عقب‌نشینی پیشمرگ‌ها و حشد الشعبی از طوزخورماتو | اتاق خبر
کد خبر: 338127
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 16:35
درخواست برای تشکیل نیروهای مردمی تکنوکرات
فراکسیون پارلمانی "بدر" در بیانیه‌ای تشکیل نیروهای مردمی "تکنوکرات" برای آزادسازی اراضی تحت اشغال داعش را خواستار شد همزمان منابع محلی از عقب نشینی حشد شعبی و پیشمرگ‌ها از شهرستان طوزخورماتو خبر دادند.

اتاق خبر - به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، فراکسیون پارلمانی "بدر" در بیانیه‌ای از حیدر العبادی، نخست وزیر عراق خواست تا نیروهای موسوم به "نیروهای تکنوکرات مردمی" را برای آزادسازی مناطق تحت اشغال داعش تشکیل دهد.

قاسم الاعرجی، رئیس فراکسیون بدر در پارلمان عراق اعلام کرد: با توجه به اعتراض برخی به مشارکت نیروهای داوطلب مردمی در عملیات آزادسازی موصل و فلوجه و برخی دیگر از مناطق، از حیدر العبادی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق می‌خواهیم یگانی موسوم به "نیروهای مردمی تکنوکرات" تشکیل دهد که این نیروها در آزادسازی باقی مناطق تحت اشغال داعش مشارکت داشته و در هماهنگی کامل با دولت تکنوکرات باشند.

پیشتر برخی از احزاب و جریان‌های سیاسی عراق به مشارکت نیروهای داوطلب مردمی در آزادسازی استان‌های الانبار و نینوا از چنگ داعش معترض بودند.

از سوی دیگر،‌ محمود قوجا، یکی از نمایندگان استان صلاح الدین اعلام کرد که نیروهای حشد ترکمان و نظامیان پیشمرگ روز جمعه عقب نشینی از شهرستان طوزخورماتو را آغاز کردند.

وی گفت: نیروهای دو طرف شروع به عقب نشینی از مرکز شهرستان طوزخورماتو در 90 کیلومتری شرق صلاح الدین کردند و این بخشی از توافق امضا شده میان طرفین است.

قوجا در ادامه گفت: نیروهای ترکمان در خارج از منطقه به شهرستان طوزخورماتو آمده‌اند و نیروهایی از پیشمرگ‌ها نیز جایگزین نیروهای حاضر در این شهرستان شده‌اند تا اجرای بندهای توافقنامه آتش بس آغاز شده و گشتی‌های مشترک در منطقه طوزخورماتو به عملیات تامین امنیت بپردازند.

به گفته این مسئول عراقی، اوضاع به وضعیت عادی بازگشته و ظرف روزهای اخیر هیچ گونه نقضی در این منطقه مشاهده نشده است و نیروهایی که وارد طوزخورماتو شده‌اند تحت نظارت اتاق عملیاتی هستند که ضمن توافق صورت گرفته میان دو طرف تشکیل شده و اختیارات گسترده‌ای در مجازات عاملان نقض امنیت در این شهرستان دارد.

به گفته قوجا نیروهای که روز جمعه در طوزخورماتو جایگزین شدند به صورت موقتی و تا زمان پایان آموزش نیروهای پلیس محلی حضور خواهند داشت.

پیشتر احمد الکریم، رئیس شورای استانداری استان صلاح‌الدین اعلام کرد که دو طرف درگیر در طوزخورماتو به توافقی برای آتش بس در این منطقه دست یافتند.

ایسنا

94111

نظرات
ADS
ADS
پربازدید