یك میلیارد نفر در جهان در سكونتگاه های فقیرنشین زندگی می كنند | اتاق خبر
کد خبر: 339711
تاریخ انتشار: 15 اردیبهشت 1395 - 19:00
نماینده سازمان:
نماینده برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد در ایران گفت: در سال 1996 میلادی حدود 750 میلیون نفر در سكونتگاه های فقیرنشین در سراسر جهان زندگی می كردند كه این تعداد امروز به یك میلیارد نفر رسیده است.

اتاق خبر - سیامك مقدم روز چهارشنبه در همایش بین المللی سكونتگاه های فقیرنشین شهری به سوی بهسازی و بازآفرینی پایدار در سنندج افزود: درصورتی كه سیاست های پیشگیرانه در دستور كار قرارنگیرد انتظار می رود این رقم تا سال 2050 سه برابر شود و با افزایش فقرشهری، كمبود خدمات و مسكن مناسب، سیاست ها و رویكردهای ناكارآمد، عده زیادی از ساكنان نقاط مختلف دنیا گزینه های محدودی برای زندگی در مكانی جز سكونتگاه های فقیرنشین دارند.
وی با بیان اینكه امروزه طیف وسیعی از جامعه در سكونتگاه های غیررسمی زندگی می كنند گفت: بهبود وضعیت این سكونتگاه ها نیازمند برنامه ریزی و مشاركت همگانی است.
نماینده برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد در ایران ادامه داد: جوامع مختلف در جهان با افزایش شهرنشینی روبرو هستند و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.
وی اظهاركرد: سكونتگاه های غیررسمی به دلیل طیف وسیعی از عوامل مرتبط به هم مانند رشد جمعیت، مهاجرت روستاییان به شهرها، فقر، كمبود خدمات پایه، دسترسی محدود به بازارهای مالی، زمین و مالكیت ایجاد می شوند.
وی ادامه داد: ساكنان سكونتگاه های غیررسمی به وی‍‍‍ژه در محلات فقیرنشین از محرومیت های فضایی، اجتماعی و اقتصادی در مقایسه با فرصت ها و مزایای موجود در دیگر مناطق شهری رنج می برند و همواره تبعیض و محرومیت شدیدی را تجربه می كنند.
مقدم افزود: بر این اساس مساله سكونتگاه های غیر رسمی توجه بسیاری از متخصصان و سیاستگذاران را به خود جلب كرده است و برنامه های متفاوتی برای برخورد با این مساله در سطح بین المللی بكار گرفته شده است.
به گفته وی این امر نیازمند برنامه ریزی و مشاركت میان دولت مركزی، نهادهای محلی و شهرداری ها و نهادها و سازمان ها و كارشناسان بوده تا از این طریق پاسخی در مقابله با موانع و مشكلات موجود در این سكونتگاه ها بیابند و در این راستا باید از مشاركت عملی مردم نیز بهره برد.
نماینده برنامه اسكان بشر سازمان ملل متحد ایران در ادامه افزود: سازمان عمران و بهسازی بیش از گذشته برای بهبود سكونتگاه های غیر رسمی اقدامات انجام داده و ما در صدد تقویت ظرفیت های نهادهای محلی و منطقه ای در راستای ارتقای وضعیت سكونتگاه های فقیر نشین هستیم.
وی اظهار كرد: سازمان ملل در سال گذشته آرمان های توسعه پایدار را به تصویب مجمع عمومی رساند و آرمان یازدهم آن به موضوع شهرها اختصاص یافته و به دنبال پایدار ساختن سكونتگاه های شهری است و دولت خود را موظف می داند كه در این راستا تلاش كند.
به گفته وی كشور ما هم پذیرفته است كه تعدادی از این آرمان ها را تا سال 2030 به مرحله اجرا برساند.
همایش بین المللی 'سكونتگاه های فقیرنشین شهری به سوی بهسازی و بازآفرینی پایدار' صبح امروز چهارشنبه با حضور 600 مهمان داخلی و نمایندگان 15 كشور در تالار مولوی دانشگاه كردستان در سنندج آغاز شد و دو روز ادامه دارد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید