پایان عصر سقوط نفت هنوز قطعی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 338603
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 23:33
رئیس آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که پایان روند کاهشی قیمت نفت وابسته به رشد اقتصاد جهانی است.

اتاق خبر: فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی، امروز (یکشنبه ١٢ اردیبهشت ماه) اعلام کرد که ممکن است روند کاهشی قیمت نفت متوقف شده باشد، اما این توقف مشروط به آن است که سلامت اقتصاد جهانی به خطر نیفتد.

به گفته بیرول، احتمال کاهش ٧٠٠ هزار بشکه ای تولید روزانه اوپک از یک سو و اختلال در تولید نفت کشورهایی همچون نیجریه و کویت از سوی دیگر، از جمله عوامل تأثیرگذار در رشد کنونی قیمت نفت بوده اند.

وی افزود: باور داریم که در صورت استمرار شرائط عادی تا پایان سال، در نیمه دوم ٢٠١٦ و در سال ٢٠١٧ میلادی شاهد بازگشت توازن به بازار نفت خواهیم بود.

رئیس آژانس بین المللی انرژی همچنین ابراز امیدواری کرد که پس از افت سرمایه گذاری در صنعت نفت در دو سال اخیر، در سال ٢٠١٧ میلادی صنعت نفت شاهد افزایش سرمایه گذاری باشد.

بیرول اعلام کرد که اگر در سال ٢٠١٧ میلادی نیز سرمایه گذاری در صنعت نفت کاهش یابد، قیمت نفت و نوسان در بازارهای جهانی افزایش می یابد و این مسئله به مصرف کنندگان نفت آسیب می‌رساند.

به گفته بیرول، با توجه به افزایش یک میلیون و یکصد هزار بشکه ای تقاضای نفت در سال جاری میلادی، بزودی سطح ذخیره سازی نفت جهان کاهش می‌یابد و این مسئله، قیمت نفت را بالا می برد.

به گزارش رویترز، وی همچنین اعلام کرد که رشد کنونی قیمت نفت نمی تواند به راحتی جلو روند کاهشی تولید نفت آمریکا را بگیرد و گفت: این مسئله به میزان بازسازی بازار و مدت دوام این بازسازی وابسته است.

بیرول گفت: تحلیلهای ما نشان می دهد که برای توقف روند کاهش تولید نفت شیل در آمریکا، قیمت نفت باید دست کم ٦٠ تا ٦٥ دلار باشد و از سوی دیگر، بازگشت تولید شیل به دست کم یک سال زمان نیاز دارد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید