اظهارنظر یک اقتصاددان درباره مشکلات افزایش وام ازدواج | اتاق خبر
کد خبر: 338151
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 18:02
یک اقتصاددان معتقد است مصوبه اخیر مجلس که به موجب آن مبلغ وام ازدواج سه برابر می‌شود ‌علاوه بر مشکلاتی که در اقتصاد ایجاد می‌کند به نفع جوانان هم نیست، چون باعث بدهکار شدن جوانان به سیستم بانکی و البته ازدواج‌های صوری می‌شود.

اتاق خبر: سید حمیدرضا اشرف زاده ، درباره مصوبه مجلس در زمینه سه برابر شدن وام ازدواج بیان کرد: این مصوبه نه به صلاح زوجین است و نه به صلاح اقتصاد کشور و برای هر دو مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند.

وی بیان کرد: از یک سو دست بانک‌ها برای این قبیل پرداخت‌ها بسته است چون اکنون بانک‌ها با مشکلات تنگنای مالی رو به رو هستند و نمی‌توانند چنین پرداخت‌هایی داشته باشند و فشار به سیستم بانکی در چنین شرایطی به صلاح نیست و از سوی دیگر این قبیل اقدامات که مورد مشابه آن را در پرداخت یارانه‌ها نقدی دیدیم نه تنها به بهبود وضعیت زندگی مردم کمکی نمی‌کند بلکه آن‌ها را دچار مشکل مالی بیشتری هم می‌کند.

وی در زمینه مشکلاتی که افزایش وام ازدواج ممکن است برای زوجین ایجاد کند، توضیح داد: افزایش وام ازدواج منجر به آن می‌شود که افراد بسیاری توان بازپرداخت آن را نداشته باشند و در نتیجه به مشکلات مالی آن‌ها افزوده شود و از سوی دیگر باعث می‌شود که ازدواج صوری در میان جوانان برای دریافت این وام افزایش یابد.

اشرف زاده در بخشی از سخنانش درباره موضوع مالیات گرفتن از نرخ سپرده‌های بانکی که به تازگی از سوی مقامات اقتصادی کشور مطرح شده است،‌ توضیح داد: موضوع مالیات بستن بر نرخ سپرده هم احتمالا به دو دلیل توسط مقامات اقتصادی ایران مطرح شده است. ابتدا به این امید که مردم پول خود را از بانک بیرون کشیده و سرمایه‌گذاری کنند و دیگر اینکه به دلیل کمبود درآمد، دولت بتواند به درآمدی از طریق مالیات بر سپرده‌ها دسترسی پیدا کند.

این اقتصاد دان بیان کرد: سیاست بستن مالیان بر سود سپرده‌های بانکی و کاهش نرخ سود و حتی منفی کردن سود از سیاست‌هایی است که در بسیاری از کشورهای دنیا انجام می‌شود. در کشوری مانند ژاپن نرخ بهره حتی منفی تعیین شده است. به این صورت که مثلا اگر کسی 100 هزار دلار در بانک بگذارد، سال بعد فقط می‌تواند 90 هزار دلار آن را از بانک برداشت کند. این سیاست به این دلیل اجرا می‌شود که سرمایه‌داران پول خود را از بانک بیرون کشیده و در تولید سرمایه‌گذاری کنند تا اقتصاد کشور از رکود خارج شود.

وی توضیح داد: ولی به نظر من احتمال تحقق اینکه مردم در ایران به دلیل اقداماتی مانند کاهش نرخ سود و مالیات بستن بر نرخ سپرده‌های بانکی پول خود را خارج کرده و آن را در تولید سرمایه‌گذاری کنند، بسیار اندک است چون اغلب خانوارهای ایرانی در وضعیت زندگی متوسط به پایین هستند در نتیجه نمی‌توانند کمکی به اقتصاد کنند. در مورد درآمد مالیاتی هم معتقد هستم نباید اکنون و در شرایط فعلی برای گرفتن مالیات از سپرده‌های بانکی به فکر کسب درآمد بود چون احتمال اینکه مردم پول خود را از بانک بیرون بکشند وجود دارد.

اشرف‌زاده در بخشی از سخنانش بیان کرد: البته اگر نرخ سود سپرده‌های بانکی 20 درصد باقی مانده بود، ‌مالیات بستن بر سپرده‌ها ضمن اینکه برای دولت درآمد ایجاد می‌کرد، برای سپرده‌گذاران هم مشکل ایجاد نمی‌کرد ‌ولی با توجه به اینکه قبل از عید نرخ سود سپرده‌ها کاهش یافته است من مالیات بستن به سپرده‌ها را برابر با خروج پول از بانک و سرازیر شدن آن به بازارهای موازی می‌دانم.

این اقتصاد دان همچنین بیان کرد: دولت از سال 1391 تقریبا در وضعیت ورشکستگی به سر می‌برد و توان پرداخت بسیاری از مخارج خود را ندارد،‌ به نظر من در چنین شرایطی گرفتن مالیات از سپرده‌های بانکی باعث بی‌اعتمادی بیشتر مرد نسبت به دولت می‌شود.

او همچنین گفت: دولت در شرایط کنونی باید از طریق ایجاد بازار بدهی سعی کند بدهی‌های خود را سریع‌تر به سیستم بانکی بپردازد تا بانک‌ها دستشان برای پرداخت وام بازتر شود، به نظر من این راه بهتری است تا اینکه سعی کند از طریق دریافت مالیات از سپرده‌ها، سپرده‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری تشویق کند.

وی ادامه داد: البته اوراق بدهی هم برای دولت مشکلاتی ایجاد می‌کند،‌ مثلا اینکه دولت بدهکارتر شده و مجبور می‌شود نرخ بهره را هم پرداخت کند ولی به هر حال انتشار این اوراق و پرداخت بدهی‌های دولت به بانک باعث می‌شود دست بانک‌ها باز شده توان وام‌دهی پیدا کند، اقتصاد کشور رونق بگیرد همچنین در این صورت دولت می تواند از سپرده‌ها و... مالیات گرفته و نرخ بهره‌های خود را پرداخت کند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید