عربستان درسياست هاي خود تجديد نظركنند | اتاق خبر
کد خبر: 341096
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 00:25
دبيركل حزب راه ملي افغانستان:
دبيركل حزب رفاه ملي افغانستان با اشاره به اقدامات اخير عربستان براي جامعه اسلامي و ايجاد مشكلات زياد درمنطقه و جنگ افزوزي دربعضي ازكشورهاي اسلامي خواستار تجديد نظر اين كشور درسياست هاي خود شد.

اتاق خبر - محمد حسن جعفري روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا، از كشور عربستان خواست ، در سياست ها يش تجديدنظر كند و به جاي همكاري با كشورهايي مثل اسراييل و آمريكا، با مسلمانان دست دوستي و برادري دهد.
وي با اشاره به برخي شنيده ها مبني بر عادي سازي روابط عربستان با اسراييل، گفت: اين مساله جاي نگراني دارد و اگر اين كشور مي خواهد امت اسلامي از وضعيت فعلي نجات پيدا كند، بايد شرايط كشورهاي اسلامي از جمله سوريه، عراق، افغانستان، لبنان و يمن را درك كند.
وي ابراز اميدواري كرد: عربستان دست از خباثت، اسلام ستيزي و ايران هراسي بردارد و خودش را با واقعيت ها وقف دهد.
جعفري تاكيد كرد: ايران كشوري قدرتمند است كه مصالح اسلام را مي خواهد و در راستاي تقريب مذاهب تلاش زيادي مي كند كه ستودني است.
وي همچنين با اشاره به برگزاري اجلاس سازمان همكاري هاي اسلامي در تركيه، گفت: نشست اخير سازمان كنفرانس اسلامي مايه ننگ براي كشورهاي اسلامي و اقداماتش نگران كننده بود و غير از اختلاف و تفرقه براي مسلمانان چيزي نداشت.
وي ابراز اميدواري كرد: سازمان همكاري هاي اسلامي وحدت و همدلي را جايگزين اختلاف و تنش كند و كشور تركيه نيز واقعيت هاي جهان اسلام را درك كند.
دبير حزب رفاه ملي افغانستان افزود: مسلمانان ظرفيت كلاني دارند و مي توانند با وحدت تمام مشكلاتشان را حل كنند.
وي همچنين گفت: هدف از ايجاد داعش و گروه هاي تروريستي، اسلام هراسي، مسلمان هراسي و در واقع اسلام زدايي است.
دبيركل حزب رفاه ملي افغانستان با اشاره به اعدام تعدادي از عناصر طالبان، گفت: اين حزب از محاكمه و مجازات جنايتكاران طالب استقبال مي كند و آن را يك گام در راستاي اجراي عدالت و خواسته مردم افغانستان مي داند.
حزب رفاه ملي افغانستان از دولت اين كشور مي خواهد عناصر خارجي كه مرتبط با اعمال تروريستي و در بازداشت دولت افغانستان هستند را نيز در اسرع وقت محاكمه و مجازات كند.
حكم اعدام 6 تن به جرم فعاليت هاي تروريستي روز گذشته در شهر كابل اجرا شده ‌است؛ اعدام اين افراد در پي حمله خونين روز 19 آوريل(31 فروردين امسال) در مجاور ساختمان اداره امنيت افغانستان در شهر كابل و تاكيد اشرف غني رئيس جمهوري افغانستان بر اعدام متهمان به فعاليت هاي تروريستي اجرا شده است. در آن حمله كه طالبان مسئوليت انجام آن را به عهده گرفت ببش از 60 نفر كشته و حدود 300 نفر هم مجروح شدند.
وي تاكيد كرد: امروز مردم افعانستان به اين باور رسيده اند كه خيزش عمومي عليه طالبان بايد صورت بگيرد و دولت نيز بايد در اين راستا مصمم باشد و احزاب، جريان ها و مردم افعانستان را مقابل گروه هاي تروريستي مسلح كند.
در انفجارهاي تروريستي 16 مردادماه سال گذشته كه در كابل رخ داد، ده ها تن كشته و زخمي شدند.
وي با اشاره به اظهارات بعضي كشورهاي خارجي مانند آمريكا مبني بر شكست دولت افغانستان در مبارزه با طالبان، تصريح كرد: اين گفته ها نوعي جنگ رواني عليه دولت و مردم افغانستان است و بايد بدانند كه نظاميان افغانستان بسيار خوب توانستند طالب ها و گروه هاي تروريستي را مهار و در مقابلشان ايستادگي كنند.
وي بيان كرد: حزب رفاه ملي افغانستان در شرايط فعلي از كشورهاي خارجي مي خواهد جنگ هاي نيابتي شان را در افغانستان متوقف كنند و بگذارند مردم افعانستان پس از چهار دهه جنگ، ناآرامي و بي ثباتي به صلح و ثبات برسند.
دبيركل حزب رفاه ملي افغانستان تاكيد كرد: اين حزب مخالف سلطه گري بيگانگان در افغانستان است و از كشورهاي خارجي مي خواهد بيش از اين در امور داخلي اين كشور دخالت نكند.

* حزب رفاه ملي افغانستان خواستار انتقال برق از مسير بغلان، باميان و ميدان وردك به كابل است
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به طرح توتاپ، بيان كرد: اجراي طرح توتاپ از مسير بغلان، باميان و ميدان وردك به كابل مقرون به صرفه است و بار اقتصادي كمتري بر دوش دولت مي گذارد كه در صورت اجرايي شدن، زمينه تنش زدايي و حسن نيت دولت را به مردم نشان مي دهد.
وي افزود: حزب رفاه ملي افغانستان خواستار انتقال خط برق 500 مگاواتي طرح توتاپ از مسير بغلان، باميان و ميدان وردك به كابل است.
جعفري تاكيد كرد: مطالبات و خواسته مردم افغانستان بايد از سوي دولت وحدت ملي اجابت شود؛ تصميم كابينه وحي منزل نيست كه اعمال و تطبيق شود.
طرح توتاپ(TUTAP) ، 500 كيلو ولت برق وارداتي از كشورهاي تركمنستان، ازبكستان، تاجيكستان را از طريق افغانستان به پاكستان انتقال مي دهد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید