رئیس جهاد كشاورزی مازندران خواهان ورود ذخیره برنج به بازار شد | اتاق خبر
کد خبر: 336863
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 03:26
رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران گفت : قیمت برنج داخلی بیش از حد بالا رفته است و اكنون دولت باید برای تنظیم بازار برنج و كاهش قیمت آن ، ذخیره این محصول مهم غذایی را وارد بازار كند.

اتاق خبر: دلاور حیدرپور روز دوشنبه،هر چند افزایش قیمت برنج های داخلی در اوایل سال جدید امری طبیعی بوده ، اما كاهش بیش از حد عرضه برنج در سال جاری ، قیمت برنج را به طور غیر قابل باور افزایش داده است.
بررسی میدانی خبرنگار ایرنا از واحدهای شالیكوبی مازندران نشان می دهد كه اكنون قیمت برنج طارم محلی در شالیكوبی های استان به صورت عمده هر كیلوگرم 95 تا 100 هزار ریال به فروش می رسد، درحالی كه این نوع برنج از شهریور تا آذر ماه سال قبل كه در اختیار كشاورزان بود، 66 تا 70هزار ریال عرضه شد.
همچنین قیمت كنونی برنج ارقام پر محصول شیرودی 66 تا 70 هزار ریال و فجر 75 هزار ریال در شالیكوبی های مازندران است در حالی كه كشاورزان این ارقام را پس از برداشت به ترتیب 53 و 58 هزار ریال در هر كیلو گرم فروختند.
مازندران یك هزارو 200 واحد شالیكوبی دارد كه بازار عمده فروشی انواع برنج در این واحد ها صورت می گیرد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران توضیح داد : نوسان قیمت برنج بر اساس عرضه و تقاضا است اما بازرگانی دولتی برای تنظیم بازار این محصول ذخیره استراتژیك برنج كه عمده آن برنج های خارجی است را باید وارد بازار كند تا قیمت شكسته و كم شود.
حیدر پور گفت: سالانه حدود یك میلیون 700هزار تن برنج در كشور تولید می شود كه كسری آن به نسبت نیاز حدود دو میلیون 200هزار تن با واردات جبران شود.
او توضیح داد : اینكه كسری برنج از كدام كشور وارد می شود مهم نیست ولی بخشی را دولت به عنوان ذخیره استراتژیك وارد می كند و بخشی را نیز بازرگانان خصوصی وارد می كنند.
وی بر لزوم توجه به سلامت و استاندارد بودن برنج وارداتی تاكید كرد و بیان داشت: اكنون بازار برنج باید در كشور كنترل و تنظیم شود.
در حال حاضر شالیكاران مازندران مشغول آب تخت كردن اراضی شالیزاری و نشا هستند.
بر اساس پیش بینی سازمان جهاد كشاورزی مازندران امسال حدود 215هزار هكتار از اراضی كشاورزی مازندران زیر كشت برنج می رود كه حدود 900هزار تن برابر با 42درصد برنج مورد نیاز كشور در این استان تولید شود.
نخسیتن نشا مكانیزه مازندران دو هفته پیش در قائمشهر با حضور استاندار و دیگر مسئولان استان از رقم طارم محلی انجام شد.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید