درعربستان چه خبر است ، بهار عربي يا عمل زيبايي ؟ | اتاق خبر
کد خبر: 341435
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 21:56
رأي اليوم:
روزنامه رأي اليوم در مقاله اي به قلم دكتر فوزي ناجي مدير مركز تحقيقات عربي درشهرهانوفر آلمان با عنوان ' در عربستان چه خبر است ، بهار عربي يا عمل زيبايي ؟' طرح مقام هاي اين كشور موسوم به چشم انداز 2030را زير سوال برده و اجرايي كردن آن را بسيار دشوار دانست.

اتاق خبر - فوزي ناجي نوشت : بهار عربي به عربستان رسيده است و در اين كشور بسياري از اقشار جامعه به ويژه قشر جوان و حتي برخي از اعضاي خاندان حاكم ٬ خواستار انجام اصلاحات ريشه اي در نظام سياسي عربستان هستند و تغيير وزيران دولت يك اقدام فرماليته شبيه به عمل جراحي زيبايي است و حائز اهميت نيست.

وي درادامه با اشاره به مصاحبه شاهزاده محمد بن سلمان جانشين وليعهد عربستان و وزير دفاع اين كشور با شبكه تلويزيوني العربيه در خصوص طرح معروف به 'چشم اندازعربستان 2030' افزود : فرزند شاه عربستان در اين گفت وگو ٬ مسائل مهمي از قبيل از بين بردن فساد ، پيشگيري از به هدر رفتن اموال عمومي ، بازسازي ساختاري بسياري از بخش ها ، ريشه كن كردن بيكاري ، كاهش وابستگي كشور به درآمدهاي نفتي و استفاده از منابع طبيعي همچون طلا و مس و اورانيوم را مطرح كرد.
فوزي ناجي در ادامه به نقد و بررسي اظهارات محمد بن سلمان پرداخته و از انجام اصلاحات ريشه اي در نظام سياسي عربستان به عنوان يك اقدام لازم و ضروري براي رژيم حاكم بر اين كشور نام برده و تاكيد كرد: رژيم سعودي براي آنكه بتواند به حيات خود ادامه دهد و همانند تمامي رژيم هاي مخالف پيشرفت و تمدن و فرهنگ ٬ متلاشي نشود، مي بايست اصلاحات بنيادين انجام دهد.
وي افزود: دومين نكته قابل توجه اينكه اگر شاهزاده جوان سعودي بخواهد به خواسته ها و اهداف تبيين شده خود در اين مصاحبه واقعا جامه عمل بپوشاند ٬ در آن صورت با نزديكان و ساير شاهزاده ها كه با سوء استفاده از فساد ٬ ثروتشان را افزايش داده و ميلياردها دلار به دست آوردند، اصطكاك خواهد يافت.
اين كارشناس مسائل جهان عرب تاكيد كرد: اگر محمد بن سلمان واقعا بخواهد مانع هدر رفتن دارايي هاي عمومي عربستان شود٬ بايد بداند كه فقط با كاهش تعداد خودروهاي دولتي و صرفه جويي در مصرف آب و برق و فرآورده هاي نفتي ٬ اين مهم تحقق نمي يابد بلكه بايد در سياست هاي دولت سعودي تغييرات بنيادين ايجاد كند تا بتواند مانع از هدر رفتن ميلياردها دلار براي خريد تسليحات و تجهيزات جنگي شود .
فوزي توضيح داد: به اعتراف خود محمد بن سلمان ٬ عربستان بزرگترين واردكننده تسليحات در جهان محسوب مي شود . رژيم حاكم بر عربستان از تسليحات ياد شده براي تجاوز به ملت يمن و تغيير دادن نظام هاي حاكم بر عراق و سوريه استفاده مي كند.
وي تاكيد كرد: هم اكنون شبكه هاي تلويزيوني و روزنامه ها و مجلات عربستان در حال ايجاد اختلاف و تفرقه و نفرت و كينه ميان اهل تسنن عليه شيعيان بسر مي برند در حالي كه دين مبين اسلام ما را به ميانه روي و پرهيز از خشونت و برقراري عدالت و مساوات و صلح دعوت مي كند.
وي در پايان نوشت: تغيير دادن وزيران تا زماني كه سياست كلي كشور تغيير نكند، اقدام مهمي نيست بلكه يك تغيير ظاهري شبيه عمل جراحي زيبايي است.

ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید