تامین 90 درصدی خوراک مورد نیاز پتروشیمی تا پایان امسال | اتاق خبر
کد خبر: 337009
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 12:45
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی کمبود خوراک در صنایع پایین دستی را از مشکلات همیشگی این صنایع دانست و وعده داد که تا پایان امسال 90 درصد خوراک مورد نیاز این صنایع تامین شود.

اتاق خبر: علی‌محمد بساق‌زاده، محدودیت در تامین خوراک را یکی از مشکلات همیشگی صنایع پتروشیمی دانست و گفت: تقریبا صنایع پتروشیمی چه پیش از تحریم و چه در دوران تحریم‌ها محدودیت تامین خوراک داشتند، چرا که واحد‌های پایین‌دستی معمولا سریع‌تر از واحد‌های بالادستی ایجاد می‌شود.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: از سوی دیگر در دوران تحریم‌ها برخی خوراک‌های گازی که از گازهای همراه با نفت خام نیز تولید می‌شد نیز به دلیل کاهش تولید نفت خام کم شد.

به گفته بساق‌زاده با افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی و همچنین افزایش صادرات نفت خام به دو میلیون بشکه انتظار می‌رود در سال‌های آتی مشکل کمتری برای تامین خوراک وجود داشته باشد.

وی در این باره گفت: در سال 1393 پنج تا 10 درصد کمبود خوراک در کشور رفع شد و انتظار می‌رود امسال تا 90 درصد نیاز خوراک صنایع پتروشیمی تامین شود.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به سپرده‌شدن واحد‌های بالادستی به صنایع پتروشیمی اظهار کرد: سپرده‌شدن واحدهای بالادستی مانند NGL باعث می‌شود هماهنگی بیشتری بین پروژه‌های پایین‌دست و بالادست ایجاد شده و پروژه‌ها با توجه به تامین خوراک از صنایع بالاتر به اجرا برسند.

بساق‌زاده همچنین با تاکید بر این‌که هزینه خرید خوراک خارجی از سوی مجتمع‌های پتروشیمی پایین‌دستی گران‌تر از تهیه آن از داخل تمام می‌شود، تصریح کرد: اگرچه ممکن است شرکت‌های خارجی خوراک را با تخفیف و با برخی از امتیازات بفروشند، اما به لحاظ کیفی با محصولات داخلی یکسان است و البته هزینه حمل‌ونقل نیز دارند.

وی ادامه داد: با این حال گاهی برخی گرید‌های خوراک یا محصول از طریق صنایع داخلی تولید نمی‌شود که مجتمع‌ها مجبورند آن را از خارج تهیه کنند، ولی یکی از برنامه‌های ما این است که واحد‌های تکمیلی محصولات‌شان با درجه‌های متنوع‌تر تولید کنند.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این‌که بیشتر مجتمع‌های پتروشیمی در کشور پیش از تحریم‌ها لایسنس‌های اروپایی را در مورد کیفیت تولیداتشان گرفته‌اند، گفت: بسیاری از مجتمع‌ها از کشورهای اروپایی مثل آلمان و فرانسه و یا حتی آمریکا مجوز کیفیت گرفته‌اند و بنابراین محصولاتی که تولید می‌کنند به لحاظ کیفی مشکلی ندارد و معمولا همین مجوزها را حفظ کرده‌اند.

وی با اشاره به این‌که متقاضیان محصولات پتروشیمی در بازارهای دیگر افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: این امر باعث می‌شود قیمت محصول نیز مناسب‌تر شده، هزینه حمل‌ونقل کاهش یابد و با توجه به موضوع برداشته‌شدن تحریم‌ها جابه‌جایی ارز نیز آسان‌تر می‌شود.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی یکی از مشکلات پتروشیمی در دوران تحریم را عدم ورود تکنولوژی‌های روز دانست و خاطر نشان کرد: در این مدت نتوانسته‌ایم تکنولوژی‌هایی که محصول را با هزینه‌ای کمتر و کیفیت بالاتر تولید می‌کنند استفاده کنیم و گاهی نیز سراغ تکنولوژی‌های دست دوم رفتیم.

بساق‌زاده ادامه داد: در شرایط جدید انتظار می‌رود تکنولوژی‌های جدیدی وارد کشور شود که نه تنها از نظر محیط زیستی و صرفه‌جویی در انرژی موثر هستند خودشان نیز عمر مفید طولانی‌تری دارند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید