Performancing Metrics

رئیس‌جمهور شدن ترامپ جهان را بی‌ثبات‌تر خواهد کرد | اتاق خبر
کد خبر: 342149
تاریخ انتشار: 24 اردیبهشت 1395 - 22:07
جیمز بیکر:
جیمز بیکر، از نخبگان سیاست خارجی جمهوری‌خواهان آمریکا هشدار داده که انتخاب دونالد ترامپ، کاندیدای جمهوری‌خواهان به ریاست‌جمهوری ایالات متحده، اوضاع جهان را بحرانی‌تر و بی‌ثبات‌تر از آنچه هست خواهد کرد.

به گزارش اتاق خبر، دونالد ترامپ، میلیاردر نیویورکی و تنها کاندیدای باقی‌مانده جمهوری‌خواهان آمریکا برای انتخابات ماه نوامبر ریاست‌جمهوری، همچنان به پیش می‌تازد و پیش‌تازی او که دیدگاه‌های جنجالی و تهاجمی‌اش ماه‌هاست رسانه‌ها را تسخیر کرده، حیرت و نگرانی نخبگان سیاسی آمریکا را برانگیخته است.

جیمز بیکر، وزیر امور خارجه آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش و وزیر خزانه‌داری رونالد ریگان، پنجشنبه در جلسه سنا هشدار داد که جهان با رئیس‌جمهور شدن دونالد ترامپ وضعیتی بی‌ثبات‌تر را تجربه خواهد کرد.

او در پاسخ به سوال سناتور مارکو روبیو، که پیش‌تر رقیب ترامپ در رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه بود، گفت پیاده‌سازی ایده‌های ترامپ در زمینه تضعیف ناتو و دست‌یابی کشورهای بیشتر به تسلیحات هسته‌ای، ناامن‌تر شدن جهان را در پی خواهد داشت.

به گزارش دویچه‌وله، جیمز بیکر که از نخبگان برجسته سیاست خارجی جمهوری‌خواهان است، در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا پیرامون «نقش آمریکا در جهان» گفت: «جهان امروز معضلات پرشماری دارد، اما اگر ترامپ رئیس‌جمهور شود میزان معضلات به‌طور سرسام‌آوری بیشتر خواهد شد.»

او معتقد است تعهدات آمریکا در قبال دیگر کشورهای جهان، امنیت آمریکا را ارتقا خواهد داد و از آنجایی که ترامپ می‌گوید این تعهدات را نقض خواهد کرد، پی‌آمد آن آسیبی جبران‌ناپذیر به امنیت آمریکا خواهد بود.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که جیمز بیکر روز پنجشنبه به درخواست دونالد ترامپ با او دیدار داشته، اما درباره جزئیات این دیدار هنوز گزارشی در رسانه‌ها منتشر نشده است. نشست سنا درباره «نقش آمریکا در جهان» به درخواست باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه که از حامیان سیاست خارجی ترامپ است، برگزار شد.

دونالد ترامپ دو هفته پیش در نخستین سخنرانی رسمی پیرامون سیاست خارجی، با شعار «آمریکا در اولویت» اولویت‌های خود را در واشنگتن تشریح کرد. او پیش‌تر گفته بود که آمریکا باید در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تجدید نظر کند و نیز توصیه کرده بود که ژاپن و کره جنوبی هم برای دفاع از خود (در برابر تهدیدات کره شمالی) به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کنند.

جیمز بیکر می‌گوید هرچه کشورهای بیشتری در جهان به تسلیحات هسته‌ای دست یابند، جهان بی‌ثبات‌تر و بحرانی‌تر می‌شود. هم‌زمان با نشست سنا، دونالد ترامپ مشغول دیدار با رهبران کنگره آمریکا بود تا راهکارهای خود برای پر کردن شکاف‌های درون‌حزبی را ارائه کند. بسیاری از جمهوری‌خواهان از جمله جورج بوش، رئیس‌جمهور سابق، علنا اعلام کرده‌اند که از ترامپ و سیاست‌های جنجالی‌اش حمایت نخواهند کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید