برنامه بلند مدت، شانس موفقیت را بیشتر می کند | اتاق خبر
کد خبر: 339383
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 02:50
ملت بی استعداد یا بی انگیزه نیستند. ایرانی هم انگیزه دارد هم باهوش و هم زحمت کش است اما وقتی بستر جامعه، بستر کار نیست و دولت از کار مردم تقدیر نمی کند طبیعی است که جوانه های کار به درخت های بارور تبدیل نمی شود.

اتاق خبر- ملت بی استعداد یا بی انگیزه نیستند. ایرانی هم انگیزه دارد هم باهوش و هم زحمت کش است اما وقتی بستر جامعه، بستر کار نیست و دولت از کار مردم تقدیر نمی کند، کشور درآمدش از جای دیگری تامین می شود طبیعی است که جوانه های کار به درخت های بارور تبدیل نمی شود.

بسیاری رویکردهای فرهنگی را در اصلاح امور اقتصادی دراولویت قرار می دهند و معتقدند برای بهبود اقتصاد باید از فرهنگ شروع کرد. شما چه فکر می کنید؟

به نظر من نوسازی اقتصادی مقدم بر نوسازی فرهنگی تلقی می شود. ولی اقتصادی که سلامتش زیر نظارت و کنترل باشد. یعنی لجام گسیختگی نداشته باشد.فرهنگ در بستر اقتصادی اجتماعی و در دراز مدت شکل می گیرد. فرهنگ را نمی شود با دستور برای جامعه ایجاد کرد. اول عادت های اجتماعی فراهم می شود که در عادت های اجتماعی، کمی الزام و بسترسازی لازم است و وقتی که عادت ها در درازمدت تکرار می شوند، تبدیل به فرهنگ می شوند. فرهنگ سابقه طولانی می خواهد. در حالیکه عادت های اجتماعی را می توان در کوتاه مدت اصلاح کرد. روابط اقتصادی با بستر مناسب تغییر می کنند. استعدادهای ملی به سمتی گرایش پیدا می کنند و شکل می گیرند که بسترش فراهم شده باشد. در اینجاست که نقش دولت تعیین کننده است. به نظر من نوسازی اقتصادی مقدم بر نوسازی فرهنگی تلقی می شود. ولی اقتصادی که سلامتش زیر نظارت و کنترل باشد. یعنی لجام گسیختگی نداشته باشد.

ضعف کشور ما در این مسیر چیست؟

 مهم ترین ضعف کشور در مدیریت است. این ضعف، در سازمان های دولتی و خصوصی وجود دارد. مدیریت بخش خصوصی ما سنتی است و مدیریت دولتی بیش از آنکه متکی به کار کارشناسی باشد، متکی به فرد و تصمیم گیری رییس است. مطلب دیگر این است که ما پاسخ مسائل اقتصادی را کوتاه مدت و موضعی می دهیم. این موضعی بودن گاهی به سبب برخی منافع گروهی و یا برخی پاسخ های لحظه ای است. مثلا اگر می خواهیم تولید را زیاد و اقتصاد را فعال کنیم به دنبال سرمایه گذاری های زودبازده می رویم درحالیکه این کار، مثل پول دور ریختن است. اگر برنامه ها بلندمدت باشد و استراتژی داشته باشیم شانس بیشتری در موفق شدن داریم. مساله سوم این است که  برای دوره طولانی با دنیا قهر بودیم و این برای ما و اقتصاد ما گران تمام شده است چرا و اقتصاد ایران با جهان تعامل نداشته و این مسئله هم اثر منفی خودش را باقی گذشته است.

دولت و بخش خصوصی هر کدام چه سهمی در فرایند بهبود وضعیت اقتصادی کشور دارند؟

دولت بسترساز توسعه است و این نقش را باید در مدیریت اقتصاد ایفا کند. رشد موزون سازمان یافته با بخش خصوصی و نهادهای بخش خصوصی رخ می دهد اما این رشد در بستری اتفاق می افتد که توسط دولت فراهم شده باشد. نقش دولت در توسعه اقتصادی بسیار تعیین کننده است. البته بخش خصوصی، مجموعه استعدادهای ملی است و شکل یافتن این استعدادهای ملی در قالب بنگاه ها و نهادها و همینطور شکل یافتن این ها در تشکل ها به توسعه اقتصادی کمک می کند. ولی اگر بستر فراهم نباشد این نهادها و بنگاه ها و تشکل ها شکل نمی گیرند. معنی اش این نیست که افراد ملت بی استعداد یا بی انگیزه هستند یا زحمت نمی کشند. ایرانی هم انگیزه دارد هم باهوش و هم زحمت کش است اما وقتی بستر جامعه، بستر کار نیست و دولت از کار مردم تقدیر نمی کند، کشور درآمدش از جای دیگری تامین می شود طبیعی است که جوانه های کار به درخت های بارور تبدیل نمی شود.

منبع: اتاق تهران 

94106 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید