حلب، پاشنه آشيل آتش بسي كه نيست | اتاق خبر
کد خبر: 338841
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1395 - 15:49
روزنامه خراسان در يادداشتي به شماره دوشنبه 13 ارديبهشت به بررسي وضعيت موجود در شهر حلب كه يكي از كليدي ترين شهرهاي سوريه است پرداخت.

اتاق خبر - در ادامه اين يادداشت كه به قلم سيدمحمد اسلامي منتشر شده است، مي خوانيم: بيش از 4 سال از بحران در سوريه مي گذرد. دبيركل سازمان ملل متحد نمايندگان ويژه متعددي را براي اين بحران منصوب كرد،  اما هيچ يك نتوانستند آتش بسي فراگير را در اين كشور برقرار كنند.

دي ميستورا، نماينده كنوني دبيركل در بحران سوريه نيز از اين جهت اقبال يار او بود كه شرايط بين المللي و گسترش گروه تروريستي داعش و ديگر گروه هاي تروريستي، بازيگران متعدد منطقه اي و بين المللي اين بحران را به يكديگر نزديك كرد. اما آتش بسي كه در روز هاي اخير در برخي از مناطق بحران زده سوريه برقرار بود، نيز به نظر پايدار نيست. حلب، كه به نوعي كليدي ترين شهر سوريه است، پاشنه آشيل اين آتش بس است. بايد توجه كنيم كه اهميت شهر حلب حتي از دمشق نيز بيشتر است. اگر حلب سقوط كند، طرح تجزيه سوريه عملياتي مي شود.
به همين منظور دولت سوريه به جاي تلاش براي امن كردن مناطق ريف دمشق، بر آزاد سازي حلب متمركز شده است. هركس بتواند حلب را به دست آورد، در واقع در نبرد خونين كنوني دشمنش را شكست داده است. براي همين است كه مخالفان دولت سوريه حتي به قيمت از دست رفتن كل آتش بس، حاضر نيستند حلب را از دست بدهند.
جان كري، وزير خارجه آمريكا نيز دقيقا با همين نگاه روز گذشته به ژنو رفت تا شايد بتواند ابتكار عمل ديپلماتيك را در دست بگيرد. با اين حال روشن است كه در سوريه وضعيت ميداني حرف اول را مي زند و تحركات ديپلماتيك بر مبناي واقعيت هاي ميداني شكل مي گيرد.
بايد با كمال تاسف گفت كه به رغم تمام ادعا ها، گروه هاي تروريستي همچنان از سوي تركيه،  عربستان، قطر و رژيم صهيونيستي پشتيباني مي شوند و تا زماني كه شرايط اينچنين باشد، مردم سوريه قرباني منافع رژيم هاي ديكتاتوري و ماجراجوي منطقه مي شوند.
*منبع: روزنامه خراسان، 13 ارديبهشت 1395
94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید