نرخ بيكاري تك رقمي همدان ره آورد توجه به بخش تعاون و صادرات | اتاق خبر
کد خبر: 339512
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 10:19
استان همدان توانسته است با توسعه بخش تعاوني ها و نيز تلاش براي يافتن بازارهاي صادراتي، نرخ بيكاري خود را در سال هاي اخير تك رقمي كند.

اتاق خبر: مسعود اقلامي مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان همدان ،اين استان جزو 9 استان كشور داراي نرخ بيكاري تك رقمي و ششمين استان كشور در كاهش نرخ بيكاري است.
وي افزود: طبق آخرين آمار مركز آمار ايران نرخ بيكاري استان همدان در سال گذشته 8.5 درصد اعلام شد ضمن اين كه اين استان در كاهش نرخ بيكاري رتبه ششم كشوري را به خود اختصاص داد.
وي عنوان كرد: استان همدان از نظر نرخ بيكاري نسبت به ميانگين كشوري كه 18.5 درصد است، وضعيت مطلوبي دارد.
وي ادامه داد: نرخ بيكاري در فارغ التحصيلان دانشگاهي و نسل جوان استان بيشتر از ساير افراد بوده و سال گذشته نرخ بيكاري در بين فارغ التحصيلان دانشگاهي اين استان 16.3 درصد اعلام شده است.
اقلامي اضافه كرد: علت افزايش نرخ بيكاري در اين افراد باسواد، رشد چشمگير فارغ التحصيلان دانشگاهي بويژه در رشته هايي است كه منطبق با بازار كار نيست ضمن اين كه فارغ التحصيلان رشته هاي فني نيز تخصص كافي براي ورود به عرصه اشتغال ندارند.
وي ادامه داد: از سويي تفكر عامه مردم اين است كه فارغ التحصيلان دانشگاهي بايد جذب مراكز دولتي شوند كه با توجه به محدوديت استخدام در اين مراكز، افراد جوياي كار نيز تمايل چنداني براي فعاليت در ساير بخش ها ندارند.
وي اجراي دوره هاي كوتاه و فشرده مهارتي براي جويندگان كار را از جمله طرح هاي اجرا شده براي كاهش نرخ بيكاري در استان ذكر كرد و افزود: در اين طرح افراد با تلفيق اطلاعات علمي و عملي آماده جذب بازار كار مي شوند و تخصص لازم را كسب مي كنند.
اقلامي با بيان اينكه ايجاد اشتغال و كاهش نرخ بيكاري از اصول اجراي اقتصاد مقاومتي است، عنوان كرد: يكي از مهمترين راه هاي ايجاد اشتغال توجه به سرمايه گذاري است زيرا انجام هر كاري كه زمينه ساز ايجاد اشتغال براي افراد باشد، در حوزه هاي صنعت، عمران و خدمات و كشاورزي نيازمند سرمايه گذاري مطلوب است.
وي با بيان اينكه استان همدان ظرفيت خوبي براي سرمايه گذاري دارد تصريح كرد: اقدامات خوبي در سال هاي اخير در اين حوزه انجام شده و تلاش بر اين است كه سرمايه گذاران داخلي و خارجي را به استان جذب كنيم.
وي تصريح كرد: در كنار سرمايه گذاري جديد بحث تثبيت و توسعه واحدهاي موجود يكي ديگر از برنامه ها است كه اين واحد ها به پنج گروه تقسيم مي شوند.
مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان همدان عنوان كرد: گروه يك واحدهايي است كه كمتر از ظرفيت كار مي كنند و اگر به ظرفيت اصلي برسند توليد را افزايش و موجب توسعه اشتغال خواهند شد.
وي ادامه داد: گروه دوم واحدهايي هستند كه مشكل فروش و تامين مواد اوليه را ندارند اما داراي مشكل نقدينگي هستند و اگر اين مساله حل شود مي توان يك تا دو شيفت به فعاليت اين واحد ها اضافه كرد.
وي بيان كرد: گروه سوم واحدهايي هستند كه يا به بهره برداري رسيده، يا تجهيز شده اند يا بنا به دلايل مختلف به بهره برداري نرسيده اند كه دلايل و مشكلات اينها بايد بررسي و در صورت امكان به ساير سرمايه گذاران محول شوند.
اقلامي اضافه كرد: گروه چهارم واحدهايي هستند كه در حد سوله ساخته و رها شده اند اما استفاده نمي شوند و گروه پنجم نيز واحدهايي هستند كه به هر دليل تملك شده اند اما با توجه به اينكه بانك امكان بهره برداري از اين واحد ها را ندارد، بايد اين واحدها به سرمايه گذار جديد واگذار شود و اين واحد ها آمادگي واگذاري را دارند.
وي ادامه داد: در 2 سال گذشته 300 واحد كه مطالبات بانكي داشتند، تعيين تكليف شده اند.
وي بيان كرد: اگر اين اتفاقات خوب در حوزه واحدهاي توليدي بيفتد و اين پنج گروه تا حد امكان به سامان برسند نتايج خوبي در استان حاصل خواهد شد اما در كنار اين واحدها بايد به توسعه مشاغل خرد و خانگي نيز توجه داشت.
مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان همدان بيان كرد: در اقتصاد مقاومتي نگاه ويژه اي به صنايع متوسط و كوچك شامل مشاغل خرد و خانگي و خوشه هاي توليدي و پشتيبان شده است كه مي تواند اثر بخش باشد.
اقلامي افزود: سال گذشته 450 ميليارد ريال در بخش مشاغل خانگي و مشاغل خرد تسهيلات در استان به طرح هاي مختلف پرداخت شده است.
وي حداقل تسهيلات براي مشاغل خانگي را 30 ميليون ريال و حداكثر 150 ميليون ريال عنوان كرد و ادامه داد: توسعه صادرات از ديگر حوزه هايي است كه مي تواند موجب رونق اقتصادي استان شود.
اقلامي با اشاره به فعاليت هزار و 850 واحد تعاوني فعال در استان همدان ادامه داد: تا 2 سال گذشته ميزان صادرات كالا از تعاوني هاي اين استان صفر بود اما در اين مدت با توجه به تلاش هاي صورت گرفته و سفر هيات اقتصادي در قالب تعاوني ها به اقليم كردستان عراق از اين استان، تعاملات تجاري خوبي براي صادرات برقرار شده است.
وي اضافه كرد: سال گذشته 18 ميليون دلار صادرات از تعاوني هاي اين استان در قالب محصولاتي مانند مواد غذايي، دام زنده، سيمان، چرم و مصنوعات و خدمات پزشكي انجام شد.
مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان همدان گفت: در بين تعاوني هاي استان نيز يك ارتباط شبكه اي ايجاد شده است تا تعاوني ها كالاهاي مورد نياز خود را از طريق يكديگر تامين كنند.
وي ادامه داد: اين موضوع نيز باعث شده است تا استان همدان در شاخص توسعه تعاون با چهار رتبه ارتقا اكنون بدون در نظر گرفتن جمعيت استان رتبه هشتم كشوري را به خود اختصاص دهد چرا كه اگر اين رتبه با احتساب جمعيت در نظر گرفته مي شد استان همدان مي توانست استان اول كشور در اين حوزه باشد.
وي با بيان اينكه استان همدان رتبه نخست كشور را در ترويج فرهنگ تعاون دارد، افزود: در خرداد ماه امسال نيز يك هيات اقتصادي به اقليم كردستان اعزام خواهد شد كه اميدواريم به دنبال آن مسير تازه اي از تعاملات اقتصادي و صادرات براي اين استان باز شود.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید