تغييرات كابينه؛ كودتاي سفيد محمد بن سلمان | اتاق خبر
کد خبر: 341011
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 19:42
روز گذشته در يك اقدام ناگهاني و غافلگيركننده جديد وزراي نفت و حج عربستان از مقام خود بركنار و وزارتخانه هاي آب و برق نيز منحل شدند. اين مطلب آغازي بر يادداشت احمد كاظم زاده كارشناس مسائل غرب آسيا در روزنامه جام جم است.

اتاق خبر - در اين يادداشت كه در شماره يكشنبه 19 ارديبهشت منتشر شده است، مي خوانيم: اين تغييرات بخصوص تغيير وزير نفت پس از دو دهه حرف‌هاي زيادي در پي داشت. گفته و ادعا مي شود فرمان اين تغييرات از سوي ملك سلمان پادشاه اين كشور صادر شده است اما شاخص هاي موجود نشان مي‌دهد كه اين فرامين در اصل از سوي محمد بن سلمان صادر مي شود كه جانشين وليعهد محسوب مي شود.

پيش از اين، طبق رويه حاكم بر عربستان اگر پادشاه به علت بيماري نمي توانست به وظايف و مسئوليت هاي خود عمل كند ، اين وليعهد بود كه عهده دار امور مي شد و بعد از مرگ پادشاه نيز جاي خالي وي را پر مي‌كرد.اما اكنون محمد بن سلمان در مقام ولي وليعهد پا جاي پاي محمد بن نايف وليعهد گذاشته و به طرق مختلف از قبيل ارائه طرح بلندپروازانه توسعه عربستان تا سال 2030 هر روز خود را به تخت سلطنت نزديكتر مي سازد.
بر اين اساس مي توان گفت در وراي طرح هاي به ظاهر تحول گرايانه كه اين روزها بنام ملك سلمان ارائه مي شود اهداف و وسوسه هاي قدرت طلبانه محمد بن سلمان دنبال مي شود كه اين از ابعاد ديگري از جنگ قدرت خزنده در ميان نسل جديد و كودتاي سفيد محمد بن‌سلمان پرده بر مي دارد.
وجود همين اغراض سياسي يكي از عوامل و متغيرهايي است كه در ثمربخش بودن تغييرات و اصلاحات اقتصادي ترديد ايجاد مي كند.
نكته قابل تامل ديگري كه در اين زمينه وجود دارد اين است كه محمد بن سلمان با تمركز بر اصلاحات اقتصادي مي خواهد هم لزوم اصلاحات سياسي را كماكان در سايه نگه دارد و هم اين‌كه برشكست هاي مفتضحانه اي كه در يك‌سال گذشته در عرصه‌هاي مختلف از جمله در جنگ يمن متحمل شده است ، سرپوش بگذارد.
از اين ديد همچنان‌كه محمد بن سلمان با دستور فرمان حمله به يمن عربستان را وارد سياه چاله امنيتي كرد كه عربستان همچنان براي برون رفت از آن دست و پا مي زند ،با ارائه طرح هاي بلندپروازانه اي همچون افق توسعه عربستان در 2030 و انجام تغييرات شتابزده در چارچوب آن همچون بركناري وزرا و يا ادغام وزارتخانه ها احتمالا عربستان را وارد سياه چاله اقتصادي خواهد كرد و ناخواسته طومار آن را از داخل در هم خواهد پيچيد.
بر اين اساس به نظر مي رسد عواقب پيش بيني نشده اي در انتظار عربستان است كه به مرور دامن آن را خواهد گرفت.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید