ابتكار: منشاء 25 درصد گرد و خاك كشور تالاب جازموريان است | اتاق خبر
کد خبر: 341545
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 09:54
رييس سازمان حفاظت محيط زيست در يادداشت تلگرامي خود با عنوان تالاب جازموريان نوشت: منشاء 25 درصد از گرد و خاك موجود در كشور از تالاب جازموريان است كه بحث احياي آن در دستوركار محيط زيست قرار دارد.

اتاق خبر - از سازمان حفاظت محيط زيست، معصومه ابتكار در يادداشت خود آورده است: به نمايندگي از رييس جمهوري و در چارچوب سفر وي به استان كرمان، به رودبار جنوب در محدوده جازموريان رفتم و ضمن ديدار با مردم در شوراي اداري اين شهرستان شركت كردم و از برنامه هاي دولت براي تالاب جازموريان گفتم.
در اين جلسه تاكيد شد كه براي احياي تالاب جازموريان ضرورت دارد الگوي مديريت منابع آب و مصارف بخش كشاورزي با توجه به گستردگي چند صد هزار هكتاري مجتمع هاي كشاورزي منطقه اصلاح شود. متوقف كردن استفاده از چاه هاي آب غيرمجاز و تامين حق آبه تالاب جازموريان از ديگر برنامه ها است، البته اين برنامه ها نيازمند همكاري وزارت نيرو و وزارت جهاد كشاورزي است.
در مسير بازگشت از جيرفت به بم، پناهگاه حيات وحش زرياب و منطقه حفاظت شده كوه شير در طبيعت بكر و زيباي جنوب كرمان قابل مشاهده بود.

** تالاب جازموريان
تالاب جازموريان، حوضه‌ اي آبريز و درياچه‌ اي به همين نام در جنوب شرقي ايران در جنوب كوه شاهسواران كرمان واقع شده ‌است. حوضه آبريز جازموريان با وسعـت ۶۹ هزار و۶۰۰ كيلومتر مربع، از لحاظ تقسيم ‌بندي بخشي از حوضه مسدود مياني ايران به شمار مي‌ آيد.
حوضه آبريز جازموريان از شمال توسط كوه هاي لاله ‌زار، جبال بارز و كوه شهسواران از حوضه آبريز كوير لوت و از جنوب توسط رشته كوه هاي زاگرس (كوه هاي بشاگرد) از حوضه آبريز درياي عمان و خليج فارس جدا مي ‌شود.
به علت فقدان پوشش گياهي مناسب در اراضي حوضه، به هنگام بارندگي سيلاب هاي شديدي به راه مي ‌افتد كه باعث مي شود آب هاي حاصل از بارندگي كمتر در زمين نفوذ كند و از سوي ديگر فرسايش شديد خاك نيز زيان هاي بسياري به بار مي ‌آورد و اكنون نيز به علت خشك شدن به يكي از منابع توليد گرد و غبار در كشور تبديل شده است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید