پيش بيني مهاجرت شهروندان خاورميانه و شمال آفريقا به دليل تغييرات آب و هوا | اتاق خبر
کد خبر: 339307
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 23:30
محققان موسسه ماكس پلانك و موسسه تحقيقاتي قبرس، پيش بيني كردند كه دماي هواي خاورميانه و شمال آفريقا به اندازه اي افزايش مي يابد كه ادامه زندگي شهروندان به خطر مي افتد.

اتاق خبر - از ساينس، توافق كشورهاي جهان براي محدود كردن ميزان افزايش دما به 2 درجه سانتيگراد كه در نشست اخير سازمان ملل در پاريس انجام شد نيز براي جلوگيري از اين وضعيت كافي نيست. در حال حاضر دماي هواي تابستان در خاورميانه و شمال آفريقا بسيار بالا است و با سرعت دو برابر ميانگين افزايش دماي جهان در حال افزايش است.

اين وضعيت بدين معني است كه در اواسط قرن حاضر، دماي هواي جنوب درياي مديترانه در روزهاي گرم تابستان به 46 درجه سانتيگراد مي رسد و تعداد اين روزهاي گرم در مقايسه با سال هاي ابتداي قرن بيست و يكم تا پنج برابر افزايش خواهد يافت. تا پايان قرن دماي روزهاي گرم تابستان به 50 درجه و حداقل دما در شب به 30 درجه سانتيگراد مي رسد.
به اعتقاد محققان اين تغييرات دمايي در كنار افزايش آلودگي هوا و گرد و خاكي كه در اثر وزش باد از صحرا به شهرها وارد مي شود، شرايط غيرقابل تحملي را ايجاد مي كند و نهايتا منجر به مهاجرت شهروندان خواهد شد.
محققان براي دستيابي به اين نتايج اطلاعات مربوط به وضعيت آب و هواي جهان را از سال 1986 تا سال 2005 ميلادي با استفاده از 26 مدل آب و هوايي تجزيه و تحليل كردند و از دقت اين مدل ها اطمينان يافتند؛ سپس وضعيت آب و هواي زمين را در دوره هاي زماني 20146 تا 2065 و 2081 تا 2100 با استفاده از اين مدل هاي آب و هوايي پيش بيني كردند.
ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید