دو سالن تئاتر در فرانسه به اشغال معترضان درآمد | اتاق خبر
کد خبر: 337511
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 21:37
دو سالن تئاتر «اودئون» و «كمدي فرانسِز» در پاريس، ديشب (سه شنبه شب) به اشغال فعالان رشته هاي تئاتر و اجراي زنده درآمد كه به شرايط كار خود اعتراض داشتند.

اتاق خبر - به گزارش راديو فرانسه، اين افراد با همراهي فعالان اعتراض هاي دانش آموزي و دانشجويي با هدف تاثير بر مذاكرات در مورد اصلاح بيمه بيكاري، ديشب سالن اودئون را براي سومين شب متوالي و سالن كمدي فرانسز را براي نخستين شب، به اشغال خود درآورده و مانع اجراي برنامه هاي اين دو سالن شدند. فعالان جنبش اعتراض شبانه «ايستاده در شب» نيز به منظور همسو كردن مبارزات به معترضان در دو سالن تئاتر پيوستند.

فعالان «جنبش ايستاده در شب»، معتقدند به رغم وجود تفاوت مطالبات، نبرد واحدي عليه لايحه اصلاح قانون كار در فرانسه در جريان است. يكي از معترضان «ايستاده در شب» در اين باره به راديو فرانسه گفت: اگر بخواهيم دولت را در مورد هر يك از مطالبات وادار به عقب نشيني كنيم بايد همگي با هم مبارزه كنيم.
نمايندگان اشغالگران سالن هاي تئاتر قرار است امروز (چهارشنبه) با وزير كار فرانسه ديدار كنند. اعتراض هاي شبانه «ايستاده در شب» بخشي از مخالفت هاي مردمي فرانسه با لايحه اصلاح قانون كار دولت محسوب مي شود.
31 مارس (12 فروردين) پس از برگزاري بزرگترين اعتراض به اين لايحه، شماري از معترضان تا صبح در ميدان «رپوبليك» در مركز پاريس باقي ماندند كه اين حضور با شكل گرفتن جنبش «ايستاده در شب» تكرار مي شود و معترضان هم تا زماني كه ماموران پليس به متفرق كردن آنان اقدام نكنند در ميدان مي مانند.
اين جنبش كه از اعتراض هاي ساده به لايحه اصلاح قانون كار فراتر رفته است و مطالبات سياسي و اجتماعي ديگري در جريان آن مطرح مي شود، در ده ها شهر ديگر فرانسه هم برگزار مي شود.
«مريم الخمري» كه لايحه اصلاح قانون كار به نام او مشهور شده وزير كار فرانسه است، سپتامبر (شهريور/ مهر) سال گذشته با وعده كاهش نرخ بيكاري جانشين «فرانسوا روبسامان» در كابينه اولاند شد.
لايحه اصلاح قانون كار دست كارفرمايان را براي اخراج كارگران باز‌تر مي گذارد و نرخ پرداخت‌ هاي اضافه‌ كاري و نيز اضافه‌ كاري در شب را كاهش مي ‌دهد. افزايش اختيارات شركت‌ ها در تغيير ساعات قانوني كار هفتگي نيز از جمله موارد اصلاحي قانون كار است.
الخمري در پارلمان فرانسه از طرح جنجالي اصلاح قانون كار دفاع كرده و آن را با ترغيب كارفرمايان به جذب نيروي بيشتر همسو مي داند.

ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید