همگامی مدیران با بخش خصوصی انتظار ما از دولت است | اتاق خبر
کد خبر: 341617
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 13:20
اعضای اتاق بازرگانی بوشهر:
اعضای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بوشهر می گویند: انتظار ما از دولت همگام كردن مدیران دستگاههای اجرایی در راستای حل مشكلات فعالان اقتصادی با بخش خصوصی است.

اتاق خبر - آنان، وضع برخی قوانین مالیاتی در سال گذشته، وجود دلالی دركارت بازرگانی، ضبط كالاهای خروجی از گمرك در ایستگاههای بازرسی در جاده ها، همكاری نكردن برخی دستگاههای اجرایی با فعالان اقتصادی، بی نتیجه بودن نشستهای بخشهای دولتی و خصوصی در استان، نحوه اجرای قوانین، نبود نماینده اداره كل حمل ونقل و پایانه ها در گمرك بوشهر، وجود مشكلات در سامانه جامع گمركی و همگام نكردن مدیران بخش دولتی با فعالان اقتصادی را ازجمله مشكلات خود عنوان كردند.

یك عضو اتاق بازرگانی بوشهر گفت: در سال 94 در ارتباط با مسائل و مشكلات فعالان اقتصادی بوشهری از سازمانهای مرتبط انتظار بیشتری می رفت هرچند احتمال كوتاهی اتاق بازرگانی بندر بوشهر نیز برای بیان مشكلات فعالان خود به دستگاههای اجرایی وجود دارد.
ندیر پورجم افزود: برخی از قوانینی كه از سوی سازمان مالیاتی كشور پارسال وضع شد با منطق همخوانی ندارد و بدون شك اگر دنبال یك اقتصاد شكوفا و پویا هستیم آنها باید با تدبیر و درایت بیشتری به مسائل حوزه خود نگاه كنند.
وی در ارتباط با كارتهای بازرگانی گفت: در پایان سال از فعالیت برخی از دارندگان كارت بازرگانی ممانعت می شود ولی با دریافت مبلغی در حدود 30 میلیون ریال استفاده از كارتها دوباره مجاز می شود كه این امری خوشایند برای فعالان اقتصادی نیست.
پورجم درارتباط با فعالیت كارشناسان مجازی گمرك گفت: وجود كارشناسان مجازی بیشتر منجر به دلالی در این حوزه شده و به یك ساماندهی اصولی در موضوع فعالیت كارشناسان مجازی نیاز دارد.
وی در ارتباط با تكریم ارباب رجوع در گمرك بوشهر گفت: تكریم ارباب رجوع در گمرك چندی پیش بخوبی انجام نمی گرفت ولی بتازگی این وضعیت بهبود پیدا كرده و امید است این رویه همچنان تداوم داشته باشد.
حمزه بویراتی دیگر عضو اتاق بازرگانی بوشهر نیز گفت: كالاهای تخلیه شده در بندر بوشهر هنگام خروج از استان درپاسگاه ایست و بازرسی مستقر در جاده ها با موانع روبرو و با عنوان كالای قاچاق ضبط می شود كه باید برای رفع این مشكل تلاش شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: برخی از دستگاه دولتی فراروی فعالان بخش اقتصادی ایجاد مشكل می كنند كه این روند باید اصلاح شود.
امیر شهریاری افزود: برخی دستگاههای اجرایی قصد ایجاد موانع برای فعالان اقتصادی دارند طوریكه این مشكل باعث شده تا نشستهای متعددی كه بین این دوبخش در استان بوشهر برگزار شده نتیجه و خروجی لازم را نداشته باشد و مصوبات این نشستها بطور جدی مورد پیگری قرار نگیرد.
شهریاری بیان كرد: بخش دولتی چنانچه قادر به حل مشكلات بخش خصوصی نیست باید این موضوع را اعلام تا بخش خصوصی نیز بتواند برای خود چاره اندیشی كند.
عضو دیگر اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: در موضوع فعالیت اقتصادی دو مشكل اساسی وجود دارد كه یكی نبود قوانین و دیگری نحوه اجرای آنها است.
محمدجعفر فرح زاده در ارتباط با كارتهای بازرگانی گفت: در تمدید این كارتها مشكل خرید و فروش توسط برخی افراد پیش كشیده می شود و این برای دارندگان كارتهایی كه چندین سال فعالیت دارند، امری غیر منطقی است.
دیگر عضو اتاق بازرگانی بوشهرگفت: از چند روز گذشته نامه محیط زیست برای تخلیه كالا را گرفته ایم اما ثبت و اعمال كردن آن در سیستم جامع گمرك با مشكل روبرو است.
حیدر عاشوری افزود: انجام این كار به شیوه دستی نیز صورت نمی گیرد و همین امر منجر به ماندن بار در گمرك شده است.
وی گفت: استقرار نماینده اداره كل پایانه های حمل و نقل و مسافربری در گمرك ضروری است و تحقق آن باعث برداشتن بخشی از موانع فراروی فعالان اقتصادی می شود.
رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: بخش خصوصی از دولت توقع دارد مدیران دستگاههای اجرایی را در راستای حل مشكلان فعالان اقتصادی وادار به همگامی كند.
علی اكبر شریف پور بوشهری افزود: فعالان اتاق بازرگانی بندر بوشهر فعالیت خود را زیر چتر این اتاق انجام می دهند و از لحاظ قانونی و اخلاقی افرادی مقید بوده و نباید تخلف عده ای سودجو باعث اخلال در فعالیت اقتصادی آنها شود.
وی یادآورشد: با آمدن مدیركل جدید گمرك بوشهر فعالان اقتصادی استان بوشهر بسیار خوشبین هستند كه روند فعالیت آنها به شرایط عادی بازگشته و بستر لازم برای پویایی و سرزندگی فعالیت تجاری در بندر بوشهر فراهم شود.
شریف پور بوشهری با اشاره به مشكلات فراروی فعالان اقتصادی كه با آغاز فعالیت سامانه جدید گمركی متوجه آنان شده است یادآور شد: بكارگیری كارشناس مجازی یكی از نقص های سامانه جامع گمركی است و بدون داشتن دانش كافی از استانی دیگر كالای ورودی به استان بوشهر را كارشناسی می كند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: قراراست صادرات كشور 10 میلیارد دلار افزایش یابد كه دراین ارتباط با برگزاری نشست هایی در این استان در حال مشخص كردن سهم استان بوشهر از میزان افزایش یاد شده هستیم.
سید حسین حسینی محمدی افزود: كمكهای پشتیبانی بویژه حضور در نمایشگاه های بین المللی و اعزام هیات تجاری همراه با پرداخت 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات با سود 16 درصد از جمله اقدام های صورت گرفته در این ارتباط است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پایش تجاری برای بررسی مشكلات فعالان اقتصادی امسال بطور جدی دنبال خواهد شد و در این زمینه كمیته پایش تجاری بزودی فعالیت خود را آغاز خواهد كرد.
وی در ارتباط با اعمال قانون از سوی سازمان امور مالیاتی بیان كرد: در این ارتباط افرادی كه تاجر واقعی و شناخته شده باشند هیچگونه بازدید و سخت گیری از فعالیت آنها انجام نخواهد شد.
سرپرست تعزیرات حكومتی استان بوشهر گفت: این نهاد آمادگی برگزاری دوره های آموزشی قوانین مربوط به حوزه كاری فعالان اقتصادی را داراست.
زهرا افضلی نیا افزود: بدون شك آموزش این قوانین گامی بلند در راستای حل مشكلات فعالان اقتصادی خواهد بود.
وی در ارتباط با سخت گیری های اعمال شده درپاسگاه ایست و بازرسی مستقر در گلوگاه ههای ارتباطی برای عبور كالاهای گمركی اظهاركرد: نبود زیرساخت لازم اینترنتی برای استقرار نماینده گمرك و تعزیرات در این قسمت یك مشكل اساسی است.
افضلی نیا یادآور شد: با این وجود نمایندگی تعزیرات حكومتی استان بوشهر آماده خدمت رسانی در این ارتباط است.
مسئول امور نظارتی گمركات استان بوشهرگفت: قطع بودن سامانه جامع گمرك بوشهر كه از سه روز گذشته صورت گرفته در هفته جاری برطرف خواهد شد.
رضا مهرجویی ادامه داد: حذف مكاتبه های ادرای زائد نیز در دستور كار مدیركل گمركات استان بوشهر قرار گرفته و در این ارتباط نیز تاكنون اقدام های خوبی انجام شده است.
وی در ارتباط با موانع ایجاد شده در حوزه فعالیت كارشناسان مجازی گمرك بوشهر گفت: در این مورد كارشناس لازم در گمرك مستقر شده و در هنگام بروز مشكل خاص برای رفع آن اقدام خواهد كرد.
مهرجویی در ارتباط با مشكلات پیرامون نظام كدگذاری یكتای كالاها(TSC) گفت: انتقادهای وارده از سوی فعالان اقتصادی به این بخش بحق است و بزودی سعی می كنیم با چاره اندیشی مناسب برای مطلوب تر شدن وضعیت ركوردهای ثبت شده در این سیستم كه بایكدیگر تناقض دارند، اقدام كنیم.
وی درباره موانع فراروی واردات غذای میگو گفت: برای این مهم نیز تدبیر اساسی صورت گرفته و بزودی این مشكل برطرف خواهد شد.
نماینده ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارزگفت: بر این عقیده ایم كه قریب به اتفاق تجار استان بوشهر افرادی مقید و پایبند به اصول و قوانین هستند.
حمید رضا ملایی افزود: از طرفی وظیفه اصلی نیروی انتظامی نیز برقراری امنیت در تمامی حوزه ها از جمله امنیت اقتصادی و شغلی است حاصل تلاش در این بخش نیز سوددهی برای افراد مشغول به فعالیت تجارت سالم است.
وی اضافه كرد: توقیف اولیه درگلوگاه ایست و بازرسی تنها در صورت نداشتن اسناد و مدارك مثبته گمركی و یا تناقض در بین اسناد ارائه شده است.
وی یادآورشد: بسیاری از كالاهای موجود در استانهای كشور بصورت قاچاق وارد شده و همین امر ایجاب كرده قانون گذار اهتمام جدی در برخورد با ورود كالای قاچاق داشته باشد.
ملایی بیان كرد: با این وجود آماده پذیرش هرگونه انتقاد برای تصمیم گیری بهتر در روند حل مشكلات فعالان اقتصادی استان بوشهر هستیم و در این زمینه از هیچ اقدامی دریغ نخواهیم كرد.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید