روابط آنكارا و مسكو همچنان تیره است | اتاق خبر
کد خبر: 340074
تاریخ انتشار: 17 اردیبهشت 1395 - 18:13
روسیه تركیه را مجرم خواند
با وجود گذشت بیش از هفت ماه از ساقط شدن بمب افكن سوخو 24 روسی برفراز آسمان سوریه توسط یك جنگنده تركیه، اصرارآنكارا بر درستی این اقدام و خودداری از عذرخواهی، روابط دو كشور پر تنش تر شده و وزیر خارجه روسیه در تازه ترین اظهارات، تركیه را یك مجرم خوانده است.

اتاق خبر - سرگئی لاوروف با بیان اینكه روسیه در گذشته با یك اقدام تحریك آمیز مواجه شد به سرنگونی هواپیمای روسی توسط تركیه اشاره كرد و آن را جنایت و اشتباه خواند.

وی در مصاحبه با خبرگزاری روسیا سگودنیا با اشاره به تداوم حضور نظامی روسیه برای سركوب تروریست ها در سوریه براساس خواسته دولت این كشور، اظهار كرد: با تصمیم رییس جمهوری روسیه بخشی از نیروهای ما در سوریه مانده اند كه به خوبی وظایف و ماموریت های خود را انجام می دهند و فكر نمی كنم در این شرایط كه نیروی هوافضای روسیه مستقر است، كسی بخواهد بازی های خطرناك در سوریه انجام دهد.
لاوروف اظهار كرد: با اقدام های صورت گرفته از سوی روسیه دیگر تكرار چنین اقدام هایی (ساقط كردن هواپیمای روسی) ناممكن است زیرا تمامی تدابیر برای اینكه از هرگونه رویدادی جلوگیری شود، به عمل آمده است و سران تركیه از آن آگاه هستند.
وی همچنین با انتقاد از سیاست های تركیه درباره سوریه گفت: آنكارا این موضوع را پنهان نمی كند كه مرتب كردها را در سوریه گلوله باران كرده، آنها را تروریست می خواند و از مشاركت كردها در مذاكرات سوری سوری هم جلوگیری می كند.
لاوروف ادامه داد: اتحادیه اروپا هم زیر فشارهای تركیه از ایجاد محدوده امنیتی در سوریه سخن می گوید و البته درخواست هایی هم برای حمله نظامی بیان می شود، اما برای اینكه از این اقدام ها جلوگیری شود، باید طراحان چنین گزینه ای را هدایت كرد، زیرا دلیل یا بهانه ای برای چنین اقدام هایی ندارند و آتش بس در حال تقویت شدن است.
وزیر خارجه روسیه گفت: در اقدام های تركیه به عنوان عامل تمامی این طرح ها از جمله ایجاد محدوده امنیتی و طرح ب (حمله نظامی در صورت شكست آتش بس)، می توان طرح های خصومت طلبانه دیگری را نه تنها در مورد سوریه مشاهده كرد، نیروهای این كشور همچنان در عراق بسر می برند و با وجود اصرار و خواسته بغداد این نظامیان را خارج نمی كند.
روسیه پس از ساقط شدن هواپیمای خود، تقریبا تمامی روابط اقتصادی با تركیه بویژه خرید محصولات كشاورزی، غذایی و دامی را از این كشور قطع و نظام سفر بدون روادید را لغو كرد.
مسكو اعلام كرده كه در صورت پوزش خواهی تركیه برای ساقط كردن بمب افكن سوخو 24 كه به كشته شدن یك خلبان آن توسط تروریست ها منجر شد، تامین خسارت و تعهدسپاری برای خودداری از تكرار چنین اقدام هایی، بازگشت روابط دو جانبه به شرایط پیش از تحریم ها قابل مذاكره است.
آنكارا با رد اعلام مسكو مبنی بر اینكه بمب افكن روسی وارد فضای تركیه نشده بود، ساقط كردن آن را در چارچوب حراست از حریم هوایی خود خواند و در حالیكه درخواست های مسكو برای جبران این واقعه را رد می كند، بارها نیز خواستار از سرگیری روابط اقتصادی دو كشور شده است كه براساس برخی گزارش ها می تواند ارزش آن را از 30 میلیار دلار در سال 2014 تا 10 میلیارد دلار نیز كاهش دهد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید