Performancing Metrics

پارسال بنزین کم وارد کردیم | اتاق خبر
کد خبر: 342468
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 21:10
معاون وزیر نفت با بیان اینکه پارسال کمتر از مصوبه تعیین شده بنزین وارد کردیم دلایل افزایش واردات را اجرای مصوبات پارسال عنوان کرد و گفت: برای سال ٩٥ مصوبه‌ای برای خرید بنزین نداریم.

اتاق خبر: عباس کاظمی درباره جزئیات واردات بنزین در سال ۹۵، گفت: در حال حاضر ایران تنها در صادرات بنزین منفی است و براساس پیش بینی نیاز داخل امسال به طور میانگین روزانه هشت میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به تولید ٦٤ میلیون لیتر بنزین در داخل کشور، تصریح کرد: هم اکنون مصرف روزانه بنزین کشور ٧٢ میلیون لیتر هست که این هشت میلیون کمبود از طریق واردات تامین می‌شود.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر این که برای سال ٩٥ مصوبه‌ای برای خرید نداریم، گفت: براساس پیش‌بینی های انجام گرفته روزانه نیازمند هشت میلیون واردات بنزین هستیم که با احتساب میانگین سالانه اقدام به واردات خواهیم کرد.

این مقام مسئول، تاکید کرد: بنزین را روزانه خریداری نمی کنند، بلکه بر اساس قراردادها، محموله‌ها و کشتی کشتی وارد می کنند که در ٥٠ روز اخیر روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است.

کاظمی با بیان اینکه بر اساس قراردادها و محموله‌ها، بنزین با میانگین نیاز سالانه هشت میلیون لیتر روزانه وارد کشور می‌شود، ادامه داد: بر اساس میانگین نیاز سالانه و بودجه تعریف شده، مجاز به واردات تا سقف تعیین شده هستیم.

به گفته وی، مصوبه واردات بنزین سالانه است و مقدار واردات ماهانه تعیین نشده است، بنابراین با توجه به شرایط بازار، آب و هوا و قیمت، حجم واردات در ماه‌های سال متغیر خواهد بود.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با تاکید بر این که واردات یک یا  ٢ ماه پایه محاسبه واردات بنزین سالانه نیست و باید میانگین سال را در نظر گرفت، افزود: خبرسازی برپایه واردات یک یا دو ماه و تعمیم آن به کل سال، بدون شک منطقی، درست و منصفانه نیست، زیرا ما براساس نیاز سالانه اقدام به واردات و ذخیره‌سازی می کنیم.

کاظمی با اعلام اینکه در چند ماه اول امسال به دلیل شرایط مساعد، بنزین بیشتری وارد شد که بدون شک در ماه‌های بعد این روند کندتر خواهد شد، تبیین کرد: تعیین سقف واردات هشت میلیون لیتر بنزین بر اساس توان مالی شرکت تعیین شده و مصوبه واردات بنزین با توجه به ٣٦٥ روز سال و توان مالی شرکت تعیین می‌شود.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه همواره سقف تعیین شده واردات از سوی شرکت پالایش و پخش رعایت شده است، افزود:  براساس قراردادهای ماه‌های دی و بهمن سال گذشته، محموله‌های بنزین در فروردین و اسفند ماه امسال وارد کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته بر اساس مصوبه باید روزانه ١١ میلیون لیتر بنزین وارد می کردیم که ما تنها ٩,٥ میلیون لیتر واردات داشتیم، خاطرنشان کرد: طبق آمار واردات ما روزانه ١.٥ میلیون لیتر کمتر از سقف تعیین شده در مصوبه بوده است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید