افزایش آتش سوزی با توسعه شهرها | اتاق خبر
کد خبر: 338845
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1395 - 16:03
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه متاسفانه توسعه شهرها معمولا به معنای افزایش پتانسیل خطر آتش‌سوزی است، گفت: پیش نویس جدید مبحث سوم مقررات ملی ساختمان تهیه شده است.

اتاق خبر: محمد شکرچی زاده در نشستی خبری با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات در چهار بخش معماری، ساختمان، اقتصاد و حمل و نقل فعالیت می‌کند، اظهار داشت: یکی از پروژه‌های ما مدیریت روسازی نام دارد که سال گذشته با همکاری سازمان راهداری شروع شده است و این پروژه باعث می‌شود برنامه ریزی رویه‌ها با اصول مدیریتی با هزینه کمتر و راندمان بیشتری انجام شود.

وی با بیان اینکه این پروژه حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم تا پایان سال آن را در اختیار سازمان راهداری قرار دهیم، گفت: عمده توان مدیریتی در سال جاری بر پروژه‌های مربوط به تدوین استانداردهای مورد نیاز سازمان مدیریت، مجلس و سایر ارگان‌ها متمرکز می‌کنیم و امیدواریم که در مجلس جدید تعامل خوب و سازنده ای با برنامه ریزان وجود داشته باشد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر زلزله خیز بودن کشور و ضرورت ایمنی در مقابل آتش، افزود: متاسفانه توسعه شهرها معمولا به معنای افزایش پتانسیل خطر آتش‌سوزی است چناچه در ۱۵ سال اخیر آمار آتش‌سوزی به دلایل مربوط به توسعه افزایش یافته است.

شکرچی‌زاده با اعلام اینکه ایمنی در برابر آتش در ساختمان‌ها موضوع جدیدی است، ‌اظهار داشت: تدوین استانداردهای ملی، آئین‌نامه و دیگر برنامه ها در این رابطه انجام شده و در این زمینه با سازمان استاندارد همکاری خوبی داشته‌ایم.

وی افزود: پیش نویس جدید مبحث سوم مقررات ملی ساختمان پس از یکسال و نیم برگزاری جلسات تهیه شده است. این پیش نویس امروز یا فردا در سایت مبحث ملی مقررات برای اعلام نظر متخصصان و کارشناسان قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه در ویراش دوم مقداری به مباحث مربوط به آتش سوزی پرداخته شد، ‌ اما در ویرایش سوم به این مسئله به طور کامل پرداخته شده است، گفت: مصالح ساختمانی کشور واجد شرایط ایمنی در برابر آتش سوزی نیستند و این مسئله می‌تواند آتش سوزی کوچک را به آتش سوزی‌های بزرگ تبدیل کند.

شکرچی زاده ادامه داد: مبحث جدید مقررات ملی ساختمان این مسئله را مد نظر قرار گرفته و به تدریج الزامی می‌شود. امیدواریم شهریور امسال مبحث سوم مقررات ملی ساختمان به تایید شورای مقررات ملی ساختمان برسد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص تهیه گزارشی برای تعیین کیفیت پروژه های مسکن مهر، گفت: پروژه‌ای در مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی با عنوان مستندسازی مسکن مهر از سال گذشته آغاز شده بود، بنابراین این اقدام توسط کارشناسان خبره این مرکز انجام و گزارش نهایی آن دراختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی افزود: در مورد کیفیت ساخت و ساز مسکن مهر، مواردی که نیاز به بررسی فنی دارد، در استان‌های مختلف به خصوص تهران، تهیه و به مرکز ارجاع می‌شود و از نظرات تخصصی مرکز تحقیقات، برای رفع این اشکالات جویا می‌شوند، به همین دلیل مرکز تحقیقات این موارد را به طور موردی بررسی می‌کند.

شکرچی‌زاده ادامه داد: قراردادهای آن زمان برای ساخت و ساز مسکن مهر جزو تعهدات دستگاه‌های پیمانکار بود که مقررات ملی ساختمان رعایت شود، اما اینکه در عمل، میزان رعایت مقررات ملی ساختمان در پروژه‌های مسکن مهر تا چه حد رعایت شده است، باید گفت که خیلی کم‌رنگ بوده است، چرا که محدودیت قیمت و مشخص نبودن عدد واقعی، باعث می‌شود که پیمانکاران به دنبال حاشیه سود بروند و کیفیت را فراموش کنند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه دولت باید زمینه‌ساز ساخت و ساز باشد، گفت: وقتی مقررات ملی ساختمان در پروژه مسکن مهر رعایت نشود، اشکالات فنی بیش از پیش خود را بروز می‌دهد، اما باز هم تأکید می‌کنم که اتمام پروژه مسکن مهر جزو تکالیف وزارت راه و شهرسازی است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این اشکالات فنی را در پروژه های مسکن مهر می‌توان برطرف کرد و آیا این واحدها نیاز به تخریب دارند، گفت: خیلی از مشکلات فنی پروژه‌های مسکن مهر را می‌توان برطرف کرد، اما اینکه پروژه‌هایی که اشکالات فنی دارند باید تخریب شوند، به ما گزارش نشده است.

همچنین محمود صفارزاده معاون تحقیقات و فناوری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه مرکز از حدود ۴۳ سال پیش تشکیل شد که وظایف کنترل نظامات فنی و استانداردهای ساخت و مصالح را بر عهده دارد، گفت: طبق موافقتنامه با معاونت فنی سازمان برنامه‌ریزی مقررات ۲۳ گانه ساختمان در حوزه وظایف ما بود که سال گذشته جلسات کمیته کارشناسی آن تشکیل شد.

وی با اشاره به اینکه  ۱۷ مورد ‌آیین‌نامه نوشتیم که از سوی معاونت برنامه‌ریزی ابلاغ شده است، اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی کشورها را مجبور کرده است که برای سوانح رانندگی برنامه خاصی تهیه کنند که راهکار اجرایی برای کاهش سوانح جاده‌ای است.

صفارزاده با تاکید بر اینکه تصادفات رانندگی چند بعدی است، اظهار داشت: تا چند ماه آینده برنامه ایمنی حمل‌ونقل جاده‌ای تکمیل و از سوی وزیر راه و شهرسازی ابلاغ می‌شود.

در ادامه این مراسم سعید بختیاری معاون آموزش و توسعه فناوری مرکز تحقیقات به برگزاری کنفرانس ملی محافظت ساختمان‌ها و سیستم‌های حمل‌ونقل در برابر آتش اشاره کرد و گفت: این همایش روزهای ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه امسال در مرکز تحقیقات برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: محافظت انواع سازه در برابر آتش، روش‌های ارزیابی خطرپذیری و نتایج تحقیقاتی حاصل از آنها، ‌ فناوری‌های نوین در زمینه محافظت عامل در برابر آتش و ارائه دستاوردها و نتایج پژوهش‌های علمی کاربردی در زمینه محافظت در برابر آتش سیستم‌های حمل‌ونقل از محورهای این همایش است.

معاون آموزش و توسعه فناوری مرکز تحقیقات اظهار داشت: در منطقه اولین کشوری بودیم که آزمایشگاه تحقیقات آتش ایجاد کردیم و در پیش‌نویس جدید مبحث سوم مقررات ملی ساختمان که امروز حاضر است این موضوعات مورد بررسی قرار گرفته شده است.

وی گفت: مقررات لازم برای ساختمان‌های بلند و عمیق تدوین شد که در شهریور ماه متن نهایی به تصویب شورای مقررات ملی ساختمان می‌رسد و از سوی وزیر راه و شهرسازی ابلاغ خواهد شد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید