ماموریت اقتصادی مجلسِ همگام با دولت | اتاق خبر
کد خبر: 339280
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 21:54
پایان دفتر انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی و مشخص شدن چهره های راه یافته به بهارستان یكی از مهمترین محورهای توجه رسانه های منطقه و جهان عرب طی روزهای گذشته بوده و سبب ارایه و انتشار تحلیل های گوناگونی در این رسانه ها شده است.

اتاق خبر - مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه دهم اردیبهشت در 55 حوزه انتخابیه و 21 استان كشور برگزار شد تا مردم، 68 نماینده باقی مانده را با رای خود روانه خانه ملت كنند. مرحله نخست انتخابات، هفتم اسفند پارسال صورت گرفت و 221 تَن از منتخبان مردم تعیین شدند.

رسانه های جهان عرب از این رویداد مهم در مهمترین كشور منطقه غافل نماندند و تحلیل هایی را در این زمینه منتشر كردند. این گزارش نگاهی به اصلی ترین محورهای تحلیلی رسانه های عربی درباره انتخابات اخیر ایران انداخته است.

** پیروزی بزرگ هواداران رییس جمهوری
تارنمای شبكه «الحره» عراق، روزنامه «البیان» امارات، «الیوم السابع» مصر و همچنین روزنامه های «العربی الجدید» و «الحیات» چاپ لندن با پوشش اخبار مرحله دوم انتخابات به تحلیل نتایج آن پرداختند؛ نتایجی كه به باور آن ها هماهنگی مجلس آینده و دولت را به همراه دارد.
تارنمای شبكه الحره عراق، یازدهم اردیبهشت در این ارتباط نوشت: اصلاح طلبان و اعتدالگرایانِ هوادار «حسن روحانی» رییس جمهوری، در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی بر رقیبان پیروز شدند، به این ترتیب می توانند فراكسیون قدرتمندی را در پشتیبانی از سیاست های تنش زدای خود تشكیل دهند.
به نوشته الحره، از سال 2004 میلادی تاكنون این نخستین باری است كه 2 جریان اصلی عرصه سیاسی ایران تا حدی به اندازه مساوی كرسی های مجلس را پر كرده اند.
بر پایه گزارش دوازدهم اردیبهشت روزنامه العربی الجدید، اعتدالگرایان و اصلاح طلبان با پیروزی چشمگیر در حوزه های انتخاباتی، همه را در داخل ایران شگفت زده كرده اند، به ویژه در تهران كه وزن سنگینی در مجلس دارد اصلاح طلبان توانستند همه كرسی ها را در مرحله نخست از آن خود كنند.
روزنامه الیوم السابع نیز در گزارش یازدهم اریبهشت خود از موفقیت هواداران روحانی در مرحله دوم انتخابات ایران به عنوان «پیروزی بزرگ» یاد كرد.
روزنامه الحیات دوازدهم اردیبهشت نوشت: در شرایطی كه پیش بینی می شود روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شركت كند، پیروزی هوادارانش در انتخابات مجلس یك پیروزی برای او به شمار می رود.
به نوشته دوازدهم اردیبهشت روزنامه البیان، باید منتظر بود تا موضع نمایندگان مستقل را در مجلس ایران دید. اگر آنان با سیاست های روحانی همسو باشند اكثریت مجلس طرفدار رییس جمهوری خواهد بود. اگر این اكثریت به دست نیاید هواداران روحانی می توانند با تكیه بر اصولگرایان عملگرا كه تمایل به توافق دارند اكثریت را به دست آورند زیرا بیشترِ تندروها در نتیجه مخالفت با دولت از اقبال مردم به دور و از راهیابی به مجلس بازمانده اند.

** اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم در دستوركار مجلس آینده
روزنامه های الحیات، «العرب» چاپ لندن و البیان امارات مهمترین اولویت و برنامه مجلس آینده را بسامان سازی وضعیت اقتصاد دانستند. این رسانه ها همچنین به مساله انتخاب رییس مجلس آتی پرداختند.
به نوشته دوازدهم اردیبهشت الحیات، محافل اصلاح طلبان بر این باورند كه باید «محمدرضا عارف» منتخب نخست مردم تهران به عنوان رییس مجلس انتخاب شود. عارف اما اكنون مسایلی چون تشكیل كمیسیون ها و ساختار آن ها را با چهره های نزدیك به «علی لاریجانی» رییس كنونی مجلس مورد بررسی قرار می دهد. عارف پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات گفته است نباید درباره مسایلی كه در مجلس مطرح می شود، تشنج به وجود آید بلكه باید با همسوسازی موضع گیری ها به كشور خدمت كرد. اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم لازم است در صدر اولویت های مجلس قرار گیرد.
به نوشته روزنامه البیان، مجلس تازه در ماه آینده برای انتخاب رییس جدید خود تشكیل خواهد شد. پیش بینی می شود لاریجانی اعتدالگرا و عارف رهبر اصلاح طلبان میانه رو به رقابت بپردازند.
روزنامه العرب نیز دوازدهم اردیبهشت نوشت: نتیجه انتخابات بیانگر آن است كه مجلس آینده سیاست اصلاحات اقتصادی روحانی را تایید خواهد كرد.
به نوشته العرب به نقل از «صنم وكیل» پژوهشگر اندیشكده «چتم هاوس» انگلیس، شاید این مجلس بتواند همسو با روحانی در مسایل اقتصادی كار كند اما در صورت تلاش دولت برای انجام اصلاحات اجتماعی یا فرهنگی با مخالفت هایی روبرو می شود.
العرب فزود: تحلیلگران بر این باورند كه پس از این انتخابات، دولت ایران قدرت بیشتری برای پیشبرد اصلاحات اقتصادی و بستن توافق های بزرگ نفتی به دست خواهد آورد. این توافق به شركت های نفتی جهان اجازه خواهد داد در ایران سرمایه گذاری كنند اما هنوز هم موانعی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد. شماری از شركت های اقتصادی خارجی به ویژه بانك های بزرگ به سبب ترس از تحریم های آمریكا از سرمایه گذاری در ایران پرهیز می كنند.

** ویژگی ها و پیامدهای انتخاب مردم
روزنامه العربی الجدید چاپ لندن در بخشی از گزارش خود به موفقیت زنان در انتخابات ایران اشاره كرد. بر پایه گزارش دوازدهم اردیبهشت روزنامه العربی الجدید، از زمان تشكیل جمهوری اسلامی در ایران تاكنون، این تعداد از زنان در مجلس حضور نداشته اند. 17 زن در این كشور به مجلس راه یافتند كه بیشتر آنان وابسته به جریان اصلاح طلب و اعتدالگرا هستند. 14 تن از این زنان در دوره نخست و سه تن دیگر در مرحله دوم به مجلس راه یافتند.
روزنامه «الاخبار» لبنان مرحله دوم انتخابات را ادامه مرحله نخست دانست و این انتخابات را در تصمیم سازی های داخلی، منطقه ای و بین المللی موثر ارزیابی كرد.
به نوشته سیزدهم اردیبهشت روزنامه الاخبار، نتیجه مرحله دوم انتخابات مجلس در سنگینی كفه ترازوی یكی از 2 جریان سیاسی اصلی ایران اثرگذار است. افزون بر آن، نتیجه این انتخاب بر تعیین رییس مجلس نیز تاثیر خواهد گذاشت.
این روزنامه از قول «حسن هانی زاده» كارشناس روابط بین الملل و تحلیلگر سیاسی، نوشت: مرحله دوم انتخابات تكمیل كننده مرحله نخست بود تا حدنصاب مجلس كه در تصمیم سازی های داخلی، منطقه ای و بین المللی دارای اهمیت است، تكمیل شود.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید