نگليس با فروش سلاح به عربستان به آتش جنگ در يمن دامن مي زند | اتاق خبر
کد خبر: 340141
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1395 - 03:10
آكسفام ضمن فاجعه آميز خواندن بحران يمن،
«مارك گولدرينگ» مدير اجرايي موسسه خيريه 'آكسفام 'روز جمعه با انتشار يادداشتي، ضمن اشاره به رفتارهاي دوگانه لندن در قبال بحران يمن تصريح كرد كه دولت انگليس با فروش سلاح به عربستان به آتش جنگ در اين يمن دامن مي زند.

 اتاق خبر - وي در اين يادداشت كه در روزنامه گاردين منتشر شده است، نوشت: نمايندگان مجلس عوام حق دارند كه از رفتار دولت كامرون در خصوص عدم پذيرش شواهدي كه نشان مي دهد: انگليس قوانين بين الملل حقوق بشر را با فروش سلاح به عربستان نقض كرده است، ناراحت شوند. وي افزود: 'منازل، بيمارستان ها، مدارس و مراكز زيادي در يمن بر اثر حملات هوايي عربستان و متحدانش تخريب شده اند، روزانه شش كودك يمني كشته و يا زخمي مي شوند و شمار كشته شدگان وحشتناك است؛ اين وضعيت سبب بروز يكي از فاجعه آميزترين بحران هاي انساني دنيا شده است.'
اين فعال مدني ادامه داد: 'با اين حال دولت انگليس همچنان با فروش اسلحه و ارائه خدمات فني بر آتش اين جنگ مي دمد؛ اين در حالي است كه اين اقدام دولت غير اخلاقي، غير قانوني و نامتجانس است. '
گولدرينگ اظهار داشت: اين اقدام غير اخلاقي است چون با جان انسان ها بازي مي كند. غير قانوني است چون خلاف قوانين ملي، اروپايي و بين المللي است. نامتجانس است چون از يك طرف دولت اسلحه مي فروشد و از سوي ديگر نيروي كمكي اعزام مي كند.
وي تصريح كرد: اين جنگ به همان ميزان كه براي مردم يمن بد است عواقب و تاثيرات بد تري را در ابعاد گسترده تر دارد.
اين فعال مدني گفت: قرار است رهبران كشورهاي جهان در يك نشست بين المللي در تركيه گردهم آمده و در خصوص راهكارهاي كمك به ميليون نفر آواره ناشي از درگيري هاي نظامي يمن گفت وگو كنند اما چنانچه انگليس بخواهد كه به دور زدن قوانين بين المللي اش ادامه دهد حرفش در اين نشست خريدار ندارد.
گولدرينگ در حالي اين اظهارات را مطرح ساخته است كه تازه ترين گزارش كمپين مبارزه با تجارت سلاح (CAAT) نشان مي دهد دولت انگليس به رغم مخالفت جوامع بين المللي، از زمان شروع جنگ يمن در يك سال پيش، 2.8 ميليارد پوند مجوز فروش سلاح به عربستان صادر كرده است
بر اساس گزارش كمپين مبارزه با تجارت سلاح (CAAT)، انگليس از زمان روي كار آمدن دولت محافظه كار ديويد كامرون در سال 2010 ميلادي، در مجموع 6 ميليارد و 700 ميليون پوند مجوز فروش اسلحه به عربستان را صادر كرده است.
گزارش كمپين مبارزه با تجارت سلاح (CAAT) حاكي از آن است كه در دوره سه ماه منتهي به پايان سال 2015 ميلادي و در بحبوحه جنگ يمن ، دولت انگلس 7 ميليون پوند مجوز فروش اسلحه به عربستان صادر كرده است كه اين مجوزها شامل فروش نارنجك، بمب و موشك بوده است.
نكته قابل توجه در اين گزارش، صدور هشت مجوز آزاد به عربستان براي خريد مهمات نظامي بدون نياز به تقاضاي مجدد است.
گزارش ياد شده كه با عنوان «رابطه ننگين - همدستي انگليس در خشونت هاي عربستان» منتشر شده است، ضمن انتقاد از حمايت لندن از تجاوز نظامي سعودي در يمن نوشت: رياض بزرگترين خريدار اسلحه انگليس، و يكي از ننگين ترين متحدان اين كشور در خاورميانه است.
در اين گزارش بيان شده است به رغم شواهدي كه مويد نقض قوانين بين المللي حقوق بشر در جريان حملات عربستان عليه يمن وجود دارد اما دولت انگليس همچنان از عربستان سعودي حمايت كرده و به اين كشور سلاح مي فروشد.
اين گزارش مي افزايد: انگليس بدون ملاحظه به دخالت هاي رژيم آل سعود در بحرين و سركوب معترضان اين كشور با آن همكاري مي كند. اين موضع لندن علاوه بر اينكه غير اخلاقي است نقض صريح قوانين داخلي فروش اسلحه اين كشور و قوانين اروپا و بين المللي مي باشد.
عربستان با ائتلاف برخي كشورهاي عربي منطقه و با همراهي آمريكا٬ از ششم فروردين سال گذشته حملات گسترده اي را عليه يمن آغاز كرد تا«عبد ربه منصورهادي» رئيس جمهوري مستعفي و فراري اين كشور را به حاكميت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابي هاي يمني كه امنيت شهرهاي اين كشور را تأمين مي كنند، جلوگيري كند.
در اثر اين حملات تاكنون هزاران يمني از جمله صدها زن و كودك شهيد يا زخمي شده و ده ها هزار نفر نيز آواره شده اند و به تأسيسات زيربنايي، خدماتي و درماني اين كشور آسيب هاي جدي وارد شده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید