دوترته، پیروز احتمالی انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین | اتاق خبر
کد خبر: 341265
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 14:20
رودریگو دوترته، پیروز احتمالی انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین امروز (سه شنبه) برنامه‌هایش را برای تغییر اساسی سیستم یکپارچه و وحدت گرای دولت فیلیپین که به استان‌ها قدرت می‌بخشد، اعلام کرد.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاری رویترز، پیروزی دوترته در انتخابات روز دوشنبه هنوز تایید نشده اما شمارش غیررسمی آراء توسط یکی از دیده‌بان‌های معتبر کمیسیون انتخابات فیلیپین نشان داد که وی با فاصله زیادی از رقبایش پیش است.

شمارش متناوب آراء تا اواسط صبح امروز نشان داد که دوترته 39 درصد از آرای اخذ شده را کسب کرده و تعداد آرای وی شش میلیون بیشتر از رقیبش که در جایگاه دوم قرار گرفته، است.

پیتر لاوینا، سخنگوی دوترته در کنفرانسی خبری در هشر داوائو گفت: رئیس جمهور جدید فیلیپین به دنبال یک اتفاق نظر ملی برای اصلاح قانون اساسی است تا بتواند سیستم دولت از سبک آمریکایی را به یک مدل فدرال و پارلمانی تغییر دهد.

پیشنهاد واگذاری قدرت از مانیل، پایتخت فیلیپین با چالش دوترته به عنوان سیاستمداری که با تشکیلات این کشور بیگانه است متناسب و سازگار است چرا که همواره آن را به عنوان تشکیلاتی که صرفا به خود خدمت می‌کند و فاسد است، محکوم کرده است.

این سخنگو افزود: دوترته همچنین به دنبال توافقنامه‌های صلح با گروه‌های جدایی طلب در جنوب کشور است.

دوترته 71 ساله به خاطر اشاراتی که به شهوت جنسی‌اش داشته با دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مقایسه شده است.

افزایش محبوبیت دوترته با ناکامی حزب حاکم در کاهش فقر و نابرابری‌های طبقاتی علی رغم سال‌ها رشد اقتصادی مصادف شده است. دوترته در مبارزات انتخاباتی‌اش متعهد شد تا با جرم و قاچاق مواد مخدر مبارزه کند.

دوترته اواخر روز دوشنبه که شمارش آراء آغاز شده بود خشم خود را نسبت به فساد و حکمرانی خالی کرد و داستان‌هایی را از 22 سالی که شهردار شهر داوائو بوده تعریف کرد.

وی گفت: مقامات فاسد باید بازنشسته شوند یا بمیرند و من از پلیس برای اعمال زور مرگبار علیه جنایتکاران حمایت می‌کنم. اگر جنایتکاران به مبارزه ادامه دادند و تسلیم نشدند و اگر احساس کردید که جانتان در خطر است شلیک کنید. شما از طرف من این اختیار و اجازه را دارید.

دوترته افزود: اگر رئیس جمهور شوم به دنبال مذاکرات چند جانبه برای حل مناقشات در خصوص دریای چین جنوبی هستم. در این مذاکرات ژاپن، استرالیا و آمریکا نیز باید حضور داشته باشند.

روزنامه دولتی چین موسوم به "گلوبال تایمز" در این باره گفت: اگر مساله‌ای باید توسط دوترته تغییر کند، آن دیپلماسی است. چین خام و بی‌تجربه نیست که باور کند یک رئیس جمهور راه حل امیدبخشی را برای مناقشات دریای چین جنوبی میان پکن و مانیل به ارمغان خواهد آورد. تنها زمان نشان خواهد داد که رئیس جمهور جدید فیلیپین به دنبال احیای روابط دو جانبه است یا خیر.

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید