برجام خوب، بد، مناسب‌ترين | اتاق خبر
کد خبر: 338971
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1395 - 19:51
روزنامه آرمان در شماره دوشنبه 13 ارديبهشت در يادداشتي با قلم كورش الماسي روزنامه نگار به لزوم ايجاد فضاي گفت وگوي موافقان و مخالفان برجام براي تبادل نظرها و رفع اختلاف هاي درون كشور تاكيد كرد.

اتاق خبر - در اين يادداشت مي خوانيم: ظاهرا نظرات گوناگوني در مورد سودمند يا مضر بودن برجام در كشور وجود دارد. بعضا برخي افراد به شيوه‌اي بسيار سادلوحانه از برجام انتقاد يا از آن دفاع مي‌كنند. اين‌گونه انتقاد يا دفاع ساده‌لوحانه مي‌تواند حاكي از بي‌اطلاعي، غرض‌ورزي يا نگاه ايده‌آليستي به برجام باشد. پربيراه نيست اگر گفته شود برخي مخالفان وموافقان اطلاعاتي بسيار سطحي از چيستي، چگونگي اجرا و نتايج كوتاه‌مدت و بلندمدت برجام براي كشور دارند. پرسشي كه مي‌تواند بجا باشد اين است كه اگر بيشتر منتقدان و موافقان برجام اطلاعات سطحي و ناچيزي از برجام دارند، پس اين همه ديدگاه‌هاي گوناگون و رنگارنگ موافق و مخالف در قبال برجام از كجا ناشي مي‌شود يا بر پايه كدام واقعيات استوار است. شايد بي‌ربط نباشد اگر رفتارمخالفان و موافقان برجام را با زلزله قياس كنيم.
لرزش در سطح زمين ناشي از حركت يا جابه‌جايي لايه‌هاي زيرين زمين است. پس شايد بتوان ريشه اكثر نظرات مخالف و موافق برجام در سطح عمومي‌ و رسانه‌اي را حاكي از اختلاف ديدگاه دانست. چگونه ممكن است رفتار مخالفان وموافقان برجام را معتدل‌تر و واقع‌بينانه‌تر كرد؟ گفته مي‌شود درعصر حاضر شاهد پيشرفت‌هايي در حوزه‌هاي علمي، فناوري، اقتصادي، نظامي، فرهنگي، رفاهي و... هستيم كه در تاريخ بشر تا به امروز بي‌سابقه است. دوراني را كه در آن به سر مي‌بريم عصر اطلاعات مي‌نامند. همه اين الفاظ و مفاهيم بدين معني است كه انسان‌ها قادرند بر سرنوشت خود مديريت كنند، مي‌توانند محيط زيست پيرامون خود را در راستاي ارضاي تحقق نياز‌هاي گوناگون زيستي، اجتماعي چون امنيت جاني، مالي، غذايي، رفاهي، آموزشي و... كنترل يا آن را تغيير دهند. اگر به همه اين اظهارات، الفاظ و مفاهيمي ‌كه در وصف عصري كه در آن زندگي مي‌كنيم باور داشته باشيم، آن‌گاه ضروري و ممكن به‌نظر مي‌آيد كه نخبگان به شيوه‌اي منطقي، خردمندانه و بدون هيچ هزينه ملي، فردي يا گروهي بتوانند ديدگاه‌هاي خود درامور گوناگون به‌ويژه برجام را نزديك‌تر، معتدل‌تر و واقع‌بينانه‌تر كنند. مخالفان وموافقان برجام معتقدند برجام براي كشورمضر و سودمند است.
حال كه كشور و منافع ملي دغدغه مخالفان وموافقان برجام است، اولين و اصلي‌ترين كاري كه كشوردوستان، بزرگان، مسئولان و سياست‌ورزان به‌خاطر منافع ملي، اخلاقا، ضرورتا و منطقا لازم است، انجام دهند اين است كه بدون هيچ پيش‌شرطي به نظرات و ديدگاه‌هاي گوناگون و مخالف خود گوش دهند. اينكه باور كنند طرف مقابل دغدغه‌هايي واقعي دارد. براي فراهم كردن فضاي گفت‌وگو، تبادل نظر و گوش كردن به مخالفان خود پيش قدم شوند. باور داشته باشند بيشتر ديدگاه‌ها در مورد برجام به نحوي از انحا حاكي از دغدغه‌هاي واقعي است، باور كنند در صورت حصول نتايج برجام همه ايراني‌ها سود مي‌برند و در صورت ناكام ماندن برجام همه متضرر مي‌شوند. باوركنيم اگر با ديپلماسي مي‌توانيم با قديمي‌ترين و قوي‌ترين بدخواهان كشور دور يك ميز بنشينيم و مشكلات خود را حل و فصل كنيم، بايد بتوانيم با ديپلماسي ديدگاه‌هاي مخالف پيرامون مساله مهمي ‌چون برجام را معتدل‌تر و نزديك‌تر كنيم.
ابزار ديپلماسي صرفا براي حل مشكلات با بيگانگان (بدخوهان) نيست، بلكه ابزار و روش ديپلماسي را مي‌تون به نحوي موثر و كاربردي براي حل و فصل امور داخلي به‌ويژه الك و صيقل دادن ديدگاه‌هاي مخالف و موفق برجام هم به‌كار گرفت. منتقدان برجام بايد ميان تحقق اهداف وسياست‌ورزي داخلي كه بعضا با امتيازاتي همراه است و ديپلماسي با كشورهاي بيگانه تفاوتي اساسي قائل شوند. در بازي ديپلماسي نتايجي كه حاصل مي‌شود نه خوب‌اند و نه بد هستند، بلكه ممكن‌ترين و مناسب‌ترين‌اند. دغدغه‌ها و ديدگاه‌هاي بيشتر مخالفان و موافقان برجام واقعي است؛ اينكه روش‌هاي برطرف كردن دغدغه‌ها و ديدگاه‌ها غيركاربردي است. هنر سياست‌ورزان بزرگ هماهنگ كردن ديدگاه‌هاي گوناگون و مخالف براي تحقق اهداف ملي با كمترين هزينه براي كشور است.
*منبع: روزنامه آرمان، 13 ارديبهشت 1395

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید