گردشگری ترکیه در کما | اتاق خبر
کد خبر: 338423
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 11:34
اتاق خبر گزارش می دهد
یکی از عومل اصلی پیشرفت صنعت گردشگری در این کشور فارغ از بحث جاذبه های گردشگری همسویی سیاست های دولت ترکیه با منافع اقتصادی است.

اتاق خبر - زهره احدی اصل: کشور ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد پلی میان دو دنیای شرق و غرب محسوب می شود. این موضوع همواره برای ترکیه زیان ها و سودهای بسیاری داشته است؛ از جمله فواید آن می توان به رشد صنعت گردشگری اشاره کرد. فرهنگ این کشور نتیجه هم آمیزی دنیای شرق و غرب است و این پدیده چه در رفتارهای اجتماعی و چه در معماری بناهای تاریخی نمود آشکاری دارد.

 با توجه به این ویژگی این کشور تا سال گذشته از نظر تعداد بازدیدکنندگان و درآمد صنعت گردشگری یکی از ده کشور برتر جهان شناخته می شد اما طی این مدت به یک باره ورق برگشت و طبق آخرین آمار ارائه شده میزان گردشگران خارجی در ماه مارس 2016 نسبت به همین ماه در سال گذشته 12.84 درصد کاهش یافته است. با بررسی وقایع ماه های گذشته دلایل بسیاری می توان برای این پسرفت برشمرد؛ این موارد از مسائل سیاسی تا اجتماعی را شامل می شود که در نوشتار پیش رو به مهمترین آنها اشاره خواهد شد:

چگونگی رونق صنعت گردشگری

یکی از عومل اصلی پیشرفت صنعت گردشگری در این کشور فارغ از بحث جاذبه های گردشگری همسویی سیاست های دولت ترکیه با منافع اقتصادی است. نمونه بارز و اصلی این همسویی در سیاست و گردشگری به سال 1982 و تصویب قانون تشویق گردشگری از سوی تورگوت اوزال رییس جمهور وقت باز می گردد.

در همین راستا جلیل چرخیان کارشناس حوزه گردشگری در رابطه با دلایل پیشرفت این صنعت در ترکیه می گوید: «این کشور بیش از هرچیزی به دلیل تلاش مستمری که در حوزه گردشگری داشت به این جایگاه رسید و این صنعت نه تنها برای دولت بلکه برای مردم ترکیه به دلیل مسائل اقتصادی بسیار دارای اهمیت بود.»

چالش های پیشین

اما صنعت گردشگری ترکیه از دیرباز با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده و همواره به فراخور مشکلات تعداد گردشگران این کشور در نوسان بوده است. درگیری های دولت ترکیه با کردها در دوره های مختلف، شیوع انواع بیماری، بلایای طبیعی و ترورها از جمله این مشکلات هستند اما به رغم تمام این مسائل صنعت گردشگری این کشور همواره پس از دوره ای افول مجددا رونق گرفته و به اوج خود بازگشته و در واقع راهی برای برون رفت از میان آن ها یافته است.

نقش سیاست در صنعت گردشگری

اما همانطور که اشاره شد طی یکسال گذشته توریسم در ترکیه با افول مواجه شده در همین زمینه بسیاری از افراد شرایط کنونی این حوزه را متأثر از وقایع یک سال گذشته مانند دخالت دولت اردوغان در مسائل سوریه و هدف قرار دادن هواپیمای روس می دانند اما رحمت حاجی مینه کارشناس مسائل ترکیه برخلاف این تصور می گوید: «حقیقت امر این است که از سال 2002 و با روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه (AKP) این تغییرات آغاز شد و عواملی مانند تنش با حزب کارگران کردستان (pkk) و ایجاد دشمنی در روابط سیاسی خود با کشورهای همسایه از جمله سوریه دست به دست هم دادند و به تدریج امنیت این کشور و وجهه بین المللی آن را خدشه دار کردند.»

در واقع طبق گفته این کارشناس ریشه این بحران به یک و یا دوسال گذشته باز نمی گردد بلکه کانون بحران در سیاست های کلان حزب حاکم برجامعه نهفته است. براساس این سیاست های ستیزه جویانه روابط ترکیه و روسیه برهم خورد و این کشور بزرگ ترین بازار خود را که همان دو و نیم میلیون نفر گردشگر روس هستند را از دست داد.

امنیت اساس گردشگری

موقعیت گردشگری یک کشور بسیار متغیر است و تحت تأثیر مسائل مختلف می تواند قرار گیرد بنابراین فعالان این حوزه همواره باید برای اتفاقات ناگهانی آماده باشند. اعتباری که یک کشور در این مسیر به دست می آورد می تواند با یک اتفاق ساده از بین برود چه رسد به وقوع ترورها و انفجارها و ناامنی های ناشی از آن!

این اتفاق برای ترکیه نیز رخ داد؛ از طرفی تروریست های وابسته به گروه داعش که با حضور پناهجویان سوری فرصت عرض اندام پیدا کردند، مانند بمب های متحرک در سراسر کشور پخش شدند و از طرف دیگر دولت ترکیه با توجه به مجموعه تحولات کردها در داخل کشور و نیز در سوریه، یکبار دیگر جنگ با پ.ک.ک را پس از چند سال آتش بس از سر گرفت و به همین دلیل بسیاری از شهرهای کردنشین ترکیه تبدیل به عرصه نبرد اعضای پ.ک.ک با نیروهای امنیتی و پلیس این کشور شد.

رحمت حاجی مینه در بخش دیگر از صحبت های خود در این خصوص گفت: «در توسعه صنعت گردشگری عوامل تأثیرگذار بسیاری وجود دارد که مهم ترین آن ها را می توان وجود جاذبه گردشگری و امنیت آن کشور دانست. با در نظر گرفتن عوامل ذکر شده کشوری هم چون ترکیه از نظر جاذبه های گردشگری فرهنگی و تفریحی بسیار غنی و از دیرباز مورد توجه گردشگران سراسر جهان بوده است اما وقایع اخیر این کشور نشان می دهد که ترکیه به رغم داشتن این عوامل، نتوانسته است در ایجاد عامل دوم که امنیت است موفق عمل کند.»

اما جلیل چرخیان ناامنی ایجاد را اشتباهات دولت نمی داند و با موثر دانستن جبر جغرافیایی معتقد است که ناامنی در سال های گذشته از سایر کشورهای این منطقه مانند مصر، لیبی و تونس آغاز شد و مانند زنجیره ای به کشور ترکیه تسری پیدا کرد. 

راه حل های موقتی؛ دوپینگ اکراینی

متأسفانه پیش از آن که دولت اردوغان به خود بیاید گردشگری فلج و اقتصاد ترکیه با بحرانی بزرگ رو به رو شد. این دولت به جای تلاش در بهبود بخشیدن شرایط و جبران اشتباهات سیاسی همچون بهبود روابط با روس ها و کردها به دنبال منابع اقتصادی جایگزین گشت.

در همین خصوص «اسماعیل محمودی» ،کارشناس مسائل خاورمیانه، می گوید: «چندی پیش اردوغان مرزهای خارجی (آبی و زمینی) کشور خود را به روی پناهجویان سوری گشود و این مردم  سعی می کردند از طریق دریا راهی کشورهای اروپایی شوند بنابراین دولت ترکیه از این طریق هم به نوعی درآمدزایی دست زد و هم با ابزار پناهجویان به دوّل اروپایی فشار وارد ساخت. راه حل دیگر این دولت برای تأمین بودجه غارت منابع نفتی و گازی اقلیم کردستان است. طبق آخرین آمار ارائه شده دولت ترکیه روزانه به میزان 500 میلیون دلار از این خطه استخراج می کند این اقدامات نوید درگیری های بیشتر با کردهای این مناطق را می دهد.»

براساس گزارش های ارائه شده دولت ترکیه به دنبال جایگزین کردن گردشگران اکراینی به جای روس های از دست رفته بودند اما در این خصوص نتوانستند دستاورد چشمگیری داشته باشند. هر چقدر تلاش به جذب گردشگر کنند باز هم پر کردن بیش از 2 میلیون گردشگر روس امری سخت است.

 

راهکارها

این بحران توسط خود دولت ایجاد شد بنابراین رفع آن نیز به دست همین نهاد باید صورت گیرد. درواقع راه حل بسیار ساده است و حاجی مینه نیز در این خصوص معتقد است: «دولت ترکیه باید با استفاده از روش های مسالمت آمیز مسائل درونی مانند جنگ با کردها را حل کند و از امنیتی شدن موضوع و به وجود آمدن جنگ داخلی جلوگیری کند. همچنین در سیاست خارجی اش دست از برخی از ماجراجویی های غیرضروری مانند آنچه که در سوریه و یا عراق دنبال می کند، بردارد.»

البته اسماعیل محمودی پروسه بازگشت ترکیه به عصر طلایی گردشگری خود را با توجه به بدنامی کنونی این کشور در عرصه سیاست و امنیت بسیار سخت و طولانی پیش بینی کرد. این کارشناس تنها راهکار بهبود اوضاع را تغییر سیاست های دولت دانست و گفت: «اگر دولت ترکیه به خصوص شخص اردوغان در سیاست های خود تغییری ایجاد نکند این کشور در دراز مدت دچار لطمات سنگین تری در حوزه اقتصادی خواهد شد اما با توجه به آخرین صحبت های اردوغان می توان دریافت که چنین احتمالی بسیار دور از ذهن است.»

گردشگران سرگردان

مصر، تونس، لیبی و در نهایت ترکیه کشورهای گردشگری منطقه خاورمیانه هستند که درحال حاضر به دلیل مسائل منطقه ای به هیچ وجه توان گردشگرپذیری را ندارد بنابراین تنها کشور خاورمیانه که از نظر امنیت و جاذبه های گردشگری پتانسیل لازم برای جذب گردشگران را دارد ایران است اما مساله قابل تامل این است که ایرانیان نیز تا کنون نتوانسته اند از این فرصت ایجاد شده، بهره برداری کنند.

جلیل چرخیان در خصوص عدم توفیق ایران در جذب گردشگران را بی مسئولی صاحب منصبان دانست و گفت: «ناهنجاری و آشفتگی موجود در منطقه بهترین فرصت را برای ایران فراهم کرده که با کمی هوشمندی می تواند بیشترین بهره را برد. بسیاری از مردم سراسر دنیا درباره ایران کنجکاو و مایل به سفر کردن به این کشور هستند اما مسئولان اقدامات لازم را صورت نمی دهند بسترهای لازم برای این حوزه وجود ندارد.»

94104ت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید