همكاری هلند برای ساخت گلخانه هوشمند در لرستان و جلفا | اتاق خبر
کد خبر: 340682
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1395 - 18:45
دو واحد گلخانه فوق پیشرفته و هوشمند در استان لرستان و جلفا در منطقه آزاد ارس با همكاری مشترك شركت های هلندی بزودی به بهره برداری می رسد.

اتاق خبر:یكی از این گلخانه در جلفا در منطقه آزاد ارس به مساحت 50 هكتار ایجاد شده است كه مرحله نخست آن در 13 هكتار با 95 درصد پیشرفت فیزیكی بزودی به بهره برداری می رسد.
این گلخانه شیشه ای با ارتفاع 750 سانتیمتر با استفاده از دوربین و شبكه های هوشمند امكان كنترل از راه دور فراهم می شود.
همچنین گلخانه هوشمند مجتمع كشت و صنعت صفای استان لرستان، در مساحت 50 هكتار ایجاد می شود.
ساخت مرحله اول این طرح به مساحت 10 هكتار با 30 درصد پیشرفت فیزیكی آغاز و همه فناوری آن از هلند وارد شده است. 30 درصد سرمایه گذاری این طرح را شركت هلندی بر عهده دارد.
مقرر شده است نخستین محصول تولید شده در این مجتمع در ژانویه 2017 (دی ماه آینده) به كشور روسیه صادر شود كه قرارداد صادرات آن نیز با مسكو امضا شده است.
به گزارش ایرنا، یك هیات هلندی شامل بیش از 40 شركت مواد غذایی، كشاورزی، ماشین آلات، حمل و نقل و لجستیك از دیروز (یكشنبه) با مسئولان و فعالان صنعتی و تجاری ایرانی نشست های مشترك داشته و در مورد همكاری های تجاری آینده گفت و گو كرده اند.
ریاست این هیات را «هنگ كامپ» (Henk Kamp) وزیر اقتصاد، انرژی و كشاورزی هلند، بر عهده دارد.
وزیر اقتصاد هلند آذرماه پارسال در صدر یك هیات بازرگانی به تهران سفر كرد و افزون بر حضور در نشست سران مجمع كشورهای صادركننده گاز (جی.یی.سی.اف) با دولتمردان اقتصادی و سیاسی كشور راه های توسعه و تحكیم مناسبات را بررسی كردند.
بیست و سوم فروردین ماه یك هیات تجاری دیگر از این كشور به تهران سفر كرده بود و دیروز (یكشنبه) دومین نشست توسعه همكاری های كشاورزی ایران و هلند برگزار شد.
امروز نیز قرار است «گروه كار مشترك اقتصادی در زمینه كشاورزی» بین شركت های ایرانی و هلندی برگزار شود.
محصولات گل و گیاه با هشت میلیارد و 300 میلیون یورو، گوشت با هفت میلیارد و 700 میلیون یورو، لبنیات و تخم‌مرغ با هفت میلیارد و 200 میلیون یورو، سبزیجات با 6میلیارد و 200 میلیون یورو و میوه با چهار میلیارد و 900 میلیون یورو، پنج محصول برتر صادراتی كشور هلند در سال ۲۰۱۵ میلادی بود.
میزان صادرات محصولات كشاورزی هلند در سال ۲۰۱۵، بیش از 82 میلیارد یورو بود كه نسبت به سال پیش از آن (۲۰۱۴ میلادی) با ۷۰۰ میلیون یورو، یك درصد افزایش یافت.
صادرات محصولات كشاورزی هلند 18.8 درصد كل صادرات هلند را كه 438 میلیارد یورو است، تشكیل می‌دهد.
هلند بیشترین صادرات را به كشورهای آلمان با 20 میلیارد و 900 میلیون یورو، بلژیك با هشت میلیارد و 500 میلیون یورو، انگلیس با هشت میلیارد و 300 میلیون یورو، فرانسه 6 میلیارد و 900 میلیون یورو و ایتالیا سه میلیارد و 300 میلیون یورو دارد.
این كشور پس از ایالات متحده آمریكا بزرگ‌ترین صادركننده محصولات كشاورزی در جهان است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید