جزئیات تازه از روابط داعش با ترکیه | اتاق خبر
کد خبر: 338490
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 16:43
تلویزیون راشاتودی خبر داد:
تلویزیون راشا تودی مستند جدیدی از معاملات نفتی سری داعش با دولت ترکیه منتشر کرد. این مستند با عنوان "به نام سود" روایتی از تحولات شهر الشدادی در استان حسکه است که اوایل 2016 به دست نیروهای دموکراتیک سوریه تحت حمایت آمریکا آزاد شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، شهر الشدادی به لحاظ استراتژیکی در منطقه غنی از نفت سوریه واقع شده و یکی از مناطقی است که زمانی تحت کنترل شبه‌نظامیان داعش و عوامل وابسته به آنها بود. راشا تودی به اسنادی در منطقه مذکور دست یافته که از ارتباط دولت ترکیه با تروریست‌های داعش که زمانی این شهر را تحت اشغال داشتند، حکایت دارد.

چندین گذرنامه با مهر ترکیه و در کنار آنها تعدادی از وسایل تبلیغاتی داعش بخشی از اسنادی است که راشا تودی به آن اشاره می‌کند. از وسایل تبلیغاتی برای ترغیب مسلمانان برای "جهاد" استفاده می‌شد. علاوه بر این، خبرنگاران راشا تودی توانستند فاکتورهای دقیقی را پیدا کنند که تروریست‌های داعش از آنها برای محاسبه درآمد روزانه از قاچاق نفت استفاده می‌کردند.

یکی از کارگران پالایشگاه نفت می‌گوید: قطعا اگر داعشی‌ها به ترکیه نفت نمی‌دادند، نمی‌توانستند از آنها سلاح بگیرند. آنها با نفت می‌رفتند و با سلاح بازمی‌گشتند. این رفت و آمدها مرتبا ادامه داشت.

مستندسازان راشا تودی همچنین مصاحبه‌هایی اختصاصی با محلی‌ها و نیز اعضای بازداشت‌شده داعش انجام دادند که باز هم برگی دیگر از تجارت نفتی داعش با ترکیه نمایان شد. به گفته شاهدان، شبه‌نظامیانی که از رقه و حلب برای بردن نفت می‌آمدند، ترکیه را به عنوان مقصد نهایی عنوان می‌کردند. یکی از شبه‌نظامیان بازداشتی هم اعتراف کرد که این گروه به ترکیه نفت می‌فروخته. سایر اعضای داعش هم اعتراف کردند که عبور از مرز ترکیه برای آنها بسیار آسان بوده است؛ درست مثل عبور از خیابان.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که ترکیه مکررا هرگونه همکاری و یا تبانی با داعش را رد می‌کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید