پزشكیان: دولت قبل باید محاكمه می شد | اتاق خبر
کد خبر: 341552
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 10:13
مجلس نهم ناظری ناتوان بود
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، همراهی مجلس نهم در اجرای خلاف قانون هدفمندی یارانه با دولت گذشته را نهادینه كردن بی قانونی دانست و گفت: دولت قبل باید در این باره محاكمه می شد.

اتاق خبر - مسعود پزشكیان روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره اجرای قانون هدفمندی یارانه ها افزود: دولت سابق در اجرای هدفمندی یارانه ها خلاف بیّن داشت.

وی ادامه داد: طبق قانونی كه خودشان نوشته بودند باید 10 درصد از خالص هدفمندی به بخش بهداشت و درمان برای كمك به قشر ضعیف جامعه و مناطق محروم اختصاص می یافت و از 90 درصد باقی مانده باید نیمی از آن به مسائل تامین اجتماعی و محرومان و مقداری هم به صورت یارانه نقدی پرداخت می شد.
نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از 50 درصد باقی مانده نیز می بایست 30 درصد به صنعت و كشاورزی كمك می شد تا افزایش قیمت ، آن ها را زمینگیر نكند و 20 درصد هم به ادارات دولتی به خاطر افزایش هزینه ها پرداخت شود.
پزشكیان افزود: دولت سابق علاوه بر برداشت 100 درصدی از منابع یارانه ها، 30 تا 40 درصد هم از جای دیگر برداشت و به صورت یارانه نقدی پرداخت كرد.
منتخب مردم تبریز در مجلس دهم گفت: این خلاف قانون بود؛ یك نفر هم به آن ها نگفت كه چه كسی به شما اجازه این كار را داده است. این مصداق همان همكاری مجلس نهم با اجرای خلاف قانون است.

**دولت قبل باید محاكمه می شد
پزشكیان در ادامه افزود: پول صنعت و كشاورزی را ندادند؛ از منابع دیگر پول برداشت كردند تا یارانه را پرداخت كنند. اگر از همان ابتدا مجلس و قوه قضاییه درست نظارت می كردند، دولت قبل باید محاكمه می شد.
وی خاطر نشان كرد: اگر قانون یارانه ها هدفمند است، باید پول را به نیازمندان می دادند. دولت سابق پول را به طور مساوی در جامعه پخش كرد؛ در صورتی كه بیت المال باید به كسانی كه نیازمندترند برسد، زیرا بخش توانمند جامعه منابعی مانند راه، سوخت و انرژی برق و گاز و ... را بیشتر از محرومان استفاده می كند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: ما در دوره قبل به برخی از دولتمردان در كمیسیون تلفیق اعتراض می كردیم كه چرا خلاف قانون عمل می كنید؟ می گفتند ما نمی توانیم در مقابل رئیس جمهوری بایستیم، اما اكنون در این دوره به دولت یازدهم می گویند چرا یارانه 24 میلیون نفر را می خواهید قطع كنید؟
پزشكیان گفت: برخی افراد به دنبال این هستند كه در فضای جامعه این طور برداشت شود كه دولت سابق یارانه ها را به همه پرداخت كرد، اما دولت یازدهم یارانه بخشی از جامعه را می خواهد قطع كند. این عدم شفافیت و سیاسی كاری ها و طرفداری های غیرمنصانه بسیار زشت است.

**مجلس نهم علاوه بر سیاستگذاری های نادرست، ناظری ناتوان بود
عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مجلس نهم و دولت سابق هم در روش و هم در اجرای قانون، خلاف و اشتباه عمل كردند. این دلیل روشنی است كه در مجلس هم یك سیاستگذار درست نبودیم و از طرفی ناظری ناتوان بودیم.
پزشكیان به سخن رئیس دولت سابق كه «قانون برنامه چهارم را قبول ندارم» اشاره كرد و افزود: قانونی كه مجلس و شورای نگهبان تصویب و تایید كرده بودند، یك نفر از راه رسید و گفت من قبول ندارم و اجرا هم نكرد و مجلس هم با وی برخورد نكرد، این چه مجلسی است؟ ما مجلس هایمان از این قبیل بوده اند.

**نتیجه همراهی مجلس با اجرای خلاف قانون، نهادینه كردن بی قانونی است
نماینده مجلس نهم، نوشتن قانون و نظارت بر اجرای قانون را از وظایف اصلی مجلس عنوان كرد و ادامه داد: گاهی مجری، قانون را اجرا نمی كند و دقیقا همان نهادی كه باید نظارت كند با آن مجری همراهی می كند و نتیجه آن نهادینه شدن بی قانونی در كشور است.
پزشكیان افزود: اگر سیاستگذاری و قانون درست باشد، به سرعت تغییر نمی كند و چند ماه بعد یك تبصره به آن اضافه نخواهد شد. اگر به آن قانون صحیح، درست نظارت كنیم، وضعیت اقتصاد، فرهنگ و كشاورزی درست خواهد شد.
وی با اشاره به عملكرد كمیسیون بهداشت و پزشكی در مجلس نهم گفت: بسیاری از قوانین كه تصویب كرده بودیم یا اجرا نشد یا اشتباه اجرا شد و كمیسیون بهداشت نیز با این روش همراهی كرد كه نتیجه آن یك شكاف عمیق در بهداشت و درمان و مكانیسم های پرداخت بین مصارف و منابع است. مصرف ما در كشور به شدت بالا رفته و منابع ما در این حوزه كفاف نمی دهد.
وی عدم نظارت بر بازار و اختلاف درآمدها را علت افزایش نارضایتی درون سازمانی عنوان كرد و افزود: بحث پرداخت و دریافت نیست، بلكه وقتی شكاف وجود دارد نارضایتی ایجاد می كند.
عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم گفت :تدوین برنامه راهبردی برای كمیسیون یا هر مجموعه ای ضروری است، اما ما آن را نیز پس از برگزاری جلسات متعدد و مذاكرات رها كردیم.

**مسیر مجلس دهم همان مسیر قبل باشد،‌مشكلی حل نخواهد شد
پزشكیان در ادامه گفت: اگر مسیر را بر اساس یك راهبرد مشخص علمی طی نكنیم، همین می شود. 38 سال از انقلاب می گذرد هنوز در روستاها مشكل داریم، هنوز در كشور مشكل راه، آب، صنعت، فرهنگ و بیكاری وجود دارد. مگر می شود نقشه راه درست بكشیم ولی ساختمان كج به وجود بیاید. مگر می شود در راه درست حركت كنیم، اما به هدف نرسیم. غیر از این نیست كه یا راه را بلد نیستیم یا اصلا دنبال رفتن و رسیدن به هدف نیستیم.
وی تاكید كرد: مجلس دهم به شرطی اینگونه نخواهد بود كه مسیر را عوض كنیم و این گونه عمل نكینم، اگردر مجلس نمایندگان تغییر كنند اما مسیر همان باشد، هیچ مشكلی حل نخواهد شد.

**اگر فضا مناسب باشد نامزد هیات رئیسه می شوم
وی درباره نامزدی خود برای ریاست و عضویت در هیات رئیسه مجلس دهم افزود: اگر فضا و جو مناسب و مساعدی در مجلس فراهم باشد كه بتوانم كاری انجام دهم و كمكی بكنم، شاید نامزد بشوم، اما از اصول و چارچوب خود خارج نمی شوم.

**سامانه دفاعی را قوی تر پیش ببریم
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی همچنین درباره توانمندی های دفاعی كشور نیز اظهار داشت: نباید برای همه دندان نشان دهیم و در ضمن ثبات، قدرت و استقلال را باید حفظ كنیم و سامانه های دفاعی را قوی تر پیش ببریم.
پزشكیان افزود: لزومی ندارد شاخ و شانه بكشیم؛ اكنون دراین فضا نیاز به سرمایه گذاری داریم.
منتخب مردم تبریز در مجلس دهم ادامه داد: البته این بدان معنا نیست آمریكا خواهد آمد و برای رشد و پویایی ما كار می كند؛ آمریكا دستش برسد پدر ما را در می آورد؛ اما دنیا دنبال رابطه است و این رابطه باید برد – برد باشد.
این نماینده مجلس خاطر نشان كرد: یك عده در این مملكت دلشان نمی خواهند دولت موفق شود و مدام می گویند دیدید ما گفتیم نمی شود.

** حضور مقامات كشورهای مختلف پس از برجام با دوران 8 ساله گذشته قابل مقایسه نیست
منتخب مردم تبریز در مجلس دهم با ارزیابی سیاست خارجی، برجام و حضور سرمایه گذاران خارجی در كشور گفت: باید از فرصت به وجود آمده برجام استفاده كنیم؛ بسیاری از كشورها آمده اند و خواهان رابطه هستند؛ مقایسه حضور تعداد مسئولان رده بالای كشورهای مختلف بعد از برجام با دوران 8 ساله گذشته قابل مقایسه نیست و چندین برابر بیشتر شده است؛ كشورهایی كه ما را قبول نمی كرند، اكنون به دیدار ما می آیند.

** دولت یازدهم توانست انسجام جهانی برضد ایران را بهم بریزد
پزشكیان تصریح كرد: اما عده ای بستری را ایجاد می كنند كه سرمایه گذاری شكل نگیرد تا بگویند اینها ناموفق بوده اند ؛ موفقیت از این بالاتر نیست كه دولت توانسته انسجام و وحدت جهانی علیه ایران را به هم بریزد و این موضوع را حتی در درون آمریكا شقه شقه كند.
وی اضافه كرد: چه سیاستی بالاتر از اینكه ما وحدت جهان علیه تحریم ها و تهدیدها برای نظام را به هم ریختیم و حتی استقبال سرمایه گذاری ایجاد كردیم؛ حالا آنها كه نمی خواستند این اتفاق بیفتد هر روز حرفی علم می كنند تا این دستاورد تاریخی را به مسئله ای خائنانه تبدیل كنند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: ما داریم بستر را برای سرمایه گذاری، نامناسب می كنیم و جوی ایجاد می كنیم كه سرمایه گذار بترسد و حضور نیابد؛ كسی هم در جامعه ای كه چنین باشد، حضور پیدا نمی كند؛ اگر می خواهیم سرمایه گذاری صورت گیرد باید یكصدا و منسجم باشیم.

** شیوه فعلی گزینش و احراز صلاحیت، عاملی برای ناكارآمدی مجلس
این نماینده مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این گفت و گو درباره علل حل نشدن مشكلات نیز اظهار داشت: علت اینكه مشكلات جامعه را نتوانستیم حل كنیم این است كه نمایندگانی كه بعد از دوره های اول به مجلس شورای اسلامی وارد شدند، دیگر آن سوابق مبارزاتی، توانمندی ها و تجربه ها را نداشتند و امتحان نداده ها به مجلس راه پیدا كردند.
پزشكیان افزود: اگر روند انتخاب مجلس اول تا نهم را بر اساس سوابق مبارزاتی، جایگاه علمی، اعتقادی و اجتماعی نمایندگان بررسی كنیم، می بینیم نمایندگان كه بعد از دوره های اول، وارد مجلس شدند هیچ كدام از آن ویژگی ها و تاثیرات اجتماعی را ندارند.
وی با بیان این كه نمایندگان آن دوران در كشور شناخته شده بودند، افزود: آنها تاثیرات عمیقی در منطقه كاری خود، در سطح ملی و حتی در منطقه خاورمیانه داشتند، ولی نمایندگانی كه در دوره های بعدی در مجلس حضور خواهند داشت آن سوابق را ندارند و نفوذ كمتری هم دارند. نتیجه این كه برونداد و تاثیرگذاری چنین مجموعه ای را در حل مشكلات جامعه به راحتی می توان پیش بینی كرد و به دست آورد.
عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم با اشاره به روند گزینش ها و رد صلاحیت ها نیز گفت: ما به دنبال آدم هایی هستیم كه هیچ اشتباهی نكرده باشند و غلط ننوشته باشند، این ها كسانی هستند كه هیچ وقت كاری انجام نداده اند و اصلا دیكته ای ننوشته اند.
پزشكیان افزود: اگر كسانی هم كه كاری انجام داده باشند را تایید كنیم به دنبال اشتباهات آنها هستیم و آن اشتباه را بزرگ می كنیم تا او را حذف كنیم. همین آدم هایی را كه تایید كرده ایم را در دوره های بعد رد می كنیم و آدم های جدید را تایید می كنیم. این یك حلقه معیوب است كه روز به روز بزرگتر می شود و ما را به سوی افول سوق می دهد.

**در مجلس دهم باید با روش علمی و رو به جلو حركت كنیم
پزشكیان درباره آینده فعالیت مجلس دهم نیز گفت: ما در مجلس باید، در قدم اول با یك روش علمی رو به جلو حركت كنیم تا به مشكلات جامعه پاسخ دهیم، اما اگر با سیاست بازی جلو برویم، نه تنها مشكلات حل نمی شود بلكه نتیجه آن همین چیزهایی است كه در جامعه می بینیم.
وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با انتقاد از فضای تخریب و عیب یابی در كشور گفت: برخی به جایی اینكه همدلی و همیاری ایجاد كنند، به دنبال یافتن و بزرگ كردن معایب برای خراب كردن و ساقط كردن دولت هستند. این اتفاقات به جایی كه همیاری و همكاری در كشور به وجود بیاورد انسجام درونی را ضعیف تر می كند و نتیجه آن اختلاف و استیضاح در مجلس می شود.

**شانس عارف و لاریجانی برای كسب كرسی ریاست مجلس برابر است
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم شفافیت لازم در روند مذاكرات و شرایط توافقات و تعاملات برای به دست آوردن كرسی ریاست مجلس دهم گفت: شانس عارف و لاریجانی برای ریاست مجلس برابر و پنجاه – پنجاه است.
پزشكیان تاكید كرد: هركدام از آقایان لاریجانی و عارف، لابی و تعاملات قوی تری داشته باشند شانس بیشتری برای تصاحب كرسی ریاست مجلس دهم دارند.
وی اظهار داشت: البته قابل پیش بینی هم نیست كه تمام كسانی كه موافقت خود را از پیش اعلام كرده اند در زمان تصمیم گیری به همان فرد رای بدهند.
پزشكیان با اشاره به مزایا و معایب هر دو نامزد مطرح برای كرسی ریاست مجلس تصریح كرد: بهتر است به جای دعوای جناحی و سیاسی افراد یا گروه ها برنامه هایشان را اعلام كنند كه در صورت به دست آوردن كرسی ریاست مجلس چه كارهایی انجام خواهند داد؛ دراین صورت خواهد بود كه می شود تعهدات و وعده ها را پیگیری و قضاوت و حتی از رئیس مجلس هم سوال كرد.

**نظام بانكداری ما غیراسلامی ترین بانك در دنیا است
پزشكیان درباره اسلامی شدن بانك ها و دانشگاه نیز گفت: ما برای اسلامی شدن بانك ها و یا یك سازمان و دانشگاه و یا در حوزه های اقتصاد، صنعت و مدیریت یك دستورالعمل نداریم و ننوشتیم و دستور العملی به مدیران نداده ایم.
وی با اشاره سیستم بانكداری در اروپا ادامه داد: نظام بانكداری ما غیراسلامی ترین بانك در دنیا است. قرار نیست ما شبیه بانك های سوییس شویم كه به سپرده بهره بانكی نمی دهد، اما به سرمایه گذاری پول می دهد. راه و روش علمی در سیستم بانكداری روشن و مشخص است. فقط باید بدانیم چه چیز را می خواهیم درست كنیم و به كجا می خواهیم برویم.
پزشكیان افزود: در سیستم و نظام مدیریتی باید تكلیف یك مدیر را روشن كرد و بعد در مسیر حركت و رسیدن به هدف مطابق با همان دستور العمل و تكلیف، نظارت كرد. ما هیچ دستورالعملی برای اسلامی كردن نداریم و اگر هم وجود دارد دستور عمل كارشناسی و صحیحی هم نیست. این موضوع را من در زمان وزارت بهداشت نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح كردم.
این نماینده مجلس با انتقاد از فضای نقد و بررسی رایج در كشور گفت: ما در جامعه به دنبال كارشناس و متخصص نمی گردیم و به راحتی نقد می كنیم و همیشه هم مخالف هستیم، اگر كارشناسی هم بیاید بلافاصله با انگ زدن او را حذف می كنیم.
پزشكیان گفت: در صنعت، بانك و مدیریت بدون توجه به گرایش حزبی، سیاسی و ظاهر افراد باید به دنبال كارشناس و متخصص باشیم.

** تمام سازمان ها برای اقتصاد مقاومتی باید دستور العمل اجرایی داشته باشند
پزشكیان درباره اقتصاد مقاومتی نیز گفت: رهبر معظم انقلاب در ابتدای هر سال شعاری را انتخاب و مطرح می كنند. متاسفانه پس از آن همه در كشور رهبر می شوند و آن شعار را تكرار می كنند و فقط در مورد آن حرف می زنند. پس چه كسی باید انجام بدهد و اجرا كند؟
وی با بیان اینكه وقتی رهبری شعاری را اعلام می كنند، دیگران باید اجرا كنند، افزود: متاسفانه هركسی مسئولیت را از دوش خود بر می دارد و به دیگری واگذار می كند، و این سلسله زنجیروار از بالا تا پایین ادامه می یابد و سال تمام می شود و شعار سال بعد اعلام می شود.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر شعاری كه از سوی ایشان اعلام می شود باید به یك دستور العمل اجرایی تبدیل شود تا هر نهاد و سازمانی وظایف و تكالیف خود را برای تحقق آن شعار بداند.
پزشكیان با بیان اینكه هر طرحی باید پیوست های علمی و كارشناسانه داشته باشد، گفت: باید هر طرحی پیوست اجتماعی و فرهنگی داشته باشد و تاثیراتش را بگوید تا تبدیل به قانون شود.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید