توسعه صادرات غیرنفتی کلید تحقق اقتصاد مقاومتی | اتاق خبر
کد خبر: 338743
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1395 - 10:10
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران:
در سال 94 ارزش واردات خوراک دام، طیور و آبزیان 43.65 میلیون دلار بود که نسبت به سال قبل 114 درصد افزایش داشته است. ضمن اینکه از نظر وزنی نیز 72 درصد رشد داشته است.

اتاق خبر- رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: صادرات غیر نفتی به خصوص کالاهای کشاورزی  ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، وضعیت اشتغال در جامعه جوان ایران را بهبود ‌بخشیده و سبب کسب درآمدهای ارزی برای تامین نیازهای وارداتی در کشور شده و همچنین ضریب تاثیرپذیری کشور از تحولات سیاسی و اقتصادی جهانی که بواسطه تکیه بر اقتصاد نفتی بوجود می‌آید را کاهش می‌دهد.

مجید موافق قدیری تصریح کرد، در تحولات نوین اقتصاد جهانی که به سمت حذف کلیه موانع غیرتعرفه‌ای و کاهش تعرفه‌ها حرکت می‌کند، به منظور افزایش سهم کشور در اقتصاد جهانی و دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار، جهش صادراتی امری الزامی بوده و عزم جدی را می‌طلبد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: بخش صادرات در خوراک دام، طیور و آبزیان از طریق منافع جانبی حاصله قادر خواهد بود تا بر بهره‌و‌ری کل عوامل تولید زنجیره تامین پروتئین حیوانی در کشور اثر مثبت بگذارد و موجبات افزایش کل تولید اقتصاد دامپروری را فراهم آورد. 

وی ادامه داد، در این حال بخش‌های غیرصادراتی صنعت کشاورزی نیز بطور غیرمستقیم به دو طریق استفاده از خدمات مدیریتی، استراتژی بازاریابی و بهبود تکنولوژی و همچنین توسعه حمل و نقل و ارتباطات و خدمات جانبی بواسطه رشد بخش صادراتی در بخش از منافع ناشی از افزایش صادرات بهره‌ می‌برند.

این فعال اقتصادی اعتقاد دارد، بهره‌وری عوامل صادراتی در بخش کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان ایران به دلیل استفاده از نیروی کار متخصص تر، فن‌آوری‌ برتر و تقویت تحرک عوامل تولید از بهره‌وری بخش غیرصادراتی بسیار بالاتر است.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، با بیان اینکه بطور کلی تجارت، منجر به افزایش تخصص و کارآیی در بخش های صادراتی شده و در نهایت باعث تخصیص مجدد منابع از بخش های غیرتجاری و غیرکارآ به بخش‌های تجاری می‌گردد، گفت: این پدیده می‌تواند به رشد تولید صنعت خوراک دام و در نهایت دامپروری کشور کمک نماید.

وی در ادامه تاکید کرد، ضمن اینکه رشد صادرات بر رشد تولید، اثرات جانبی نظیر افزایش بهره‌وری عوامل تولید، کارآیی در تخصیص منابع، پیشرفت تکنولوژی و استفاده از تکنولوژیهای نوین، فراهم آوردن امکان بهره‌گیری از صرفه‌های ناشی از مقیاس و افزایش تخصص نیروی کار را نیز در صنعت کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان دارد.

موافق قدیری با بیان اینکه متاسفانه به دلیل عدم نقدینگی کافی، رکود تورمی در بازار، عدم شناخت کافی از رقبا و بازارهای هدف صادراتی، بروکراسی های پیچیده اداری، مشکلات و مسائل بانکی، موازی کاری دستگاه های اجرایی و عوامل متعدد دیگر باعث شد تا ارزش صادرات خوراک دام، طیور و آبزیان در سال 1394 به نسبت سال قبل 55 درصد کاهش و میزان صادرات این محصولات نیز 58 درصد کاهش داشته باشد.

مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت هماهنگی کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور اظهار داشت: در سال 94 ارزش واردات خوراک دام، طیور و آبزیان 43.65 میلیون دلار بود که نسبت به سال قبل 114 درصد افزایش داشته است. ضمن اینکه از نظر وزنی نیز 72 درصد رشد داشته است.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران قیمت پایه هرکیلو خوراک دام، طیور و آبزیان صادراتی در سال 1394 را 53 سنت(در سال 1393 این رقم 49 سنت بود) و قیمت پایه هر کیلو خوراک دام، طیور و آبزیان وارداتی در سال 1394 را 2 دلار و 11 سنت( در سال 1393 این رقم 1 دلار و 69 سنت بود) برشمرد.

موافق قدیری ارزش واردات کنجاله سویا در سال 1394 را 710 میلیون و 146 هزار دلار عنوان کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش 47 درصد و از نظر وزنی 33 درصد کاهش یافته است.

وی همچنین ارزش واردات ذرت دامی در سال 1394 را 1 میلیارد و 405 میلیون دلار طرح و تصریح کردند که نسبت به سال قبل از نظر ارزش و قیمت 22 درصد و از نظر وزنی 3 درصد کاهش پیدا کرده است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد، ارزش واردات جو در سال 94 در مقایسه با مدت مشابه سال 1393 ، 15 درصد کاهش(466 میلیون دلار بوده است) و گندم دامی 38 درصد افزایش داشته است.

وی تاکید کرد، ارزش واردات غیرنفتی کشور در سال 94، 41 میلیارد و 499 میلیون دلار بوده که سهم ذرت دامی 3.4 درصد، سهم جو 1.1 درصد و سهم کنجاله سویا 1.7 درصد بوده است.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران ارزش صادرات صنایع غذایی کشور در سال 1394 را 2 میلیارد و 494 میلیون دلار عنوان و تاکید کردند سهم خوراک دام، طیور و آبزیان از این رقم 0.9 درصد بوده است.

وی همچنین ارزش واردات صنایع غذایی در سال 1394، 3 میلیارد و 876 میلیون دلار عنوان کردند که سهم خوراک دام، طیور و آبزیان 0.5 درصد بوده است.

94106 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید