چین به کره شمالی تبریک گفت | اتاق خبر
کد خبر: 341204
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 11:00
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین انتصاب «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی را به عنوان رئیس حزب حاکم کارگر تبریک گفت.

اتاق خبر - رئیس جمهوری چین كه خود دبیر كل حزب كمونیست این كشور نیز به حساب می آید پیام تبریكی برای رهبر كره شمالی ارسال كرده است.

در این پیام دبیر كل حزب حاكم در چین تاكید كرده است كه كشورش آماده همكاری با كره شمالی برای پیشبرد صلح و ثبات و امنیت در منطقه است.
«كیم جونگ اون» در جریان برگزاری اولین كنگره بزرگ حزب حاكم از سال 1980 میلادی به این طرف به این مقام منصوب شد و بالاترین عنوان حزبی را از آن خود كرد.

در پیام «شی» آمده است كه از طرف خود و حزب حاكم كمونیست و كمیته مركزی امیدوارم كه مردم كره تحت رهبری حزبی كه ریاست آن را «كیم جونگ اون» برعهده دارد به بهترین توفیقات و بیشترین پیشرفت ها دست یابند.

وی در این پیام، دوستی دوجانبه را ستوده و آورده است كه این دوستی را باید مدیون نسل های مختلف رهبری دانست كه با دقت روابط دو كشور را توسعه می داده اند.

در پیام دوستی دو كشور به مانند یك گنجینه كه باید به خوبی از آن نگهداری شود مورد اهتمام قرار گرفته و افزوده شده است كه چین و حزب حاكم در این كشور به گسترش روابط با كره شمالی اهمیت زیادی می دهند.

رئیس جمهور چین همچنین خواستار تلاش های مثبت دو كشور برای پیشبرد روابط دوجانبه و توسعه عرصه های مختلف همكاری میان دو طرف شده است كه بتواند منافع آنها و ملت هایشان را تامین كند.

چین از متحدان اصلی پیونگ یانگ به حساب می آید اما به دلیل آزمایش های پی در پی هسته ای توسط كره شمالی، این روابط تا حدود سرد شده است.

این در حالیست كه چین علاوه بر حمایت شورای امنیت در تحریم های جدید بر علیه كره شمالی، خود نیز محدودیت هایی را برای این كشور در عرصه تجارت قائل شده است.

كنگره بزرگ حزب حاكم كره شمالی از روز جمعه 17 شهریور ماه جاری به مدت 4 روز با مشاركت سه هزار و 500 نماینده در پیونگ یانگ برگزار شد و یكی از مهمترین تصمیمات نمایندگان علاوه بر انتخاب «كیم جونگ اون» به ریاست حزب حاكم، امضای سند «دولت هسته ای» بود.
براساس این سند كره شمالی از این پس بر اساس ضوابط جدید حزبی «دولت هسته ای» و دارنده تسلیحات اتمی شناخته و نامیده می شود.
اگرچه در سال 2012 میلادی عبارت دولت هسته ای در قانون اساسی كره شمالی گنجانده شد اما تحلیلگران ورود آن به عنوان یك سند سیاسی در مقررات حزب حاكم را حركتی معنادار توصیف می كنند.

این اولین بار پس از 36 سال است كه كره شمالی اقدام به برگزاری كنگره حزبی كرده است. «كیم جونگ اون» رهبر كره شمالی كه اكنون 33 سال دارد، در زمان برگزاری آخرین كنگره حزب حاكم این كشور یعنی در سال 1980 هنوز به دنیا نیامده بود.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید