اعتراض گسترده به ساخت کارخانه مواد شیمیایی در شرق چین | اتاق خبر
کد خبر: 341714
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 18:57
صدها نفر از مردم چین در بخش شرقی این کشور بر علیه برنامه ساخت یک کارخانه مواد شیمیایی و پتروشیمی دست به اعتراضات گسترده زدند.

اتاق خبر - این کارخانه بر اساس شواهد موجود قرار است در شهر «لونگ کو» استان «شاندونگ» در شرق چین ساخته شود.

همین موضوع باعث شده تا این هفته صدها معترض در مقابل برخی از ساختمان های دولتی و ادارات مرکزی این شهر تجمع کرده و مخالفت خود را با این برنامه اعلام کنند.
افرادی که در این اعتراضات شرکت داشتند با در دست داشتن پارچه نوشته هایی مخالفت خود را با این اقدام که به گفته آنها باعث وخامت اوضاع زیست محیطی و آب و هوایی می شود، اعلام کردند.
تصاویری که روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ منتشر کرده است، نشان می دهد: مردم از مقامات منطقه خواسته اند نسبت به وضعیت محیط زیست مسوولیت پذیری بیشتری داشته باشند.
شماری از معترضان پلاکارت هایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده است: حفاظت از محیط زیست مسئولیت همگانی است.
پیش از این یکی مسئولان این شهر اعلام کرده بود که از مردم در باره ساخت کارخانه تولید مواد شیمیایی و پتروشیمی «یولونگ» نظرخواهی خواهد شد.
مردم معترض گفته اند که آب و هوای این منطقه به طور کلی خوب نیست و محیط زیست نیز آلوده است و احداث چنین کارخانه ای وضعیت را بدتر خواهد کرد.
آنان خاطرنشان کردند که مسئله فقط درآمدزایی نیست زیرا وقتی سلامت انسان در خطر باشد با هیچ سرمایه و پولی نمی توان آن را جبران کرد.
معترضان تصریح کردند که قرار است کارخانه در ناحیه «شی چانگ» در بخش غربی شهر ساخته شود در صورتی که بیشتر مسئولان در بخش شرقی شهر زندگی می کنند.
تارنمای «ویبو» متعلق به دولت چین اعلام کرده است که درباره این کارخانه و برنامه ساخت آن ارزیابی های دقیق تری صورت خواهد گرفت اما از توقف این طرح سخنی به میان نیامده است.
این کارخانه قرار است در فضایی به مساحت 50 کیلومتر مربع برای تولید 40 میلیون تن نفت پالایش شده و دیگر مواد پتروشیمی و شیمیایی ساخته شود.
استان «شاندونگ» در شرق چین از جمله مراکز پالایشگاه ها، مراکز نفتی و پتروشیمی به حساب می آید و موضوع آلودگی هوا و اوضاع زیست محیطی آن همواره جنجال برانگیز بوده است.
سال گذشته نیز به دلیل ساختن یک کارخانه برای سوزاندن زباله در شهر «هانگژو» که منجر به درگیری میان مردم و پلیس شد، حد اقل ٣٩ نفر از جمله ٢٩ مامور پلیس مجروح شدند. در این اعتراضات همچنین به چندین خودرو از جمله خودروهای پلیس آسیب جدی وارد شد.
مردم چین اکنون که شهرهای زیادی در آن کشور گرفتار آلودگی هوا در اثر صنعتی شدن هستند، می گویند نگرانی آنها از آثار بهداشتی و زیست محیطی ناشی از آلودگی بیشتر شده است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید