طرف هاي يمني از مواضع شان كوتاه بيايند | اتاق خبر
کد خبر: 336962
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 09:43
شوراي امنيت:
شوراي امنيت سازمان ملل متحد از مذاكره كنندگان يمني خواست براي پيشبرد روند صلح، نرمش نشان داده و از مواضع خود كوتاه بيايند.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاري فرانسه، شوراي امنيت در بيانيه اي كه با اجماع 15عضو اين شورا منتشر شد، از ادامه آتش بس و مذاكرات صلح يمن در كويت استقبال كرد. آتش بس يمن از 11 آوريل (23فروردين) و مذاكرات ميان طرف هاي يمني نيز از پنج شنبه گذشته (2 ارديبهشت) در كويت آغاز شد.

در اين بيانيه آمده است كه شوراي امنيت بار ديگر از همه طرف ها مي خواهد در مذاكرات به شكل سازنده و بدون هيچ پيش شرط و با حسن نيت حضور يابند.
اين بيانيه همچنين بر حل و فصل سياسي بحران يمن تأكيد كرده و يادآور شده است كه نبود يك راهكار سياسي، اوضاع انساني در اين كشور را بدتر خواهد كرد.
شوراي امنيت همچنين از طرف هاي درگير خواسته است اقدامات لازم و نهايت تلاش خود را براي جلوگيري از هرگونه آسيب به شهروندان و مراكز غير نظامي انجام دهند و تلاش كنند كمك هاي انساني بدون هيچ مانع و هرچه سريع تر به دست نيازمندان برسد.
اعضاي شوراي امنيت همچنين «نگراني عميق خود را نسبت به افزايش حملات تروريستي» القاعده و داعش در يمن ابراز داشته اند.
بيانيه شوراي امنيت در حالي منتشر شده كه «اسماعيل ولد الشيخ احمد» نماينده ويژه سازمان ملل در امور يمن روز دوشنبه همزمان با ادامه مذاكرات كويت كه با نظارت اين سازمان ادامه دارد، نسبت به بهبود وضع آتش بس و تثبيت آن ابراز خرسندي كرد.
اين بيانيه همچنين در حالي صادر شده است كه وي از وجود اختلافات شديد ميان هيأت اعزامي دولت عبد ربه منصور هادي رئيس جمهوري مستعفي و فراري و مورد حمايت ائتلاف عربي به رهبري عربستان و نيز هيأت انصارالله و هيأت علي عبدالله صالح رئيس جمهوري سابق بر سر مسائل مختلف به ويژه آتش بس خبر داد.
مذاكراتي كه پنج شبنه گذشته پس از يك تأخير سه روزه آغاز شد، تاكنون به هيچ پيشرفت جدي منجر نشده و طرفين در باره تثبيت آتش بسي كه از 11 آوريل (23 فروردين) آغاز و در مواردي نقض شده است، گفت و گو مي كنند.
عربستان و همپيمانانش از فروردين سال قبل به بهانه حمايت از دولت مستعفي يمن و بازگرداندن آن به قدرت حمله هاي هوايي و حصر همه جانبه يمن را آغاز كردند.
تاكنون هزاران غيرنظامي يمني در نتيجه اين مداخله نظامي كشته و صدها هزار نفر آواره شده اند.
عبدالملك المخلافي وزير خارجه دولت مستعفي يمن انصارالله را متهم كرده كه از گفت وگو درباره مسائل كليدي امتناع مي كند؛ اين در حالي است كه انصارالله اعلام كرده است كه بدون توقف حمله هاي هوايي عربستان، آتش بس معني نخواهد داشت.
دو طرف همچنين بر سر نحوه پرداختن به موضوع هاي مهم گفت وگو اختلاف نظر دارند. نمايندگان منصور هادي خواستار خروج انصارالله از شهرهاي مهم از جمله صنعا (پايتخت) هستند اما انصارالله معتقد است كه روند سياسي و استقرار دولت وحدت ملي موضوعي مهم تر است و بايد در اولويت قرار گيرد.
دور جديد گفت وگوهاي صلح يمن پنجشنبه گذشته و پس از ورود نمايندگان انصارالله و علي عبدالله صالح رييس جمهوري سابق يمن در كويت آغاز شد.
مذاكرات قبلي در دسامبر (آذر/دي) گذشته در ژنو بدون نتيجه پايان يافت.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید