یک تن گوشت قرمز وسفید آلوده در شهرستان البرز معدوم شد | اتاق خبر
کد خبر: 341270
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 14:42
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان البرز گفت: بیش از یک تن گوشت قرمز وسفید آلوده در شهرستان البرز معدوم شد.

اتاق خبر: علی آقاجان نیا معلم ، بیش از یک تن گوشت مرغ و گوشت قرمز پس از انجام آزمایشات مربوطه به دلیل  بار آلودگی قارچی ومیکروبی معدوم شد.

وی گفت: طی بازدید و نمونه برداری از یک کارگاه بسته بندی گوشت مرغ و گوشت قرمز توسط کارشناسان واحد نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره دامپزشکی شهرستان البرز و اعلام نتیجه‌ی آزمایشات صورت گرفته بر روی آن مشخص شد محموله مذکور آلوده به سموم قارچ بوده و می‌بایست معدوم شود که پس از اخذ دستور مقام قضایی بیش از یک تُن فرآورده خام دامی تحت نظارت کارشناسان دامپزشکی ودرحضور مامورین نیروی انتظامی معدوم شد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان البرز توضیح داد: آفلاتوکسین ها سموم قارچی هستند که از گونه های قارچی آسپرژیلوس مانند آسپرژیلوس فلاووس و آسپرژیلوس پارازیتیکوس منشاء می گیرد که آفلاتوکسین B۱  یکی از مهمترین آفلاتوکسینها بوده که بوسیله این گونه های قارچی تولید می شود.

این کارشناس دامپزشکی تصریح کرد:اگر قارچهای مولد این سموم بر روی خوراک دام و مواد غذایی رشد کنند مصرف غذاهای آلوده به آفلاتوکسین می تواند موجب بیماری در انسان یا دام شود و این سموم می‌توانند نکروز بافتی، سیروز و سرطان کبد ایجاد کنند.

افلاتوکسین B۱ از عوامل تراتوژنیک موتاژنیک وسرطانزای انسانی است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید