بيشترين واحدهاي تعطيل در خراسان رضوي توليدكننده شن و ماسه هستند | اتاق خبر
کد خبر: 338548
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 20:32
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي گفت: بيشترين واحدهاي تعطيل شده در اين استان واحدهاي توليد شن، ماسه و آجر سنتي هستند.

اتاق خبر: راضيه عليرضايي، در پي انتشار اخبار مختلف و ضد و نقيض در فضاي مجازي و برخي رسانه ها مبني بر تعداد واحدهاي توليدي تعطيل شده، استاندار خراسان رضوي دستور بررسي و ارائه آمار واقعي را صادر كرد.
وي ادامه داد: بررسي شمار واقعي واحدهاي توليدي تعطيل شده در خراسان رضوي از چند روش و استعلام مختلف به دستگاههاي اجرايي دست اندركار انجام و در نهايت گزارش مبسوطي در اين زمينه تهيه و به استاندار خراسان رضوي ارائه شد.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي گفت: در اين چارچوب مشخص شد تعدادي از واحدهاي توليدي شن و ماسه واقع در جاده توس و اطراف مشهد نيز به دليل مشكلاتي كه داشتند با هماهنگي اداره محيط زيست و دادگستري تعطيل شده و تعدادي ديگر از واحدها هم در نتيجه ركود صنعت ساختمان و نداشتن توجيه اقتصادي كار خود را تعطيل كرده بودند.
وي افزود: گروه دوم از واحدهاي توليدي تعطيل شده مربوط به ريخته گريها يا تراشكاريهاي كوچكي بود كه به دليل مشكلات زيست محيطي لاينحل و فقدان تمكن مالي براي تامين سوخت تعطيل شده بودند.
عليرضايي ادامه داد: گروه سوم از واحدهاي توليدي تعطيل شده در خراسان رضوي مربوط به واحدهايي بود كه به دليل تغيير قيمت انرژي، تغيير فناوري ساخت و توليد از چرخه اقتصادي خارج شده بودند.
وي گفت: گروه چهارم از واحدهاي توليدي تعطيل شده در خراسان رضوي هم مربوط به سرمايه گذاراني مي شد كه زمين را در شهرك صنعتي خريداري و پروانه صنعتي كسب كرده اند اما به دلايلي سرمايه مورد نظر را به جاي ديگري منتقل نموده بودند.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي افزود: آخرين گروه از واحدهاي توليدي تعطيل شده در اين استان نيز مربوط به بخش توليد پوشاك بود.
وي ادامه داد: به رغم شمار اندك واحدهاي تعطيل در اين گروه آنها، احيا مجددشان براي سازمان صنعت بسيار حائز اهميت است لذا تمام تلاش خود را در اين راستا انجام مي دهيم.

* تلاش براي راه اندازي 603 واحد صنعتي تعطيل
عليرضايي گفت: در مجموع 603 واحد توليدي داراي پروانه صنعتي معادل 10.3 درصد كل واحدهاي خراسان رضوي به دلايل مختلف تعطيل هستند.
وي افزود: پيرو گزارش مربوط به شمار واحدهاي تعطيل شده استاندار خراسان رضوي دستور تدوين برنامه عملياتي را بر اساس چارچوب اقتصاد مقاومتي و ارائه طرحي در اين زمينه صادر كرد.
او ادامه داد: در اين چارچوب شش برنامه عملياتي براي ستاد اقتصاد مقاومتي در خراسان رضوي و 9 برنامه عملياتي براي سازمان در حوزه صنعت، معدن و تجارت تدوين شد.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي 'برنامه عملياتي صادرات و نفوذ در بازار افغانستان، برنامه عملياتي رفع موانع زيرساختهاي استان براي توسعه، برنامه عملياتي توسعه اقتصاد دانش بنيان، برنامه عملياتي تامين مالي واحدها، برنامه عملياتي تداوم توليد و رفع مشكلات واحدهاي توليدي، برنامه عملياتي توسعه سرمايه گذاري و توسعه صنعتي متوازن' را شش برنامه مزبور برشمرد.
وي گفت: همچنين تكميل پروژه هاي صنعتي يا معدني با پيشرفت 60 درصد به بالا، تكميل طرحهاي نيمه تمام و تامين سرمايه در گردش واحدهايي كه مشكلي بانكي ندارند در اولويت برنامه عملياتي تامين مالي در سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل قرار دارد.
پنج هزار و 745 واحد صنعتي با سرمايه گذاري 110 هزار ميليارد ريال و اشتغالزايي مستقيم براي 185 هزار نفر در خراسان رضوي فعاليت دارند.

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید