۷۰درصد تن پوش فعلی جامعه ایرانی، غربی است | اتاق خبر
کد خبر: 340046
تاریخ انتشار: 17 اردیبهشت 1395 - 14:45
یک طراح لباس:
یک طراح مد و لباس با انتقاد از فضای پوشش در کلانشهرها گفت: ۷۰درصد تن پوش فعلی جامعه ایرانی، غربی است

اتاق خبر- یک طراح مد و لباس با انتقاد از فضای پوشش در کلانشهرها گفت: ۷۰درصد تن پوش فعلی جامعه ایرانی، غربی است

مازیار ملکی طراح لباس با انتقاد از فضای تن پوش جامعه ایران گفت: متاسفانه طراحان ما به سمت غرب گرایی رفته‌اند و چنین برداشت می‌شود که جامعه نیز این کارها را می‌پسندد، اما این اشتباه این است که مردم کارهای غربی را دوست دارند.

مبتکر خانه طراحان لباس آجین گفت: این در حالی است که مردم ما عشق به سنت سرزمینی دارند و لباسی می‌خواهند که ریشه در قومیت‌ها دارد.

ملکی خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت یکی از مهمترین انتقادها به طراحان وارد است؛ طراحان ما باید روی این پروژه‌ها کار می‌کردند و لباس‌های ایرانی را جا می‌انداختند، اما رفتند سراغ برندها و باعث نفوذ آن‌ها شدند.

وی ادامه داد: ما خواستیم در جشنواره کیش مد نشان دهیم که کارهای اصیل ایرانی ریشه در مرز و بوم ما دارد، برای ما حرف دارد چون از جنس ماست و از جنس ایران است.

این طراح لباس با اشاره به جای خالی طرح‌های سنتی در پوشش ایرانی گفت: همه ما در زندگی بارها و بارها با سنت‌های زندگی ایرانی رو به رو شده‌ایم؛ در فرش، گلیم و... اما تاکنون در قالب لباس این طرح‌ها را ندیدیم.

ملکی با بیان این مطلب که کارهای سنتی در دوخت و لباس با هزینه‌های بالا تولید و ارائه می‌شود، گفت: این تولیدات چون هزینه اش بالا در می‌آید مورد استقبال عموم برای خرید قرار نمی‌گیرد. باید کاری کنیم که طراح‌ها را به این سمت سوق بدهیم. هر چه حضور طراحان در این زمینه پررنگ تر شود، با کاهش قیمت رو به رو می شویم.

وی گفت: طراحان باید بتوانند این کارها را بزنند و قدرت این را داشته باشند که بروند در استان‌های مختلف این کارها را پیدا کنند و ارائه دهند. همچنین باید کارگاه‌هایی برگزار شود که زنان سرپرست خانوار را آموزش دهیم. این‌ها باعث می‌شود هزینه‌ها پایین‌تر بیاید.

این طراح با اشاره به فضای فعلی کشور بویژه در کلان شهرها گفت: متاسفانه تن پوشی که مردم استفاده می‌کند ۷۰درصد غربی است و این موضوع ما را آزار می‌دهد.

ملکی با اشاره به مجموعه خود گفت: برای جشنواره کیش مد کالکشن خوردشید را آماده کردیم، کارهایی آماده شده که نشان می‌دهد زنان ایرانی چه هنری دارند و چه کارهای باظرافتی انجام می‌دهند.

وی افزود: این کالکشن از پارچه‌های گلیم بافی، جاجیم و روفرشی‌های قدیمی که حدود ۸۰ سال قدمت داشتند و یک سری پارچه‌های سرمه و سوسن دوزی که حاصل دست زنان سیستان و بلوچستان بود و جدود ۱۳۰ سال قدمت داشتند بازسازی و در این مجموعه ارائه کردیم.

منبع: مهر 

94106 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید