صیانت از تولید ملی راز موفقیت است | اتاق خبر
کد خبر: 339481
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 08:57
حمیدرضا صالحی از راز رونق اقتصادی می گوید
دولت در زمینه تحریک تقاضا موفق عمل نکرده است.

اتاق خبر-  دولت برای خروج از رکود، راه تحریک تقاضا را در پیش گرفت و به این ترتیب سال گذشته قرار شد بانک ها، کارت های اعتباری خرید کالا به مردم ارائه کنند. همچنین وام خودرویی که دولت سال گذشته پرداخت کرد هم برای همین تحریک تقاضا بود. البته در بین راهکارهای خروج از رکود دولت و تحریک تقاضا، «کارت اعتباری خرید کالا» با تاخیر مواجه شد. اما حالا سید علی اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی خبر جدیدی در این باره داده است. او گفت: ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به صورت مساوی بین ۳ بانک ملی، صادرات و رفاه تقسیم شده تا به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کارت اعتباری خرید کالا ارائه شود.

در حالی که دولت و به تبع آن بانک مرکزی در پی تحریک تقاضا هستند، بعضی از کارشناسان و فعالان اقتصادی خیلی موافق نیستند و این اقدام را اقدامی اصولی و ریشه ای برای خروج از رکود نمی دانند. حمید رضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران معتقد است که آنچه که امروزه در اقتصاد نیاز داریم این است که بتوانیم در طرف تقاضا سیاست خوب انجام دهیم که متاسفانه تا به امروز موفق نبوده ایم. او در گفتگو با سایت اتاق تهران می گوید: «حتی در طرح وام خودرو که سال گذشته دولت پرداخت کرد هم موفق نبودیم و نتوانستیم تقاضای خوب ایجاد کنیم.» به گفته او، تنها دلیلی که مردم در آن چند روز به گرفتن وام خودرو روی آوردند، ارزان تر بودن این وام نسبت به دیگر وام ها بود، ورگرنه با همین وام، هر کالایی دیگری هم بود، مردم استقبال می کردند.

او همچنین ادامه می دهد: «در باب کنترل تورم، سیاست دولت خوب بوده است و انضباط مالی جواب داده اما سمت تقاضا هنوز حرکت خوبی انجام نشده است. چرا که اگر پیشران های اقتصادی که بارها مسئولان به آن اشاره کرده اند جدی گرفته نشود، درآینده به مشکل برمی خوریم و نمی توانیم تقاضا را تحریک کنیم. البته یکی از مشکلات تحریک تقاضا این است که قدرت خرید مردم پایین است. زمانی قدرت خرید بالا می رود که تولید در کشور جریان داشته باشد، از طرفی هم زمانی تولید جریان پیدا می کند که بازار برایش مهیا باشد. در ادامه بازار هم زمانی رونق می گیرد که واردات جنس بی کیفیت وجود نداشته باشد و تولید ملی ارزش داشته باشد.» به گفته صالحی اگر تمام این موارد صورت بگیرد، تقاضا هم ایجاد می شود. چرا که چارچوب اقتصاد مصنوعی و سوبسیدی و با مولفه های اقتصاد کلاسیک همخوانی ندارد. نمی شود با اقتصاد نفتی جلو رفت و به شکوفایی در اقتصاد رسید و تقاضا تحریک کرد.

براساس صحبت های این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، این وضعیت رکود اقتصاد حاصل اشتباه در مدیریت و عدم توجه به تولید داخل، عدم حفاظت و صیانت از صنعت کشور و بحث تنظیم مقررات، قیمت گذاری حامل های انرژی و بی توجهی به پیشران هایی است که می تواند تحریک ایجاد کند.

صالحی همچنین می گوید: «باید با نیروی و انرژی ارزان کالای ارزان تولید شود و در دنیا به فروش برسانیم. صادرات، پیشران مهم اقتصاد است و ما می توانیم با صادرات غیرنفتی درآمد ایجاد کنیم. به این ترتیب درآمد مردم هم بالا می رود، تولید بیشتر می شود و  عملا شاهد اشتغال جوانان هم خواهیم بود.»

البته او معتقد نیست که طرح کارت اعتباری سیاست اشتباهی است، اما می گوید: «اگر ما سعی در تحریک تقاضا داریم، باید کیفیت جنس ایرانی هم بالا رود و در رقابت با قیمت خارجی ارزان تر شود. کیفیت باید طوری باشد که مردم به خرید کالای ایرانی رغبت نشان دهند و تنها دلیلشان برای خرید، وجود این وام ها و کارت های اعتباری نباشد. اما برای رسیدن به این مهم باید این سوال را پاسخ داد که چرا جنس با کیفیت در ایران گران است؟ تولیدکنندگان مدعی هستند که به دلیل هزینه بالای تولید مجبور به واردات از چین و ترکیه شده اند. از طرفی هم به دلیل قیمت پایین ارز نمی توانند با واردات تولیدات چین و ترک رقابت کنند.»

به این ترتیب به گفته صالحی، یک طرف قضیه کمک مالی در قالب کارت اعتباری است و در طرف دیگر کیفیت کالا مهم است. او ادامه می دهد: «صیانت از تولید ملی راز موفقیت است. در اقتصاد کلان پایین نگه داشتن قیمت ارز موجب تعطیلی کارخانه ها می شود. چرا که کاهش قیمت ارز، یعنی سوبسید به تولیدکننده چینی. از طرفی هم هرکالایی کمتر تولید شود، قیمتش هم بالا می رود، اما اگر کیفیت هم با قیمت بالا نرود، حتی اگر کارت اعتباری بدهیم و باعث نمی شود که مردم به خرید کالای ایرانی راغب شوند. تلاش باید حمایت و صیانت از تولید داخل، کیفیتی قابل رقابت و کنترل نرخ باشد.»

منبع: اتاق تهران 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید