تلاش ژاپن براي ايجاد توازن در روابط با روسيه و آمريكا | اتاق خبر
کد خبر: 339818
تاریخ انتشار: 16 اردیبهشت 1395 - 01:31
اسپوتنيك:
كلاف در هم تنيده روابط سياسي در شرق آسيا، از يك سو منافع نظامي ژاپن را در گرو همكاري با آمريكا و از سوي ديگر، كليد حل اختلاف هاي ارضي و مقابله با چالش هاي فزاينده منطقه را در دستان روسيه قرار داده است.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاري «اسپوتنيك» روسيه، سفر «شينزو آبه» نخست وزير ژاپن به روسيه براي ديدار غيررسمي با «ولاديمير پوتين» رئيس جمهوري اين كشور كه روز جمعه با وجود مخالفت آمريكا طبق برنامه انجام خواهد شد، يكي از فرصت هاي بهبود روابط سياسي ميان دو كشور است.

تلاش توكيو براي بهبود روابط با روسيه را مي توان در بيانيه ماه گذشته نشست وزيران خارجه «جي 7» نيز نظاره كرد كه با درخواست توكيو، يك پاراگراف با محوريت اهميت حفظ تعامل با روسيه به اين بيانيه اضافه شد.
يكي از دلايل ژاپن در توسعه روابط با روسيه، حل اختلاف هاي ارضي ديرينه با اين كشور است كه براي چند دهه بر روابط توكيو و مسكو سايه انداخته است.
در عين حال، افزايش تنش ها در شبه جزيره كره و مسئله كره شمالي و نيز اختلاف هاي درياي جنوبي چين، خود از ديگر دلايل تمايل ژاپن به توسعه روابط با روسيه است.
«آنتوني رينا» تحليلگر مسائل سياسي در اين رابطه مي گويد : چهارمين آزمايش هسته اي كره شمالي، ژاپن را براي مقابله با پيونگ يانگ به سمت حمايت روسيه سوق داد. هم اكنون نيز با شدت گرفتن گمانه زني ها درباره پنجمين آزمايش هسته اي اين كشور، فرصت مناسبي براي توسعه همكاري ميان توكيو و مسكو فراهم آمده است.
باراك اوباما، رئيس جمهوري آمريكا پيش از اين از نخست وزير ژاپن خواسته بود تا سفر خود به روسيه را تا پايان نشست ماه آينده «جي 7» به تعويق بيندازد.
چهل و دومين نشست سران «جي هفت» قرار است در 26 و 27 ماه مه (شش و هفت خرداد) در شهر شيماي ژاپن برگزار شود و از روسيه براي شركت در اين نشست دعوت به عمل نيامده است.
«گروه هفت» يا «جي 7» كه متشكل از آمريكا، انگليس، فرانسه، آلمان، ژاپن، كانادا و ايتاليا است، پيش از حذف روسيه به علت موافقت مسكو با الحاق كريمه به خاك خود، با نام «جي 8» شناخته مي شد.
شبه جزيره كريمه در جنوب اوكراين در سال 2014 پس از برگزاري يك همه پرسي به خاك روسيه ملحق شد و ژاپن در موضعي همسو با غرب، الحاق اين منطقه به روسيه را به رسميت نشناخت تا بحران كريمه، شكاف در روابط ميان دو كشور را بيش از پيش گسترش دهد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید