افزايش سهم واقعي مزد با كاهش قيمت تمام شده توليد در كشور محقق مي شود | اتاق خبر
کد خبر: 340651
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1395 - 16:32
معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي:
معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: افزايش سهم واقعي مزد با كاهش قيمت تمام شده توليد و هزينه هاي مبادله در كشور محقق مي شود و راه ديگري غير از اين وجود ندارد.

اتاق خبر - سيد حسن هفده تن روز يكشنبه در حاشيه كارگاه آموزشي بهبود عملكرد تشكل هاي كارگري و كارفرمايي كشور در زنجان در جمع خبرنگاران افزود: براي واقعي شدن ميزان مزد كارگران در كشور بايد با يك پيمان دسته جمعي همت به خرج دهيم و روي چند صنعت كه مزيت اقتصادي براي كشور دارد متمركز شده و به كمك شركت هاي دانش بنيان هزينه هاي توليد در آن ها را پايين بياوريم.
وي با بيان اينكه در اثر كاهش هزينه هاي تمام شده توليد، كارفرما نيز سهم مزد را بالا مي برد، تاكيد كرد: در آن صورت افزايش دستمزد به مراتب بالاتر از افزايش حداقل دستمزد فرد خواهد شد.
هفده تن تصريح كرد: تعيين حداقل دستمزد در كشورهايي پاسخ مي دهد كه نرخ تورم آن ها كمتر از دو درصد باشد ولي در كشورهايي كه با تلاطم هاي اقتصادي و نرخ هاي تورم بالا روبرو هستند تنها با اصلاح ساختار اقتصاد است كه مزد، قدرت پس انداز پيدا مي كند.
وي ادامه داد: بر اساس تجربه هايي كه در كشور داشتيم با وجود افزايش بسيار بالاي حداقل دستمزد در چند دوره، عقب افتادگي مزد واقعي در كشور جبران نشد.
معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي از فعاليت بيش از 12 هزار تشكل كارگري و كارفرمايي در كشور خبر داد و افزود: بالغ بر دو هزار و 700 مورد از اين تشكل ها در دولت يازدهم فعاليت خود را شروع كرده اند.
هفده تن با بيان اينكه تشكل هاي كارگري و كارفرمايي نبايد جزيره اي عمل كنند، افزود: در زمان حاضر ما نيازمند طراحي تشكل هاي بزرگ با شاخص جديد هستيم تا با سهم بري از ارزش افزوده، با تعامل و مشاركت پذيري در نهادي هاي تصميم سازي و اصلاح قوانين به نفع توليد كشور، وضعيت اقتصاد كشور را ارتقا دهند.
وي با تاكيد بر اينكه دولت يازدهم به ظرفيت هاي شريك هاي اجتماعي در تحقق توسعه متوازن و پايدار باور دارد، تصريح كرد: با تحقق رشد اقتصادي شش درصدي كه زمينه آن تا اندازه اي فراهم شده است، ميانگين درآمد و سطح رفاه جامعه بالا مي رود و مزد، قدرت واقعي خريد و پس انداز را پيدا مي كند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید