرامیك ، 27 درصد تولیدات نساجی كشور ، ظرفیت بالای میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان دومین شهر تاریخی جهان بعد از ونیز ایتالیا و نخستین شهر خشتی جهان، دارای بالاترین پتانسیل انرژی خورشیدی و پزشكی به عنوان رتبه نخست كشور در زمینه پزشك و تخت بیمارستانی نسبت به جمعیت است.

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید