تقویت مشاغل خانگی گامی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی | اتاق خبر
کد خبر: 338156
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 18:24
اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد درون زا و تكیه بر توان و ظرفیت داخلی است كه در آن باید همه به دنبال تولید و اشتغال باشند و همین نكته تقویت مشاغل خانگی را به امری ضروری در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بدل می كند.

اتاق خبر: مشاغل خانگی از جمله راههای نوین كسب و كار و ایجاد اشتغال است كه به دلیل نیاز به حجم پایین سرمایه گذاری و سودآوری مطلوب بسیار مورد توجه و استقبال قرار دارد.
امروزه كسب و كارهای خانگی راهكاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می شوند.
وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی مشاغل یا كسب و كارهای خانگی را ایننگونه تعریف می كند: آن دسته از فعالیتهایی كه توسط عضو یا اعضا خانواده در فضای مسكونی در قالب یك طرح كسب و كار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسكونی همجوار شكل می گیرد و منجر به تولید خدمت و یا كالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسكونی می شود.
ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره كارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی كار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های كار خانوادگی، امكان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد شاگردی بین اعضاء خانواده از مهمترین مزایای مشاغل خانگی است كه مورد اقبال قرار گرفته است.
تنوع و تعدد مشاغل خانگی بسیار زیاد است و روزانه در سراسر جهان تعداد این مشاغل رو به فزونی و تنوع بیشتر می رود.
نامگذاری امسال به نام 'اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل' از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی الزامات و ضرورتهایی دارد كه از آن جمله می توان به فراهم بودن زیرساختهای لازم برای تولید و اشتغال و نیز توانمندی افراد اشاره كرد كه در این میان مشاغل خانگی به دلیل حجم پایین سرمایه گذاری و عدم نیاز به فضای وسیع جهت فعالیت در این زمینه می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.
استان خراسان رضوی طی در طول اجرای طرح مشاغل خانگی عملكرد خوبی در صدور مجوزهای مشاغل خانگی و پرداخت تسهیلات به متقاضیان كسب كرده است.

* افزایش نرخ مشاركت اقتصادی مزیت مشاغل خانگی
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: مشاغل خانگی از جمله طرحهایی است كه اجرای كامل و جامع آن مزایای مثبتی را برای اقتصاد كشور و كاهش بیكاری در پی دارد.
محمود احمدی افزود: افزایش میزان مشاركت اقتصادی، كاهش بیكاری، افزایش مشاركت بانوان،حمایت مالی از شاغلان مشاغل خانگی، رسمیت بخشیدن به فعالیت خانگی از طریق اعطای مجوز و تائیدیه های لازم، شناساندن تولیدات و ماهیت مشاغل خانگی به جامعه از جمله مهمترین نقاط مثبت در این بخش از كسب و كار است.
وی ادامه داد: با وجود اینكه اشتغال خانگی قبل از اجرای این طرح انجام می شد اما فعالیت افراد به صورت غیرقانونی و غیررسمی صورت می گرفت ولی اجرای طرح مشاغل خانگی ضمن حمایت و پرداخت تسهیلات، به فعالیت این افراد رسمیت بخشیده و در راستای خودباوری كمك شایانی كرده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: علاوه بر این با تائید و اعطای مجوز نیز برخی موانع در تولید و فروش محصولات برطرف خواهد شد.

* صدور 65 هزار مجوز در خراسان رضوی
معاون اشتغال و كارآفرینی اداره كل تعاون،كار و رفاه اجتماعی نیز می گوید: از ابتدای سال 1391 و آغاز اجرای طرح حمایت از مشاغل خانگی تاكنون 65 هزار مجوز در این استان صادر شده است.
اسدالله امید جیوان افزود: به 9 هزار و400 نفر از متقاضیان مشاغل خانگی حدود 400 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
وی با اشاره به موفقیت شماری از طرحهای مشاغل خانگی در خراسان رضوی ادامه داد: در خصوص شمار طرحهای موفق در این زمینه اطلاعات كاملی در دست نیست اما می توان به تعدادی از طرحهای پشتیبان موفق در این بخش در زمینه پوشاك، صنایع دستی چرمی، مرصعكاری و فناوری اطلاعات به عنوان موارد نمونه و موفق اشاره كرد.

* خراسان رضوی رتبه دوم پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز اظهار كرد: این استان در سال 1394 با پرداخت 105میلیارد ریال تسهیلات رتبه دوم را در كشور از آن خود كرده است.
احمدی بیان كرد: این میزان تسهیلات با سقف 50 میلیون ریال به متقاضیان به صورت قرض الحسنه پرداخت شده است.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت حمایت و تقویت مشاغل خانگی گفت: در گام نخست باید مشاغل خانگی از سوی دستگاههای نظارتی و حمایتی به رسمیت شناخته شود و سپس با توجه به نیازها و مزیتهای استان، هدایت متقاضیان در قالب خوشه و شبكه انجام شود.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: باید برنامه ریزی برای توسعه این خوشه ها و اتصال به بازارهای هدف انجام شود و نیز با برگزاری نمایشگاه عرضه و فروش محصولات و انجام تبلیغات از راههای دیگر زمینه جذب افراد بیشتری فراهم شود.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید