انتظار برای تكمیل بزرگراهی كه تردد به شمال كشور را روان می كند | اتاق خبر
کد خبر: 338408
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 10:50
عملیات عمرانی طرح اتصال بزرگراه شهید همت كه از پنج سال پیش آغاز شد، گرچه مردم را به روان سازی ترافیك بین دو استان پرجمعیت و شمال كشور امیدوار كرد، اما ناتمام ماندن آن در ورودی كلانشهر كرج، اكنون به آرزویی برای البرزنشینان و رانندگان مبدل شده است.

اتاق خبر: عملیات عمرانی این طرح اواخر دهه 80 بین استان های تهران و البرز آغاز شد كه انتظار می رفت در كمتر از 3 سال تكمیل و ترافیك بین این دو منطقه پرجمعیت روان سازی شود.
مشكل از آنجا آغاز شد كه حدود 30 كیلومتر از بزرگراه بدون تكمیل طرح در استان البرز، زیربار رفت و ترافیك آن به بزرگراه قدیمی تهران - كرج سرازیر شد.
قرار بود این بزرگراه با احداث دو بزرگراه جدید در شرق كرج به دو شاخه شمالی و جنوبی تقسیم شود، اما نه تنها این بزرگراه ها احداث نشد، بلكه ترافیكی مضاعف بر البرز و كلانشهر كرج تحمیل كرد، به گونه ای كه عصرها ترافیك سنگین چندكیلومتری در ورودی شرقی كرج مسافران را كلافه، هوا را آلوده و ترافیك را فشرده تر كرده كه آثار روانی بسیار بر شهروندان این كلانشهر و مسافران شمال كشور دارد.
افشین پیرنون مدیر ساخت و توسعه راه های استان البرز می گوید كه این بزرگراه هفت كیلومتر مانده به كرج به علت مشكلات عدیده نیمه كاره مانده و گره كور ترافیكی در شرق استان البرز به وجود آورده است.
وی ادامه داد: بزرگراه شهید همت دارای سه فاز است كه فاز اول آن 5.5كیلومتر و فاز دوم آن پنج كیلومتر و فاز سوم نیز چهاركیلومتر مسافت دارد.
پیرنون اظهار كرد: عملیات اجرایی این بزرگراه در حال انجام است، اما وجود معارضان و املاك شخصی ادامه كار را دشوار كرده است.
مدیر ساخت و توسعه راه های البرز افزود: فاز دوم بزرگراه شهید همت در محدوده شهرك المهدی كرج قرار دارد كه قرار است به كمربند شمالی متصل می شود.
پیرنون بیان داشت: برای ادامه پروژه بزرگراه همت علاوه بر شرایط موجود و مشكلات اساسی مانند وجود معارضان، تملك اراضی طرح و تغییرات، نبود اعتبار كافی نیز نقش بزرگی در به سرانجام نرسیدن این طرح بزرگ داشته است.
وی گفت: در سال گذشته 700 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه بزرگراه همت اختصاص یافت كه تنها 300 میلیارد ریال آن تخصیص یافت.
پیرنون افزود: اعتباری كه در سال جاری برای بزرگراه همت تخصیص یافته كمتر از سال گذشته است و این مبلغ هم ممكن است تخصیص كامل پیدا نكند.
حمیدرضا ابوالحسنی رئیس شورای شهرستان كرج نیز در این باره می گوید: دولت سال گذشته اعتباری برای ساخت این پروژه اختصاص داد اما به دلایلی این اعتبار جذب نشد.
وی بیان داشت: شركت پیمانكاری و مجری پروژه شهید همت باید طبق قراردادی كه با دولت بسته كار كند، اما علت كم كاری و ناتوانی خود در جذب بودجه را به دولت نسبت می دهد.
وی با بیان اینكه اكنون دولت هیچ مشكلی در خصوص تامین اعتبار این پروژه ندارد، گفت: دولت به تعهداتش عمل می كند، اما علت ركود پروژه كم كاری پیمانكار است.
وی خاطرنشان كرد: آنچه در مجلس مصوب می شود، تعهدات دولت است كه آنها را اجرا می كند، اما نمی تواند فراتر از مصوبه مجلس اعتباری را اختصاص دهد.
وی گفت: مسافت بزرگراه شمالی كرج در امتداد بزرگراه شهید همت 17كیلومتر است
اما شهرداری كرج برای اجرای این كمربنداعتبار ندارد.
ابوالحسنی، هزینه ساخت بزرگراه شمالی كرج (ادامه بزرگراه شهیدهمت) را 10 هزار میلیارد ریال عنوان كرد و افزود: قرار است تا چند روز آینده عملیات اجرای كمربند شمالی كرج با مشاركت بخش خصوصی آغاز شود.
گرچه كارگاه این پروژه تجهیز و بخشی از كارها نیز آغاز شده اما مردم استان البرز امید دارند كه این پروژه نیز در میانه راه به بن بست نرسیده و تكمیل شود.
ابوالحسنی خاطر نشان كرد: قرار است 30 درصد اعتبار را شهرداری و 70 درصد را بخش خصوصی به صورت تهاتر تامین كنند.
با توجه به قرار گرفتن استان البرز در مسیر 14استان كشور به وِیژه استان های گردشگر پذیر شمالی ضرورت دارد تا مسئولان استانی و كشوری در اسرع وقت نسبت به احداث دو بزرگراه شمالی و جنوبی در امتداد بزرگراه شهید همت تلاش مضاعف داشته باشند.
كم توجهی به معضل ترافیك در ورودی شرقی كلانشهر پیامد های فراوانی اجتماعی به دنبال دارد كه آلودگی هوا و اتلاف وقت مردم در ترافیك سنگین و نارضایتی آنان از این وضعیت از پیامد های آن است .
استان البرز دارای یك هزارو 450 كیلومتر آزاد راه ، بزرگراه، راه اصلی و فرعی است ، راه های استان البرز یكی از راه های پرترافیك و پر حادثه كشور محسوب می شوند .
18درصد ترافیك كشور مربوط به راه های استان البرز است، با این حال موضوع راه ها كماكان یكی از مشكلات اساسی و زیرساختی این استان محسوب می شود.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید