بیكاری ناشی از مهاجرت بی رویه و نبود مهارت، معضلی برای البرز | اتاق خبر
کد خبر: 338730
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1395 - 11:37
بیكاری كه در هر جامعه ای علل و ریشه های گوناگون دارد، در استان پرجمعیتی مانند البرز بیشتر نتیجه مهاجرت بی رویه از سراسر كشور به این استان است.

اتاق خبر: بررسی نتایج سرشماری ها درپنج دهه گذشته در حوزه جغرافیایی كنونی استان نوپای البرز نشان می دهد كه جمعیت این منطقه همواره به طور شگفت انگیزی سیر فزاینده داشته است.
گرچه این فرآیند در صورت برنامه ریزی های صحیح، فرصتی برای البرز محسوب می شود، اما آسیب ها و پیامدهای اجتماعی آن نیز كم نبوده است.
از آنجا كه رشد شتابان جمعیت در البرز نتیجه مهاجرت های بی رویه است، براین اساس بیكاری از امكانات در زادبوم های اصلی مهاجران به عنوان مهمترین عوامل این مهاجرت ها شناخته شده است.
آنطور كه آمارها نشان می دهد، شمار جمعیت در حوزه جغرافیایی استان البرز در دهه 50 كمتر از 200 هزارنفر بوده كه اكنون به 3 میلیون نفر نزدیك شده است و به این نتیجه می رسیم كه رشد فزاینده مهاجرت ها، البرز را پرجمعیت كرده كه منابع محدود موجود در آن پاسخگوی نیازهای حال و آینده ساكنان نیست.
جمعیت میلیونی، جغرافیای كوچك و محدود البرز را با چالش ها و آسیب های فراوانی مواجه كرده كه از جمله آن نوسان در نرخ رشد بیكاری منطقه است.
بررسی آمارها نشان می دهد كه نرخ بیكاری در سال های گذشته در این استان همواره در نوسان بوده و گاهی مواقع مسئولان از نرخ بالای 25 درصد سخن به میان آورده اند، موضوعی كه بنا به فراخور و شرایط زمانی و مكانی طبیعی به نظر می رسد زیرا در یك جغرافیای كوچك با منابع اقتصادی محدود و كثرت جمعیت جز این انتظاری نمی رود.
با نگاهی به خیل جمعیت مسافر بین تهران و البرز به خوبی می توان مشاهده كرد كه بخشی از جمعیت خوابگاهی البرز، جویای كار یا مشغول به كار در تهران است و این خود پیامدهای دیگری مانند ترافیك سنگین و آلودگی هوا را برای این استان به ارمغان آورده است.
استان البرز دارای 3 هزارو 500 واحد تولیدی و صنعتی است. گرچه مشكلات مختلف سبب شده تا برخی از این صنایع با ظرفیت كامل فعال نباشند اما دولت در سال 95 در این بخش نیز برنامه های خوبی دارد تا این واحدهای صنعتی با تمام ظرفیت فعالیت كنند.
بر اساس آمار اعلام شده از سوی مسئولان استان، جمعیت شاغل البرز حدود 750 هزار نفر برآورد شده است.
همچنین در كنار این واحدها، وجود بیش از 300 هزار واحد صنفی و خدماتی از منابعی است كه بخشی از اشتغال و جذب بیكاران استان البرز را به خود اختصاص داده اما باز آمارها نشان می دهد كه جمعیت جوینده كار به ویژه دانش آموختگان مراكز آموزش عالی در استان باقی است.
به گفته كارشناسان، علاج معضل اجتماعی بیكاری در كلانشهرها را باید در زادبوم های اصلی جمعیت مهاجر جست و با ایجاد اشتغال و امكانات و جذابیت های مناسب در گام نخست، مهاجران را به بازگشت به زادگاه خود تشویق كرد.
همچنین، آنچه سبب وجود بیكاری در جامعه شده، نداشتن مهارت و نبود پشتوانه مالی برای راه انداختن كسب و كار است.
كارشناسان می گویند: فرهنگ كار را باید درنهاد خانواده با آموزش های فراگیر مهارتی و پرداخت تسهیلات مناسب بانكی درونی كرد و تفكر پشت میز نشینی یا جست وجوی كار در دور دست ها را از اذهان عمومی زدود.
آنچه می تواند به وضعیت اشتغال در استان نوپای البرز كمك كند، درونی سازی تولید و سپردن بخشی از تولید صنایع و كارگاه های سبك به مردم در محل زندگی خود آنها است كه خود این موضوع نیز بخشی از زمینه سازی برای تحقق اقتصاد مقاومتی تلقی می شود.
فعال سازی ظرفیت خاموش صنایع، گسترش آموزش های مهارتی و پرداخت تسهیلات ارزان به مهارت آموزان ضمن ایجاد اشتغال و درونی كردن كار در خانواده ها از آسیب های اجتماعی مانند طلاق، بیكاری، اعتیاد و سایر معضلات در البرز خواهد كاست.
استاندار البرز موضوع اشتغال و رفع معضل بیكاری از اولویت های دولت تدبیر و امید معرفی كرده و تاكید می كند كه موضوع اشتغال به جد دراین استان دنبال می شود.
سید حمیدطهایی اظهاركرد: دركنار این فرصت های شغلی سالانه به تعداد افراد جویای كار نیز اضافه می شود كه باید برای آن برنامه ریزی دقیقی داشت.
استاندار البرز با بیان اینكه به دنبال ثبت آمار تمام بیكارها دراین استان هستیم، گفت: پس از این ثبت آمار، آنها را در رشته های مختلف دسته بندی می كنیم تا بتوان به طور دقیق چاره اندیشی كرد.
وی پیش تر با اشاره به تاثیر وجود شهرك های صنعتی در ایجاد اشتغال استان البرز، گفته بود كه احداث یك شهرك كشاورزی در دستور كار قرار گرفته تا فارغ التحصیلان این رشته را به این شهرك هدایت كنیم و برای شهرك دام نیز به همین شكل عمل شود كه راه اندازی این شهرك ها تاثیر قابل توجهی در ایجاد اشتغال خواهد داشت.
طهایی، فرصت های حرفه آموزی را نیز یكی از ضروریت برای حل مشكل اشتغال دانست و گفت: باعث تاسف است كه بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی اقدام به حرفه آموزی نكرده اند و در این زمینه مشكلاتی دارند. در این خصوص با سازمان فنی و حرفه ای و اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی هماهنگی های لازم شده تا همه افرادی كه ثبت نام می كنند، به ویژه برای فارغ التحصیلان بیكار فرصت حرفه آموزی نیز به وجود آید.
وی تاكید كرد: با آغوش باز از تمام افرادی كه به استان البرز برای سرمایه گذاری می آیند، استقبال می شود و پیشنهادی كه در این زمینه وجود دارد این است كه حتی المقدور از نیروهای بومی برای كاهش هزینه های رفت و آمد در فرصت های سرمایه گذاری خود بهره ببرند.
نماینده مردم كرج درمجلس شورای اسلامی بیكاری را از اصلی ترین دغدغه های اجتماعی در استان البرز دانست كه مدت ها است كه پیگیری ها دراین زمینه ادامه دارد.
عزیزاكبریان افزود: درسالی كه به عنوان اقتصاد مقاومتی و اقدام وعمل نام گذاری شده، لازم است با بهبود هرچه بیشتر چرخه اقتصادی استان البرز زمینه اشتغال بیشتر را فراهم كرد.
وی اضافه كرد: امروز اشتغال نقش موثری در رونق اقتصادی و تولیدی دارد و استان البرز ازظرفیت های قابل توجهی در این زمینه بهره مند است، بنابراین باید با آسیب شناسی هرچه بیشتر، زمینه كاهش بیكاری را فراهم كرد.
اكبریان گفت: زمینه ایجاد اشتغال زمانی فراهم می شود كه مهارت های فنی وحرفه ای درافراد جویای كار ارتقا یابد، چرا كه شاهد هستیم بسیاری ازفارغ التحصیلان هیچ مهارتی دراین زمینه ندارند كه این موضوع مهم باید مورد توجه قرارگیرد.
وی خاطرنشان كرد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به نوبه خود پیگیر رفع معضل بیكاری هستند اما اجرای موفق آمیز آن منوط به همكاری بیش ازپیش دستگاه های اجرایی در شناسایی ظرفیت های اشتغالزایی وبه كارگیری آنها است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری البرز با اشاره به تلاش مسئولان برای كاهش مشكلات اجتماعی، گفت: اشتغال جوانان را با جدیت دنبال می كنیم.
عبادلله كامكار افزود: یكی ازدغدغه های مسئولان دراستان البرز بحث اشتغال جوانان است. اشتغال جوانان یك امر مهم وضروری است كه باید باجدیت دنبال شود چون این جوانان سرمایه های كشور و باید از تخصص آنها بهره برد.
معاون اشتغال اداره كل تعاون، كارو رفاه اجتماعی البرز نیز گفت : هم اكنون نرخ بیكاری در استان 12.4 است.
زهره حجازی اضافه كرد : درسال 93 این نرخ 11.8 بود و نرخ مشاركت 36دهم درصد بود.
وی گفت : دلایل افزایش بیكاری این است كه دربهار سال گذشته افزایش نرخ بیكاری به15.8درصد داشتیم كه علت آن بحث خودروسازی و تعدیل نیروهای خودروسازی بود كه موجب شد كه نرخ بیكاری افزایش یابد. دلیل دیگر نیز افزایش نرخ مشاركت است كه افزایش مهاجرت به استان باعث شده تا جمعیت جویای كار افزایش یابد.
وی درخصوص نرخ بیكاری جوانان نیز گفت : شاخص نرخ بیكاری جوانان دراستان البرز در سال 93 در رده سنی 15 تا 24 سال 27.2 درصد و نرخ مشاركت آن ها 22.6 درصد بوده است.
وی خاطرنشان كرد: آمار ارایه شده از 23مركز كاریابی استان البرز درسال گذشته نشان می دهد كه 31هزار نفر در این استان جویای كار بودند كه ازمجموع آن ها 40 درصد جمعیت فارغ التحصیل بودند.
وی یادآورشد: دراین مدت هفت هزارو 270 نفرمشغول به كار شدند كه ازمجموع آن 25 درصد جمعیت فارغ التحصیل بوده اند كه دارای مدارك تحصیلی فوق دیپلم به بالا هستند.
وی گفت: آخرین آمار سرشماری نرخ بیكاری سال 90 بود كه نرخ بیكاری دراستان البرز 16 و نرخ بیكاری فارغ التحصیلان 15بوده است.
وی بیان داشت: با توجه به نزدیكی این استان به تهران تعداد زیادی ازجمعیت فارغ التحصیل برای اشتغال به تهران مراجعه می كنند.
حجازی گفت: چندین برنامه برای رفع بیكاری داریم كه یكی ازآن ها ازچند سال گذشته اجرایی شده است و آن موضوع مشاغل خانگی است كه هم اكنون 374 رشته وجود دارد كه متقاضیان می توانند مجوزفعالیت دریافت و شغل خانگی داشته باشند.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون بیش از 24هزار مجوز مشاغل خانگی دراستان البرز صادر شده و 12هزارنفر توانستند ازتسهیلات آن استفاده كنند.
وی یكی ازمشكلات دربخش مشاغل خانگی را كم بودن اعتبارات دراین بخش دانست و گفت: مبلغ 50میلیون ریال تسهیلات برای شروع كار بسیار ناچیز است كه امیدواریم این اعتبارات افزایش یابد.
وی یادآورشد كه البته مواردی هم بوده كه برغم كم بودن اعتبار توانستند توسعه در این بخش داشته باشند و وضعیت بهتری دارند.
معاون اشتغال اداره كل تعاون،كارو رفاه استان البرز گفت : برنامه های مهمی در زمینه اشتغال دردست اقدام است كه منتظر ابلاغ آن از وزارتخانه هستیم.
وی به دو برنامه مهم طرح تكاپو و طرح حركت درسال جاری اشاره كرد كه استان البرز نیز جز استان هایی است كه باید این طرح ها اجراشود اما گفت كه جزییات این طرح هنوز اعلام نشده است.
وی افزود: البته درسال جاری شرایط خوبی دراستان خواهد بود و باوجود سرمایه گذاران مختلف دراین استان پیش بینی می شود كه تعداد زیادی شغل دراین واحدها ایجاد شود هرچند كافی نیست اما وضعیت بهترخواهد شد.
باید اقدام های مناسب برای بازگشت مهاجران به زادگاهشان انجام گیرد، ضمن آن كه جمعیت ساكن در استان البرز و همچنین تهران به فراگیری آموزش های مهارتی در اجرای طرح های مشاركتی برای زدودن معضل بیكاری ترغیب شوند.

منبع:ایزنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید