Performancing Metrics

شناسایی83 کانون بیماری تب برفکی در کردستان | اتاق خبر
کد خبر: 342480
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 22:03
مدیر کل دامپزشکی کردستان گفت: تاکنون 83 کانون بیماری دامی تب برفکی در این استان شناسایی و اقدامات اولیه برای مهار این بیماری انجام شده است.

اتاق خبر: کامران زیباکردار ، این کانون ها در شهرستان های مختلف استان قرار دارند و پس از گزارش تلفات در این مناطق بلافاصله برای جلوگیری از شیوع و گسترش آن اقدامات اولیه انجام شده است.
وی اضافه کرد: با شروع این بیماری ویروسی از زمستان سال گذشته تاکنون کارشناسان این شبکه تلف شدن بیش از 600 راس دام را در مناطق مختلف استان گزارش کردند و برای جلوگیری از شیوع آن عملیات لازم از جمله ضدعفونی جایگاه های دام تا شعاع سه کیلومتری، مایه کوبی و قرنطینه دامی انجام شده است.
وی با بیان اینکه شیوع این بیماری که سویه جدیدی از تب برفکی است، افزود: سویه جدید این بیماری از مرزهای شرقی کشور از جمله پاکستان و افغانستان و مرزهای غربی از جمله عراق وارد کشور شده است.
وی اضافه کرد: از ابتدای شروع این بیماری تاکنون در سطح استان 420 هزار راس دام سبک و سنگین علیه این بیماری مایه کوبی شده و طرح مایه کوبی بهاره دام های سبک و سنگین از فردا (26 اردیبهشت) در استان شروع می شود.
زیبا کردار گفت: پیش بینی می شود در این طرح که به طول 45 روز اجرا می شود، در مجموع 500 هزار راس دام سبک و 100هزار راس دام سنگین با مشارکت بخش خصوصی مایه کوبی شود.
وی ابراز امیدواری کرد، این مایه کوبی با همکاری دامداران به طور کامل انجام شود تا جمعیت دامی استان از این بیماری که زیان اقتصادی زیادی به دامداران وارد می کند، واکسینه شود.
وی با بیان اینکه اجرای واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام ها دارد، اضافه کرد: تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام ها به وسیله مایه کوبی جلوگیری کرد.
وی گفت: کاهش شیر در دام ها، کاهش تولید فرآورده های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان از جمله خسارت های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.
زیباکردار با اشاره به اینکه بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده و احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است، افزود: ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان را از علایم بیماری تب برفکی است.
مدیر کل دامپزشکی کردستان از دامداران خواست تا در صورت مشاهده این بیماری ضمن جداسازی دام های مبتلا، موضوع را به واحدهای دامپزشکی اطلاع داده و با رعایت اصول بهداشتی و نظارت دامپزشکی نسبت به ضدعفونی مناسب محل نگهداری دام ها نیز اقدام کنند.
زیباکردار همچنین از دامداران خواست از هر گونه جا به جایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه ای و ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری خودداری کنند.
در استان کردستان بیش از یک میلیون 800 هزار راس دام سبک و 300 هزار راس دام سنگین وجود دارد.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید