اجرای طرح دو خطه کردن خط آهن بافق ـ زرین‌شهر | اتاق خبر
کد خبر: 339562
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 13:13
مدیر پروژه افزایش ظرفیت تولید شرکت راه‌آهن با اشاره به دوخطه کردن مسیر بافق ـ زرین‌شهر، گفت: با اجرای این پروژه، طول سیر قطار باری ۶ ساعت کاهش می‌یابد.

اتاق خبر: سید محمد موسوی در مراسم بازدید از پروژه دوخطه کردن مسیر ریلی بافق ـ زرین‌شهر، گفت: این مسیر به طول حدود ۴۹۰ کیلومتر در حال افزایش ظرفیت و دوخطه شدن است و از مسیرهای بافق، یزد، میبد، اردکان و زرین‌شهر عبور می‌کند.

وی با اشاره به شرایطی که در وضعیت حمل و نقل بارهای عبوری از منطقه یزد و اصفهان داریم، گفت: راه‌آهن وظیفه خود می‌دانست که برای افزایش سهم حمل و نقل بار، اقداماتی را انجام دهد به همین جهت این پروژه تعریف شد.

مدیر پروژه افزایش ظرفیت تولید شرکت راه‌آهن با اشاره به اینکه گلوگاه‌های زیادی در این مسیر وجود داشت و ظرفیت جابه‌جایی به نسبت درخواست حمل بار بسیار کم بود، افزود: مهمترین ویژگی این پروژه، افزایش سرعت به ۱۶۰ کیلومتر و افزایش بار محوری از ۲۵ به ۳۰ تن است، همچنین تکنولوژی جدیدی در خصوص تراورس بر مبنای اقتصاد مقاومتی و کاملاً داخلی به اجرا رسیده است.

موسوی با بیان اینکه از تیرماه تولید انبوه این تراورس‌ها انجام می‌شود، اظهار داشت: تامین منابع مالی پروژه از محل طرح‌های عمرانی انجام می‌گیرد و ۲۵ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری لازم برای احداث خط و تکمیل ناوگان است.

وی با اشاره به کاهش زمان سیر قطار باری از ۱۸ ساعت به ۱۲ ساعت، گفت: افزایش بار که از این مسیر عبور می‌کند، با اجرای سیستم دوخطه بالغ بر ۵۰ میلیون تن در سال خواهد بود.

مدیر پروژه افزایش ظرفیت تولید شرکت راه‌آهن ادامه داد: براساس محاسبات با نرخ ۲۶ درصد در مدت ۶ سال هزینه ساخت این مسیر به دولت بازمی‌گردد و درآمد ما به ۴۴۰ میلیارد تومان در سال می‌رسد.

وی با اشاره به کاهش ۱۳۶ میلیارد تومانی مصرف سوخت، گفت: کاهش گازهای آلاینده تا ۵۲۰۰ تن در سال و سوانح رانندگی و تلفات جاده‌ای از دیگر اثرات اجرای این پروژه است.

موسوی با بیان اینکه پروژه در اواخر سال ۹۳ شروع شده و حدود ۹ پیمانکار با ۱۳ قرارداد در این پروژه مشغول به کار هستند، اظهار داشت: مسیر بافق تا میبد و محدوده سیستان تا اصفهان را تا ۲۲ بهمن سال جاری افتتاح می‌کنیم و مابقی پروژه تا تابستان ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیر پروژه افزایش ظرفیت تولید شرکت راه‌آهن با اشاره به اینکه هنوز ریل ملی به تولید نرسیده است، بنابراین از خارج، ریل مورد نیاز را تهیه می‌کنیم، گفت: عملیات روسازی را از اواسط شهریور در بخش‌هایی از مجموعه اجرا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه به حدود ۳۰ هزار تن ریل نیاز داریم، اظهار داشت: در مسیر بافق ـ یزد سه گلوگاه مهم داریم و شیب و فراز خاک در این منطقه ۱۰ در ۱۰۰۰ و شعاع قوس پایین داریم.

موسوی با اشاره به اینکه با دوخطه کردن راه‌آهن، هزینه تعمیر و نگهداری کاهش خواهد یافت، افزود: با دوخطه شدن این مسیر در زمان کوتاهی بار و مسافر بین بافق و یزد جابجا می‌شود.

منبع:مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید